ILIRIADA PORTAL

3 lloje kimikatesh tė rrezikshme, nė disa mallra ushqimore qė shiten nė tregje

Shko poshtė

18062010

Mesazh 

3 lloje kimikatesh tė rrezikshme, nė disa mallra ushqimore qė shiten nė tregje
ZMK dhe EDEN japin alarmin, Autoritetit tė Ushqimit i kėrkohet ndihmė nė inspektime

Zyra pėr Mbrojtjen e Konsumatorėve EDEN, dhe drejtues tė Autoritetit tė Ushqimit, kanė organizuar ditėn e djeshme njė seancė dėgjimore e iniciuar nga ZMK, dhe kreu i saj Altin Goxhaj, nė lidhje me disa kimikate tė rrezikshme qė dyshohen se ndodhen nė disa mallra ushqimore qė shiten nė tregje. Gjatė seancės dėgjimore u tha se Zyra pėr Mbrojtjen e Konsumatorėve ėshtė informuar

nga disa burime pėrfshi edhe Qendrėn EDEN, se nė mallrat ushqimore qė tregtohen nė Shqipėri, ka dyshime tė forta se ndodhen disa kimikate tė rrezikshme tė cilat rrezikojnė rėndė shėndetin e konsumatorėve. Duke qenė se dyshimet vijnė nga burime tė specializuara jashtė Shqipėrisė dhe duke qenė se ZMK sėbashku me Qendrėn Eden ka lidhur njė marrėveshje urgjente pėr tė investiguar nė tregjet shqiptare kėto kimikate tė rrezikshme, kėto dy organizata kanė pasur nevojė pėr tė organizuar njė Seancė Dėgjimore tė pėrbashkėt me pėrfaqėsues tė Autoritetit tė Ushqimit ku tė diskutonin shqetėsimet e mėsipėrme, duke synuar edhe bashkėpunimin me organet shtetėrore. Duke qenė se ēėshtja ėshtė urgjente kėto dy organizata kėrkojnė qė nė bashkėpunim me ta tė organizohen kontrolle tė njė pasnjėshme pėr produktet ushqimore nė treg. Disa prej kimikateve sipas Eden, janė portokalli B element qė ndodhet ne suxhuk. Aprovuar pėr pėrdorim vetėm nė produktin e sallamit, doza tė larta tė kėtij ngjyrė janė tė dėmshme pėr mėlēinė . jeshile 3 ( ne karamele dhe ne pije ) nga njė studim nė1981 nė USA , sponsorizuar nga njė industri u bėn testime nė kafshė dhe dyshohej pėr tumor nė fshikėz. E kuqe 3 ( nė mallrat e pjekur) kjo ngjyrė shkakton tumor nė tiroide nė brejtės d. blu 2 (nė ushqimet pėr kafshėt, pijet dhe karamelet) prova nė studimet e kafshėve ėshtė ( jo pėrfundimtare) prova-se shkakton kancer tė trurit nė brejtės mashkull, e. e verdhė 5 ( nė xhelatinėn e ėmbėlsirave. Karamele, ushqimet pėr kafshėt, mallrat e pjekur) ngjyrimi i dytė mė i pėrdorur gjerėsisht, i cili shkakton reagime alergjie si : mbindjeshmėrinė kryesisht nė persona qė janė tė ndjeshėm nga aspirinat, dhe shkakton mbiaktivitet te disa fėmijė. F e verdhė 6 ( nė pije, karamele, mallrat e pjekur) ngjyrimi i tretė mė i pėrdorur i cili pas testimeve mbi kafshėt ėshtė dalluar tumor nė veshka dhe masa kancerogjene, por ka dhe nė disa raste reagime tė theksuara tė mbindjeshmėrisė. 2-Potassium Bromate (bromati kaliumit) Bromat kaliumi ( KBrO3 ), ėshtė njė bromat i kaliumit dhe merr formėn e kristaleve tė bardha ose pluhur. Ai ėshtė pėrdorur zakonisht si njė praktikant mielli (E924) pėr pėrforcimin e bukės dhe lejimin e fryrjes. Bromati i kaliumit ėshtė njė agjent oksidant dhe duhet tė pėrdoret e tėra deri ne pjekjen e bukės, nqs buka nuk ėshtė gatuar aq sa duhet nė njė temperature tė lartė, atėherė do tė mbetet njė sasi e cila mund tė jetė e dėmshme nėse konsumohet. Bromati i kaliumit mundet tė pėrdoret gjithashtu nė prodhimin e elbit malt. ( ShBA ka parashikuar disa kushte , ku mund tė pėrdoret nė mėnyrė tė sigurt , ku pėrfshihen: etiketimin e sandarteve pėr pėrdorimin apo prodhimin e produktit malt elbi. )sot
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25366
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi