ILIRIADA PORTAL

Universitetet Si tė plotėsohet formulari A2

Shko poshtė

21072010

Mesazh 

Universitetet Si tė plotėsohet formulari A2
TIRANE- Ministria e Arsimit publikon formularin A2. Kėtė vit ky formular pėrmban 264 degė, tė cilėt tė rinjtė mund t'i zgjedhin pėr tė nisur studimet e larta. MASH ka shpjeguar edhe tė gjithė hapat qė duhet tė ndiqen pėr ta plotėsuar atė pa gabime, ndėrkohė qė ai do tė jetė nė duart e maturantėve deri mė 28 korrik.
Plotėsimi
Formulari mund ta fotokopjohet pėr tu praktikuar, por i plotėsuar do tė dorėzohet formulari origjinal. Konkurentėt do tė zgjedhin 10 programet e studimit, tė renditura sipas preferencave tė tyre, dhe nė renditjen nga 1 nė 10 do tė vendosen kodet qė pėrfaqėsojnė programet e studimit. Nė kuadratin pranė programit tė studimit, do tė vendoset numri i preferencės. Kodi i programit tė studimit i shėnuar te tabela e preferencave, duhet tė jetė i njėjtė me atė ku ėshtė shėnuar numri i preferencės pėrkatėse. P.sh. nėse nė preferencėn 1 ėshtė shėnuar programi i studimit 015, atėherė nė kuadratin pranė programit tė studimit 015 duhet tė shėnohet numri 1. Nėse gabohet nė kėto plotėsime, si e vlefshme do tė merret kodi i programit tė studimit qė ėshtė shėnuar te tabela e preferencave (djathtas lart).
Konkurentėt do tė shpalleni fitues vetėm nė njė nga programet e studimit qė keni zgjedhur sipas parimit Meritė - Preferencė, qė pėrcaktohet sipas pikėve tė grumbulluara nė bazė tė rezultateve tė shkollės sė mesme, tė provimeve tė Maturės Shtetėrore dhe, pėr programe studimi tė caktuara, edhe nė bazė tė plotėsimit tė kritereve tė veēanta, tė vendosura nga institucionet e arsimit tė lartė dhe tė miratuara nga Ministria e Arsimit dhe Shkencės. Parimi i preferencės pėrcaktohet nga vullneti i kandidatėve, i shprehur nėpėrmjet preferencės mė tė lartė tė zgjedhur prej tyre. Fituesit nė njė program studimi tė zgjedhur, pėrcaktohen nga vendet nė atė program studimi (kuotat), tė cilat janė vendosur me Vendim tė Kėshillit tė Ministrave.
Maturantet duhet tė kenė kujdes qė nota mesataretė shkruhet saktė me shifra dhe me fjalė nga mėsuesi kujdestar. Ėshtė e dety-rueshme qė ky formular tė plotėsohet mė poshtė me: Emėr, Mbiemėr dhe Firmė, tuajėn; Emėr, Mbiemėr dhe Firmė tė mėsuesit kujdestar; Emėr, Mbiemėr dhe Firmė tė drejtorit tė shkollės si dhe Vulėn e shkollės. Mungesa e njėrit prej elementėve e bėn formularin e plotėsuar tė pavlefshėm.
(Gazeta Shqiptare/BalkanWeb)
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 26146
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi