ILIRIADA PORTAL

Shkodėr: Liqeni, zonė e mbrojtur

Shko poshtė

07062010

Mesazh 

Shkodėr: Liqeni, zonė e mbrojtur
Brenda katėr viteve tė ardhshme, 17 % e territorit tė vendit nga 12.57 % qė ėshtė sot, do tė klasifikohet si zonė e mbrojtur, ēka do tė thotė ruajtje dhe zhvillim i qendrueshėm.

Kreu i mjedisit, Fatmir Mediu gjatė takimit qė pati nė Shkodėr me homologun e tij malazez, tha se ekosistemi i Liqenit tė Shkodrės, dhe lumi Buna, janė nė listėn ndėrkombėtare tė zonave “Ramsar”. Kjo do tė thotė qė duhet tė punohet pėr reduktimin e ndotjes sė ujrave dhe habitateve nga ndotja qė vjen nga njerėzit
“Qėllimi ynė ėshtė qė ekosistemi i Liqenit tė Shkodrės dhe Lumit tė Bunės tė kthehet nė njė ekosistem i cili tė jetė me njė destinacion tė jashtėzakonshėm turistik sipas tė gjitha parametrave mjedisore. Ky nuk do tė jetė i vetmi projekt qė ne po punojmė sėbashku, kemi edhe projekte tė tjera, sidomos pėr parkun rajonal qė do tė ndėrtojmė nė Alpe”, deklaroi pėr gazetarėt Ministri i Mjedisit, Fatmir Mediu.

Mediu i bėri kėto deklarata Ditėn Botėrore tė Mjedisit, ku theksoi se kėrkohet njė forcim i mekanizmave institutcionale dhe bashkėpunim pėr tė rritur shėrbimet mjedisore nė Liqenin e Shkodrės.
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25531
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi