ILIRIADA PORTAL

Njė e treta e serbėve tė Kosovės presin luftė!

Shko poshtė

08082010

Mesazh 

Njė e treta e serbėve tė Kosovės presin luftė!
Rezultatet e anketės “Gallup Europe”, nė tė cilėn kanė marrė pjesė disa qindra banorė tė Kosovės, tregojnė se njė e treta e serbėve tė Kosovės mendojnė se mosmarrėveshja rreth statusit tė Kosovės do tė ēojė nė konflikt tė armatosur.
Serbėt e Kosovės dhe shqiptarėt janė pėrgjigjur nė anketė nė pyetjet e lidhura me mundėsinė e jetės sė pėrbashkėt nė Kosovėn e pavarur, ndėrsa njerėzit nga rajoni janė pyetur nėse shpallja e njėanshme e pavarėsisė sė Kosovės mund tė ketė ndikim tė madh nė stabilitetin e Ballkanit Perėndimit, thuhet nė njoftimin e “Gallup Europe”.

Menjėherė pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės, nė anketėn e Gallup Balkan Monitor, 93 % e shqiptarėve tė Kosovės kanė vlerėsuar se kjo ėshtė mirė, ndėrsa negativisht janė pėrgjigjur 74 % e serbėve tė anketuar. Njė vit mė vonė, pėrqindja e serbėve qė mendojnė se pavarėsia e Kosovės ėshtė gjė e keqe ėshtė rritur pėr 6 %, ndėrsa numri i shqiptarėve, tė cilėt mendojnė se ndarja ėshtė e mirė, krahasuar me vitin 2008, ka rėnė nė 75 %, transmeton portali 24sata.

Menjėherė pas shpalljes sė pavarėsisė, 72 % e shqiptarėve kanė besuar se nė Kosovė ėshtė e mundur jeta e pėrbashkėt, si dhe 17 % e serbėve. Njė vit mė vonė, pėr jetesėn e pėrbashkėt janė shprehur 60 % e shqiptarėve dhe 12 % e serbėve. Njė e treta e serbėve mendojnė se mosmarrėveshja rreth statusit tė Kosovės do tė ēojė nė konflikt tė armatosur, ndėrsa frika nga lufta ekziston edhe te 5 % e shqiptarėve.

Studimi tregon se nė rajon mendimet janė tė ndara. Derisa shumica nė Shqipėri e Kroaci mendojnė se shpallja e pavarėsisė sė Kosovės ka pasur ndikim pozitiv nė stabilitetin e Ballkanit, nė Mal tė Zi mendojnė tė kundėrtėn./kd/start/
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25651
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi