ILIRIADA PORTAL

Humbja e 6-vjeēares: Pesė pistat e policisė pėr zhdukjen e Bleonės

Shko poshtė

10062010

Mesazh 

Humbja e 6-vjeēares: Pesė pistat e policisė pėr zhdukjen e Bleonės
Nikoleta Kovaēi
Kronologji hetimi dhe kėrkimi pėr humbjen e 6 vjeēares nga Zapodi i Kukėsit Pesė pistat mė tė forta qė mund tė hetohet zhdukja e vogėlushes Kaluan 18 ditė, ndėrsa tashmė gjithė vendi mbart ethet e zhdukjes sė vajzės 6 vjeē nga Zapodi i Kukėsit. Ka pse dhe sepse tė shumta qė vėrtiten nė gjithshmėrinė e kėsaj ngjarjeje, ndėrkohė qė prej disa ditėsh, kanė nisur tė lėvizin nė kėtė drejtim thuajse gjithė elementėt qė mundėsojnė konkludimin e sadovonshėm tė shkakut tė kėsaj zhdukjeje tė papritur nė afėrsi tė banesės sė saj tė sė voglės, Bleona Mata. Emri i saj, pamja e saj dhe qindra e mijėra pėrpjekje tashmė vazhdojnė tė jenė nė kėrkim tė fatit tė saj dhe tė sė vėrtetės sė asaj pasditeje 22 maji. Policia, jo vetėm e Kukėsit, prokuroria, bashkė me atė tė Krimeve tė Rėnda, struktura tė shėrbimeve sekrete, Interpol dhe homologėt e tyre pėrtej kufirit janė bashkuar nė zbulimin e kėsaj zhdukjeje. Edhe pse kanė kaluar 18 ditė, nė tė vėrtetė nė dokumentimin e asaj ngjarjeje nė tė vėrtetė mungon thuajse edhe etiketimi i ngjarjes; zhdukje apo rrėmbim, ėshtė ende dilema e madhe e ikjes sė papritur tė Bleonės, ndėrkohė qė tashmė gjithkush dhe prej gjithkujt qė ėshtė nė dijeni tė kėsaj ngjarjeje, i mbetet vetėm tė shpresojė nė tė qėnurit tė saj gjallė.
Pistat e hetimit; zhdukja si sulm kafshėsh
Ajo ēka lindi si fillim do tė quhej edhe dyshimi i parė; familjarė dhe tė afėrm tė vajzės dhe mė pas policia kanė besuar nė njė ngatėrrim rruge, pėr tė vijuar mė pas qė ky dyshim tė kthehet nė ndonjė sulm kafshėsh. Ngjarja ose zhdukja e Bleonės, do tė qėndronte nė kėtė kuadėr deri ditėn e hėnė, rreth 48 orė mė vonė, kohė kur kėrkimet nė zonė nuk dhanė asnjė rezultat. Policisė i duhej tė kthehej nė “profesion” dhe tė niste nga filimi punėn pėr ngritjen e grupeve tė kėrkimit tė sė voglės. Hyn nė listė gjurmimi i ndonjė rrėmbimi tė mundshėm. Policia nis grupet e kėrkimit nė bjeshkė ku iu bashkohen banorėve tė zonės, ndėrkohė nis ndėrtimi i njė skeme pune, pėr tė vijuar kėrkimet nė zonėn e Kosovės, qė ėshtė shumė afėr Zapod-it.
Rrėmbim pėr trafik
Kėshtu do tė vijonte mė pas, jo vetėm pėrqendrimi i ekspertėve tė hetimit dhe tė policisė sė Kukėsit por madje shumė kush qė dėgjoi dyshoi se rrėmbimi mund tė jetė kryer nga trafikantė qė mund tė kalonte fare lehtė nė tokėn kosovare, nja njė zonė fort afėr vendit tė zhdukjes sė sė voglės. Policia lajmėronte herė pas herė faktin e marrjes nėn kontroll thuajse nė kohė rekord tė kalimit tė kufirit ndėrsa gjithnjė referuar tė dhėnave qė vinin nga andej u tha se nisi menjėherė kontrolli nė pikat kyēe tė rrugėve tė asaj zone. Gjithashtu rrėmbimi pėr hir trafikimi mbetet sėrish njė nga pistat kryesore tė hetimit tė zhdukjes prej 18 ditėsh tė Bleona Matės. Nė kėtė pistė hetimi, qė mbetet sot e asaj dite dhe thuajse deri sa tė mėsohet fati i Bleonės si njė nga pistat mė tė sakta tė hetimit, shikohet nė dy plane. Hetimi vazhdon tė dyshojė se rrėmbimi pėr qėllime trafiku ka tė bėjė edhe me ndonjė mundėsi shitjeje por ndėrsa nuk pėrjashtohet edhe ndonjė tendencė tjetėr trafikimi, siē ėshtė edhe trafiku i organeve. Megjithatė besohet nga shumėllojshmėri tė dhėnash qė kjo e fundit ėshtė e pamundur tė kryhet nga vetė shpejtėsia me tė cilėn ėshtė lėvizur me policinė e Kosovės.
Rrėmbimi pėr pėrfitim
Qė prej momentit tė zhdukjes sė vajzės sė vogėl e deri mė tani grupi i hetimit vazhdon tė ketė nė konsideratėn e punės thuajse edhe dyshimin se vajza mund tė jetė rrėmbyer nga ndonjė person pėr ndonjė pėrfitim tė mundshėm momenti, me qėllimin pėr tė krijuar ndonjė precedent gjobėvėnieje. Ndonėse pėr vetė faktin se ku ndodhi ngjarja, ky llyj dyshimi ėshtė paksa i dyshimtė, por duke patur parasysh se ende nuk shėnohet asnjė pistė e mundshme qė qėndron mė afėr sė vėrtetės sė tė tjerat, i bie qė edhe mundėsia e ndonjė gjobėvėnieje tė merret nė konsideratė nga hetimi. Policia ka hetuar nė tė vėrtetė thuajse gjithė tė shkuarėn e familjes si dhe mos rastėsisht ka patur ndonjė konflikt me ndonjė banorė tė zonės apo edhe tė njohur tė tyre, si njė nga mundėsitė pėr tė rihetuar nė mėnyrė tė veēantė kėtė linjė.
Pedofilia, dyshimi i fortė
Pas njė sėrė operacionesh tė panumėrta kėrkimi si dhe pas hetimit intensiv nė pistat e rrėmbimit pėr qėllime trafikimi apo edhe pėrfitimi, ekspertė tė kanė fiksuar edhe njė tjetėr linjė nga ku do tė niset tė hetohet po kaq intensivisht. Tė dhėnat e para tregojnė se ky dyshim ėshtė si njė mundėsi pėr tė mundėsuar thuajse tėrėsisht faktin e mendimit profesional tė njė zhdukjeje tė tillė nė njė zonė qė ėshtė vėrtetė e vėshtirė tė krijojė hapėsirėn e duhur pėr njė krim tė rrėmbimit tė njė fėmije pėr arsye trafikimi. Saktėsohet se ekspertė tė Krimeve tė Rėnda si dhe njohės tė rasteve tė tilla kanė hedhur idenė e gjurmimit nė kėtė drejtim, pasi nuk pėrjashtohet mundėsia e kalimit atyre anėve rastėsisht tė personave tė tillė, tė cilėt tė sėmurė apo jo, historikisht janė bėrė pjesė e krimeve monstruoze. Hetimi i pėrqendruar nė kėtė fakt vazhdon tė gjurmojė pėr tė hetuar nė distancė nga banorė tė zonės apo edhe tė zonave pėr rreth.
Zhdukje aksidentale
Njė tjetėr linjė ku janė fokusuar hetimet mbetet edhe ajo e zhdukjes aksidentale. Ndonėse mund tė pretendohet nga banorė tė zonės se janė njohės tė mirė tė terrenit nė tė cilin jetojnė prej vitesh, dekadash, apo edhe shekujsh, sėrish pėrvoja ka treguar se mund tė ekzistojnė edhe pjesė tė panjohura natyre qė shkaktojnė edhe tragjedi. Ndonėse mund tė jetė njė nga linjat mė pak tė besueshme nė tė cilat ėshtė pėrqendruar hetimi sėrish kėrkohet qė bjeshka tė kėrkohet me kėmbė nga banorėt e zonės. Sepse janė vetėm ata personat qė mund tė dinė dhe njohin tė fshehtat e asaj ane.
Kronologji faktesh...
Policia dhe prokuroria qė kanė nisur punėn me dokumentimin e ngjarjes qė nė momentin e zhdukjes kanė mundur tė mbledhin dėshmi, tė arrestojnė njė person, i cili ngrihet nga Tirana dhe dėshmon nė mėnyrė tė rremė nė Kukės, pėr tu arrestuar dhe mė pas pėr tė pranuar edhe faktin e kėsaj dėshmie.
Ndėrkohė qė policia e Kukėsit thuajse do tė vijonte e vetme kėrkimet si dhe hetimet, prej tyre u morėn nė pyetje dy herė vajzat e rritura qė ishin atė ditė nė bjeshkė me vajzėn e vogėl, duke bėrė tė mundur kėshtu edhe fiksimin e tė gjitha fakteve qė kanė mundur tė marrin prej tyre. Ndėrsa nė drejtim tė Kukėsit dhe tė Zapodit do tė shkonte kryepolici i vendit Hysni Burgaj dhe prej aty do tė lėshonte njė tjetėr shumė tė konsiderueshme pėr dhėnien e ndonjė informacioni nė drejtim tė zbardhjes sė tė vėrtetės. Ndėrkohė qė nisin edhe dyshimet e para qė vijnė nė sajė dėshmishė ku ngrihet edhe hamendėsimi se nė zonė atė ditė ėshtė parė njė i panjohur. Nė bazė tė tė dhėnave pėr kėtė tė panjohur policia ka nisur tė punojė pėr tė ndėrtuar identikitin e personit tė dyshimtė , ndėrsa vazhdohet ditė mė vonė ngjarja thuajse do tė kthehej edhe nė kryefjalė tė punės sė policisė. Nė drejtim tė Kukėsit do tė niseshin ekspertė tė hetimit dhe tė zbulimit, ndėrkohė qė ministri Basha nga parlamenti do tė niste apelin pėr tė gjithė shqiptarėt, e sidomos pėr familjen e Bleona Matės se policia dhe dikasteri qė ai drejton do tė punojnė me pėrkushtim pėr tė mundėsuar gjetjen e vajzės.Familjarėt vazhdojnė ti bėjnė thirrje personit ose personave qė mund ta kenė marrė Bleonėn ta kthejnė ndėrsa Krimet e Rėnda dhe njė sėrė strukturash tė tjera kanė zbritur atje pėr tė vijuar punėn me gjetjen e ndonjė gjurme. Megjithatė ende nuk ka asnjė tė dhėnė me anė tė sė cilės tė besohet dhe tė shpresohet nė njė gjetje tė shpejt tė vogėlushes. Vazhdohet tė besohet dhe tė shpresohet se ajo ėshtė gjallė, dhe se njė ditė do tė kthehet nė familjen e saj.

Pistat e hetimit

1. Zhdukja si sulm kafshėsh

Ajo ēka lindi si fillim do tė quhej edhe dyshimi i parė; familjarė dhe tė afėrm tė vajzės dhe mė pas policia kanė besuar nė njė ngatėrrim rruge, pėr tė vijuar mė pas qė ky dyshim tė kthehet nė ndonjė sulm kafshėsh. Ngjarja ose zhdukja e Bleonės, do tė qėndronte nė kėtė kuadėr deri ditėn e hėnė, rreth 48 orė mė vonė

2. Rrėmbim pėr trafik

Kėshtu do tė vijonte mė pas, jo vetėm pėrqendrimi i ekspertėve tė hetimit dhe tė policisė sė Kukėsit por madje shumė kush qė dėgjoi dyshoi se rrėmbimi mund tė jetė kryer nga trafikantė qė mund tė kalonte fare lehtė nė tokėn kosovare, nja njė zonė fort afėr vendit tė zhdukjes sė sė voglės.

3. Rrėmbimi pėr pėrfitim

Qė prej momentit tė zhdukjes sė vajzės sė vogėl e deri mė tani grupi i hetimit vazhdon tė ketė nė konsideratėn e punės thuajse edhe dyshimin se vajza mund tė jetė rrėmbyer nga ndonjė person pėr ndonjė pėrfitim tė mundshėm momenti, me qėllimin pėr tė krijuar ndonjė precedent gjobėvėnieje.

4. Pedofilia, dyshimi i fortė

Pas njė sėrė operacionesh tė panumėrta kėrkimi si dhe pas hetimit intensiv nė pistat e rrėmbimit pėr qėllime trafikimi apo edhe pėrfitimi, ekspertė tė kanė fiksuar edhe njė tjetėr linjė nga ku do tė niset tė hetohet po kaq intensivisht. Prej ditwsh thuhet se po hetohet rrėmbimi nga ndonjė pedofil.

5. Zhdukje aksidentale

Njė tjetėr linjė ku janė fokusuar hetimet mbetet edhe ajo e zhdukjes aksidentale. Ndonėse mund tė pretendohet nga banorė tė zonės se janė njohės tė mirė tė terrenit nė tė cilin jetojnė prej vitesh, dekadash, apo edhe shekujsh, sėrish pėrvoja ka treguar se mund tė ekzistojnė edhe pjesė tė panjohura natyre.tirana observer
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25811
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi