ILIRIADA PORTAL

CIA: KUSH DREJTOI PARTINĖ KOMUNISTE NĖ SHQIPĖRI NĖ VITET 194

Shko poshtė

06052008

Mesazh 

CIA: KUSH DREJTOI PARTINĖ KOMUNISTE NĖ SHQIPĖRI NĖ VITET 194
CIA: KUSH DREJTOI PARTINĖ KOMUNISTE NĖ SHQIPĖRI NĖ VITET 1941-1961

Shėrbimi Inteligjent i shtetit mė tė fuqishėm nė botė, nga viti 1941 deri nė vitin 1961, ka skanuar tė gjithė aktivitetin dhe fundin e anėtarėve tė Byrosė Politike.

Deklasifikimi i dosjes pėr Shqipėrinė nė arkivat e CIA-s, 45 vjet mė vonė, pikėrisht mė 26 qershor tė vitit 2007, na tregojnė ato ēfarė ne, gjatė regjimit komunist, i dinim krejtėsisht ndryshe apo qė s‘i dinim fare.

ĒFARĖ NUK DINIM

Ndėrsa gjatė regjimit komunist shumė pak veta e dinin arsyen e vėrtetė tė vrasjes sė Mustafa Gjinishit, i cili ishte edhe njė nga drejtuesit mė tė rėndėsishėm tė Partisė Komuniste, nė dokumentet e CIA-s tė vitit 1961 shfaqet njė e vėrtetė krejt tjetėr. Sipas dosjes sė CIA-s, Mustafa Gjinishi ėshtė vrarė nga Liri Gega me urdhėr tė jugosllavėve. Apo dėnimin e Koēi Xoxes. Po, gjithashtu me njė saktėsi tepėr tė rrallė janė edhe detajet pėr ēdo drejtues tė Partisė Komuniste nė periudhėn nė tė cilėn ata kanė qenė anėtarė tė Komiteti Qendror apo Byrosė Politike, si dhe shkaqet se pėrse janė pėrjashtimit e disave prej tyre nga Partia.

LISTA

Nė listėn e tyre ata kanė futur tė gjithė anėtarėt e Komitetit Qendror tė Partisė Komuniste shqiptare pėr periudhėn 1941-1948, si dhe listėn e anėtarėve tė Byrosė Politike tė viteve 1941-1960. Sipas dokumentit sekret tė CIA-s, Komiteti Qendror pėr periudhėn 1941-1948 pėrbėhej nga 22 anėtarė. Nė listėn e anėtarėve janė emrat e Enver Hoxhės, Nako Spirut, Qemal Stafės, Ramadan Ēitakut etj.

Kurse lista e anėtarėve tė Byrosė Politike tė viteve 1941-1961 pėrmban 26 emra. Nga kjo listė tė bie nė sy se, nė 20 vjet, 12 prej anėtarėve tė Byrosė Politike, tė cilėt ishin edhe figura tė njohura tė Luftės Nacionalēlirimtare, janė pėrjashtuar ose kanė pasur njė fund tragjik, siē ėshtė rasti i Liri Gegės, Koēi Xoxes apo Bedri Spahiut.

Komiteti Qendror nė vitet 1941-1942, pozita nė Parti

Enver Hoxha Sekretar i Parėi i PKSH

Koēi Xoxe, anėtar e Byrosė Politike deri nė shtator 1948, u ekzekutua nė qershor 1949

Tuk Jakova ėshtė pėrjashtuar nga Byroja Politike nė vitin 1951, nė vitin 1955, nė qershor, pėrjashtohet edhe nga Komiteti Qendror dhe nga tė gjitha postet

Bedri Spahiu ėshtė larguar nga Byroja Politike nė vitin 1946, por ėshtė riemėruar pėrsėri nė vitin 1948, pėr t’u pėrjashtuar pėrfundimisht nė vitin 1951. Nė vitin 1955, nė qershor, pėrjashtohet edhe nga Komiteti Qendror dhe nga tė gjitha postet.

Nako Spiro, anėtar i Byrosė Politike, vetėvritet nė nėntor tė vitit 1947

Liri Gega, nė nėntor tė vitit 1944 pėrjashtohet nga Komiteti Qendror dhe nė vitin 1956 ekzekutohet pėr komplot kundėr shtetit

Kristo Themelko, nė shtator tė vitit 1948 kritikohet, dhe nė nėntor 1948 pėrjashtohet nga Komiteti Qendror

Ramadan Ēitaku pėrjashtohet nga Komiteti Qendror nė nėntor tė vitit 1948 dhe kritikohet rėndė nė vitin 1949

Ymer Dishnica largohet nga Byroja Politike nė vitet 1943-1944, pėrjashtohet nga partia nė vitin 1947

Kadri Hoxha, arrestohet nė mars tė vitit 1947 dhe mė vonė ekzekutohet

Qemal Stafa, vritet nė njė pėrpjekje me karabinierėt nė vitin 1942

Pandi Kristo largohet nga Byroja Politike nė shtator–nėntor tė viti 1948, dhe mė vonė pėrjashtohet edhe nga partia.

Nė maj-qershor tė vitit 1949 arrestohet Sejfulla Malėshova largohet nga Byroja Politike, dhe nga Komiteti Qendror nė shkurt tė vitit 1946. Pėrjashtohet nga partia nė vitin 1947

Hysni Kapo, anėtar i Byrosė Politike.

Mustafa Gjinishi nė gusht tė viti 1944 vritet me urdhėr tė jugosllavėve, ekzekutohet nga Liri Gega.

Liri Belishova ėshtė zgjedhur anėtare e Komitetit Qendror nė nėntor tė vitit 1948, dhe ėshtė pėrjashtuar nga partia nė vitin 1960.

Gogo Nushi, anėtar i Byrosė Politike.

Mehmet Shehu largohet nga Komiteti Qendror nė shkurt tė vitit 1948 dhe rizgjidhet pėrsėri anėtar i Komitetit Qendror dhe anėtar i Byrosė Politike nė shtator-nėntor tė vitit 1948. Zgjidhet kryeministėr nė vitin 1954.

Nesti Kerenxhi pėrjashtohet nga Byroja Politike dhe partia nė nėntor tė vitit 1948, u akuzua si mbėshtetės i Xoxes.

Pėllumb Dishnica, kritikohet nė shtator tė vitit 1948 dhe pėrjashtohet nga Komiteti Qendror nė nėntor 1948.

Xhoxhi Blushi, kritikohet nė shtator tė vitit 1948, pėrjashtohet nga Komiteti Qendror nė nėntor tė vitit 1948.

Koēo Tashko, ministėr i Bujqėsisė, nė shtator tė vitit 1960 pėrjashtohet nga partia


Byroja Politike nė vitet 1941-1961

1. Enver Hoxha 1941- ...

2. Koēi Xoxe, anėtar i Byrosė Politike nga viti 1941 deri nė 1948. Ekzekutohet nė vitin 1949

3. Tuk Jakova, anėtar i Byrosė Politike nga 1941 deri nė vitin 1951. Pėrjashtohet nga Byroja Politike nė vitin 1951 dhe nga partia nė vitin 1955

4. Nako Spiro, anėtar i Byrosė Politike nga 1941 deri nė vitin 1947. Vetėvritet nė vitin 1947

5. Bedri Spahiu, anėtar i Byrosė Politike nė vitet 1941-1946 dhe 1948-1951. Pėrjashtohet nga partia nė vitin 1955

6. Liri Gega, anėtare e Byrosė Politike nė vitet 1941-1944. Pėrjashtohet nė vitin 1944 dhe ekzekutohet nė vitin 1956

7. Kristo Themelko, anėtar i Byrosė Politike nga 1946 deri nė vitin 1948. Pėrjashtohet nė vitin 1948

8. Ymer Dishnica, anėtar i Byrosė Politike nė vitet 1941-1943. Pėrjashtohet nga Byroja Politike nė vitin 1943 dhe nga partia nė vitin 1947

9. Pandi Kristo, anėtar i Byrosė Politike deri nė vitin 1948. Burgoset nė vitin 1949

10. Sejfulla Malėshova, anėtar i Byrosė Politike nė vitet 1944-1946. Pėrjashtohet nga Byroja Politike nė vitin 1946 dhe nga partia nė vitin 1947

11. Hysni Kapo, anėtar i Byrosė Politike nga viti 1946

12. Mustafa Gjinishi, anėtar i Byrosė Politike nga viti 1943 deri nė vitin 1944. Ekzekutohet nė vitin 1944

13. Gogo Nushi, anėtar i Byrosė Politike nga viti 1947

14. Nesti Kerenxhi, anėtar i Byrosė Politike nė vitet 1947-1948. Pėrjashtohet nga Byroja Politike nė vitin 1948

15. Mehmet Shehu, anėtar i Byrosė Politike nga viti 1948

16. Liri Belishova, anėtare e Byrosė Politike nė vitet 1948-1960. Pėrjashtohet nga Byroja nė vitin 1960

17. Spiro Koleka, anėtar i Byrosė Politike nga viti 1948

18. Manush Myftiu, anėtar i Byrosė Politike nga viti 1956

19. Rita Marko, anėtar i Byrosė Politike nga viti 1956

20. Ramiz Alia, anėtar i Byrosė Politike nga viti 1960

21. Haki Toska, anėtar i Byrosė Politike nga viti 1961

22. Adil Ēarēani, anėtar i Byrosė Politike nga viti 1961

23. Kadri Hazbiu, anėtar i Byrosė Politike nga viti 1961

24. Koēo Theodhosi, anėtar i Byrosė Politike nga viti 1956

25. Petrit Dume, anėtar i Byrosė Politike nga viti 1961

26. Pilo Peristeri, anėtar i Byrosė Politike nga viti 1952
Marre nga Besiana-Info
avatar
shqiptari

Numri i postimeve : 3347
Reputation : 8
Points : 19055
Registration date : 04/01/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

CIA: KUSH DREJTOI PARTINĖ KOMUNISTE NĖ SHQIPĖRI NĖ VITET 194 :: Komentet

avatar

Mesazh prej Wed May 07, 2008 3:58 pm nga toni

A thu di gjo CIA kush e drejton PD ene PS ene ato t'voglat ?Laughing Laughing

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed May 07, 2008 4:19 pm nga interesanti

Me duket se e dine sepse ke vene re qe sidomos kur ka zgjedhje ne Shqiperi ēoku e dergojne nge nje haber si larg e larg. Laughing

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi