ILIRIADA PORTAL

Tė dobėsohesh nė mėnyrė tė shėndetshme, ja mėnyra

Shko poshtė

20062010

Mesazh 

Tė dobėsohesh nė mėnyrė tė shėndetshme, ja mėnyra
00

Konsumoni gjatė ditės sa mė shumė lėngje, pa gaz, por jo shumė tė sheqerosura


Tė dobėsohesh, ēfarė nisme e vėshtirė, aq mė tepėr kur nuk dihet se si duhet t’ia fillosh, dhe nė kėto kohė, kur edhe shokėt dhe shoqet na i ngatėrrojnė paksa idetė. E megjithatė, ka vetėm pak rregulla pėr tė ndjekur dhe asgjė e ndėrlikuar, nėse jeni mė tė vėrtetė tė interesuar tė hiqni disa centimetra. Mė poshtė po ju japim disa prej pyetjeve mė tė shpeshta pėr dobėsimin dhe pėrgjigjet e duhura nga dietologėt.

Dietė apo ushtrime fizike? Cila prej kėtyre tė dyjave ėshtė mė efikase pėr dobėsim?

Ideale do tė ishte t’i kombinoni tė dyja. Tė pėrpiqeni tė ulni raportin e kalorazhit dhe tė rrisni konsumin nga ana tjetėr, ky do tė ishte kombinimi perfekt. Por nėse dėshironi me ēdo kusht qė tė bėni njė zgjedhje, atėherė mė mirė ndiqni njė dietė, pasi dihet se nė momentin qė filloni tė merreni me aktivitet fizik, thoni se “sot po ha edhe ca, pasi nesėr do tė bėj ushtrime” dhe kjo mėnyrė, besomėni, nuk ka arritur tė dobėsojė asnjė person deri mė tani.

Cilat lloje ushtrimesh janė me tė kėshillueshme pėr t’u ndjekur?

Sigurisht qė njė ushtrim aerobik, si pėr shembull njė vrapim i lehtė, xhiro me biēikletė dhe ecja me hapa. Tė praktikosh rregullisht tė paktėn deri nė 3-4 herė nė javė me seanca deri nė 30 minuta. Nga ana tjetėr ushtrimet aneorobike mund t’ju ndihmojnė tė tonifikoni trupin, por jo shumė, pasi djeg mė shumė sesa duhet.

Pas sa kohe mund tė arrij tė shoh rezultatet?

Kjo ėshtė pėrgjithėsisht njė pyetje e bėrė nga tė gjithė, megjithatė do tė thosha se varet nga disa faktorė tė ndryshėm, duke nisur qė nga fiziku juaj, nga metabolizmi, nga tipi i dietės, stili i jetės dhe ushtrimet fizike. Le tė themi se nė rast se e merrni seriozisht kėtė gjė, rezultatet do tė shikohen shumė shpejt. Edhe pėr kėtė do t’u jepja njė kėshillė: masni rregullisht masat tuaja, pasi dihet qė pasqyra jo gjithmonė arrin t’ju tregojė progresin e bėrė dhe nė kėtė mėnyrė nuk do tė arrini tė gjykoni drejt.

Pija e tepėrt shkakton fryrje?

Kjo varet nga gjėrat qė konsumon. Nė rast se flasim pėr birrė apo alkoole nė pėrgjithėsi, pije tė sheqerosura apo tė gazuara, them me plot gojėn se po. Ndėrkohė qė, nė rast se flasim pėr ujin, lėngje frutash, pije distike, jo vetėm qė nuk rrezikon tė shėndoshėsh, por edhe do tė furnizosh trupin tėnd me elementė tė domosdoshėm, siē ėshtė uji, pėr tė cilin trupi ynė ka gjithmonė nevojė.

Nuk ha mėngjes tani, nuk ha as drekė?

Me pak fjalė do tė thosha qė kjo ėshtė njė ndėr mėnyrat mė tė kėqija pėr tė nisur njė dietė. Kėshilla e ekspertėve thotė se jo vetėm qė tė ushqehesh, por nė asnjė mėnyrė tė mos rrish pa ngrėnė, edhe ndonjė gjė mes vakteve. Tė hash rregullisht me njėfarė diference, me shumėllojshmėri ushqimesh nė vakte tė ndryshme.

Tė kontrollosh oreksin me aromė

Ndoshta do tė mund tė nxirrni ekstra vullnet kundėr dėshirės dhe nxitjes pėr tė ngrėnė nėse e dėgjon hundėn. Nė njė studim, nuhatja e aromės sė mendrės (peppermint) ēdo dy orė ka ndihmuar njerėzit qė tė hanė mė pak nė pėrgjithėsi - dhe tė hanė mė mirė. Pas dy javėsh, njerėzit tė cilėt kanė nuhatur aromėn e mendrės, gati pėr ēdo dy orė gjatė ditės gjithashtu kanė konsumuar mė pak kalori dhe kanė ngrėnė mė pak yndyrė, mė pak yndyra tė ngopura dhe mė pak sheqer sesa ata tė cilėt nuk kanė nuhatur fare. Kėshtu pra, mendra gjithashtu zvogėlon edhe ndjenjėn e urisė. Njė peshė e shėndetshme dhe bel pa dhjam mbajnė shtypjen e gjakut nė nivel tė ulėt dhe zvogėlojnė rrezikun tuaj pėr shumė gjėra qė sigurisht nuk i dėshironi - sikur diabeti, sėmundje kardiovaskulare dhe disa lloje tė kancerit. Edhe pse ka shumė kėshilla tė tjera qė ju ndihmojnė se si tė hani mė mirė e si tė hani mė pak, njė dietė me kontroll ndaj kalorive dhe ushtrime tė rregullta mbesin nė krye, kur bėhet fjalė pėr kontrollimin e peshės sė trupit.

Zvogėloni porcionet, humbni nė peshė

Nutricionistėt pohojnė se nėse dėshironi tė largoni kilogramėt e tepėrt, nuk duhet tė keni kujdes vetėm se ēfarė hani, por edhe mėnyrėn se si hani. Nė kėto ditė tė nxehta rishfaqet ankthi mė i madh i femrave - kilogramėt e tepėrt - qė i kanė shtuar gjatė stinės sė dimrit. Mirėpo, nutricionistėt nuk rekomandojnė kurrfarė diete radikale, por thonė qė tė kihet kujdes edhe pėr atė qė hahet, edhe pėr mėnyrėn se si hahet, nė fakt pėr sasinė e ushqimit qė hyn nė organizėm. Njė kėshillė e mirė do tė ishte zvogėlimi i porcionit, qė do tė thotė se nė vend tė njė pjate standarde, tė konsumohet nga njė pjatė mė e vogėl. Ekspertėt thonė se fermat tė cilat kanė realizuar kėtė mėnyrė tė ushqyerjes, e kanė pasur mė tė lehtė qė tė humbin nė peshė dhe tė pėrballen me regjimin dietetik. Ata thonė se mjaftojnė njėzet ditė brenda muajit qė ushqimi tė konsumohet nė kėtė mėnyrė, me pjata mė tė vogla, si edhe rekomandohet konsumimi i ushqimit nė kuzhinė, nė mėnyrė mė tė shpejtė, ashtu qė tė shmanget qėndrimi i gjatė nė tavolinė, pasi sa mė gjatė tė qėndrohet ulur, aq mė shumė ushqim konsumohet.Gazeta Standard
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 26146
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Tė dobėsohesh nė mėnyrė tė shėndetshme, ja mėnyra :: Komentet

Mesazh prej Mon Jul 11, 2011 5:09 pm nga elona marku

ja fut kot,nuk eshte e vertete,ca thone te hash ngadale,ca thone shpejt,un po hengra mengjesin,do haj me shume pastaj

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Wed Jan 25, 2012 11:06 pm nga hasan hasani

dieta me e mire eshte dieta franceze : te hash cdo gje, por pa e tepruar.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi