ILIRIADA PORTAL

Basesku: Tirana tė shpallė minoritetin arumun, kombėtar

Shko poshtė

09062010

Mesazh 

Basesku: Tirana tė shpallė minoritetin arumun, kombėtar
TIRANE- Minoritetit arumun duhet ti jepet statusi i njė minoriteti kombėtar pėrtej atij tė njė minoriteti etno- gjuhėsor qė ekziston deri tani. Kėrkesa ėshtė bėrė nga presidenti rumun Trajan Basesku i cili ndodhet pėr njė vizitė zyrtare nė Tiranė, me ftesė tė Presidentit tė Republikės sė Shqipėrisė, Bamir Topi.

Nė konferencėn e pėrbashkėt pėr shtyp me presidentin Topi, Basesku tha se kemi kėrkuar dhėnien e statusit tė minoritetit kombėtar pė arumunėt. "Ata janė shtetas tė besuar tė shtetit shqiptar tė cilėt kanė treguar se e meritojnė kėtė vlerėsim”- tha Basesku i cili do tė pėrmbyllė vizitėn zyrtare njėditore me njė takimi me komunitetin arumun qė jeton nė vendin tonė.
Kosova
Basesku ka pėrsėritur qėndrimin e Rumanisė se nuk do tė njohė pavarėsinė e Kosovės dhe kjo jo se “rumania nuk respekton kosovarėt por nga respekti pėr tė drejtėn ndėrkombėtare.

“Nga ana e tij presidenti Topi ėshtė optimist dhe ėshtė i bindur se pas vendimit tė Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė ky proces i njohjes do vazhdojė mė shumė, dhe kjo “falė punės sė udhėheqjes sė Kosovės tė cilėt po punojnė pėr ruajtjen e stabilitetit dhe mbrojtjen e tė drejtave tė minoritetit nė Kosovė.

Tė dy presidentėt vlerėsuan se marrėdhėniet mes dy vendeve janė tradicionale dhe se dita ditės po ecin pozitivisht. Presidenti Topi falenderoi Rumaninė pėr ndihmėn qė i ka dhėnė Shqipėrisė nė rrugėn drejt integrimit nė NATO si dhe kėrkoi mbėshtetjen nė procesin e liberalizimit tė vizave. Pėr presidentin shqiptar liberalizimi i vizave “ėshtė njė proces natyral tė cilin nuk e vė nė dyshim”, ndėrsa Basesku tha se
“Shpresojmė qe deri nė fund tė kėtij viti Shqipėria tė ketė plotėsuar reformat dhe tė ketė marrė vendimin pėr statusin e vendit kandidat nė BE. Sa i pėrket procesit tė vizave kemi inkurajuar shqiptarėt pėr adoptimin e kritereve qė nė vjeshtė tė kėtij viti tė bėhet i mundur liberalizimi i vizave“

Presidenti Topi siguroi homologun rumun pėr rolin konstruktiv qė Shqipėria luand he do tė luajė nė rajon. Nė kėtė kuadėr ai shtoi se Tirana kėrkon tė “Shkompleksojė marrėdhėniet ekonomike dhe politike me Serbinė” dhe se pavarėsisht kundėrshtisė pėr Kosovėn ka shumė fusha ku dy vendet mund tė bashkėpunojnė.
“E kemi tė qartė pozicionin me Serbinė sa i pėrket Kosovės, por pėrtej kėtij problemi ka shumė tema ku tė bashkėpunojė mbi bazėn e respektit reciprok “- nėnvizoi Topi.
Presidenti Basesku dhe delegacioni zyrtar qė e shoqėron u priten me njė ceremoni solemne nė Pallatin e Brigadave nga Presidenti Topi. Pas takimit mes dy presidentėve, nė prani tė tyre u nėnshkrua "Memorandumi i Mirėkuptimit nė fushėn e Komunikacionit dhe Informacionit tė Teknologjisė", si dhe "Protokolli i Bashkėpunimit midis Porteve".
Gjatė qėndrimit tė tij nė Shqipėri, Presidenti rumun do tė takohet dhe me Kryeministrin Sali Berisha dhe Kryetaren e Kuvendit, Jozefina Topalli.
(s.g/balkanWeb)
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25526
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi