ILIRIADA PORTAL

Dhjetė ushqimet qė largojnė helmimin nga trupi

Shko poshtė

20062010

Mesazh 

Dhjetė ushqimet qė largojnė helmimin nga trupi
Gazeta Standard

Disa prej ushqimeve mė tė shėndetshme qė duhen futur nė dietė pėr tė larguar helmet (materiet toksike) nga trupi

Kur bėhet fjalė pėr detoksifikim tė trupit tonė, ka shumė teknika qė mund t’i ndjekėsh dhe suplement qė mund tė marrėsh pėr tė kryer detoksifikimin. Por, mėnyra mė e mirė ėshtė qė tė hani shumė ushqime qė largojnė helmimin (detoksifikojnė) nga trupi juaj. Mė poshtė gjendet edhe lista me ushqimet e shėndetshme pėr detoksifikimin e trupit e qė pėrveē tjerash, do tė ishin njė shtesė e mirė nė dietėn e secilit.

1. Frutat

Frutat janė shumė tė pasura me pėrbėrje tė lėngshme dhe kėshtu i ndihmojnė trupit tė shpėrlajė materiet toksike. Ato gjithashtu janė shumė tė lehta pėr t’u tretur dhe janė tė pasura me antioksidantė, materie ushqyese, fibėr dhe shumė vitamina tė tjera tė rėndėsishme siē ėshtė vitamina C.

2. Spinaqi

Kur tė jesh gati qė tė bėsh detoksifikim tė trupit, mbushni frigoriferin tuaj me lakėr jeshile, elb, bar gruri dhe perime tė tjera organike me gjethe tė gjelbra. Kėto perime do t’i dhurojnė traktit digjestiv (tretjes) shtytje klorofili. Klorofili largon toksina tė dėmshme ambientale nga trupi, metalet e rėnda, herbicidet, produktet e pastrimit e gjithashtu edhe pesticidet. Pėrveē tė tjerash ndihmon edhe mėlēinė nė punėn e detoksifikimit.

3. Portokalli dhe limonėt

Aftėsitė ēudibėrėse tė frutave citrike ndihmojnė trupin qė tė shpėlajė dhe nxjerrė jashtė materiet toksike e gjithashtu edhe tė startojė traktin digjestiv me procese enzimatike. Ato gjithashtu ndihmojnė mėlēinė nė procesin e pastrimit. Pėr tė ngritur detoksifikimin fillo mėngjesin me njė gotė ujė tė ngrohtė me limon. Mos harro, vitamina C ėshtė njėra ndėr vitaminat mė tė mira detoksifikuese, pasi transformon materiet toksike nė material digjestiv.

4. Hudhra

Hudhra stimulon mėlcinė qė tė prodhoj enzimė detoksifikimi qė ndihmon nė filtrimin (stopimin) e mbetjeve toksike nė sistemin e tretjes. Nėse i shtoni hudhėr tė copėtuar apo tė zier secilės pjatė, ju do t’i ndihmoni dietės suaj pėr detoksifikim

5. Filizat e brokolit

Filizat e brokolit janė shumė tė pasur me antioksidantė dhe ndihmojnė nė stimulimin e enzimave detoksifikuese nė traktin e tretjes mė mirė se gjithēka tjetėr. Filizat janė nė fakt mė efektive.

6. Ēaji jeshil

I paketuar pėrplot me antioksidantė, ēaji jeshil jo vetėm qė shpėlan dhe nxjerr jashtė toksinat nga sistemi pėrmes pėrbėrjes sė tij tė lėngshme, por gjithashtu pėrmban njė antioksidant special qė quhet kateqins, qė njihet pėr ngritje tė funksionit tė mėlēisė.

7. Bizelet

Bizelet janė pėrdorur nga mjekėt Ajuvedic (Ayuvedic) me mijėra vite. Janė shumė tė lehta pėr t’u tretur dhe absorbojnė mbetje toksike nė muret anėsore tė zorrės sė trashė.

8. Perimet e freskėta

Perimet janė mė tė mira kur hahen ashtu natyrale si qepėt, karotat, karcofi, shpargu, lakra jeshile, lakėr bruseli, lulelakra, hudhra, rrepa, shafran i Indisė dhe oregano. Njė kombinim i kėtyre ushqimeve tė shėndetshme do t’i ndihmojė mėlēisė t’i largojė materiet toksike gjatė procesit tė pastrimit (shpėlarjes) sė brendshme. Kėto gjithashtu janė tė pasura me sulfur natyral, i cili ndihmon mėlēinė qė tė detoksifikojė kimikatet e dėmshme.

9. Arrat

Bashkėngjitini dietės suaj sa mė shumė nga farat dhe kokrrat qė treten lehtė. Kėtu pėrfshihet fara e lirit, farat e kungullit, bajamet, arrat, farat e susamit dhe farat e lulediellit. Gjersa kryen detoksifikimin e trupit shmang djathin e bėrė nga kokrrat si djathin nga kikiriku.

10. Vajrat Omega-3

Pėrdor vaj ulliri, vaj avokadoje, vaj liri apo edhe vaj kėrpi kur bėn detoksifikim. Kėto ndihmojnė nė lyerjen e mureve tė zorrėve, duke lejuar qė materiet toksike tė absorbohen nga vaji dhe tė eliminohen nga trupi.

Kėto pra ishin disa nga ushqimet e shėndetshme qė duhen futur nė dietė pėr tė larguar helmet (materiet toksike) nga trupi.standart
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 26146
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi