ILIRIADA PORTAL

Ndėrtime pa fund nė rrethina pa zbatuar asnjė ligj

Shko poshtė

08082010

Mesazh 

Ndėrtime pa fund nė rrethina pa zbatuar asnjė ligj
Tiranė – Shembja e njė ndėrtese pa leje dy ditė mė parė nė Dajt tė Tiranės, zuri vend nė mediat vizive, pasi njė grua tentoi tė sakrifikohej nė ndėrtesė, teksa ruspat e makinave shkatėrruese tė Inspektoratit tė Ndėrtimit shkuan pėr tė rrėnuar atė qė gruaja kishte ndėrtuar me mund.
Ky ishte ndėr tė pakta raste qė u bė publik, ndėrkohė dhjetėra raste tė tjera nuk publikohen nė media. Pėrballė kėrcėnimeve tė gruas, inspektori i ndėrtimi u shpreh i bindur se do tė shembte ēdo ndėrtim pa leje, por nė fakt kjo nuk ishte tjetėr veēse njė shfaqje mediatike e tij.

Pyetja qė bėnė shumė qytetarė ishte: Pse ky autoritet nuk e pengoi qė nė fillim ndėrtimin e asaj banese? Pėrgjigjen pėr kėtė nuk mund ta japė askush, pasi si nė shumė raste tė tjera abuzimi ėshtė i pranishėm edhe kėtu. Pėr fat tė keq “kurban” kėsaj here ashtu si edhe nė shumė herė tė tjera u bė familja e varfėr e ardhur nga fshatrat e largėta tė Tiranės pėr tė jetuar pak mė afėr metropolit. Me sa duket, inspektorėt e ndėrtimit nuk i kanė vėnė re ndėrtesa pa fund, si vila, apo edhe pallate tre e mė shumė kate qė po ndėrtohen ēdo ditė nė tė gjitha rrethinat e Tiranės.

E njėjta situatė ėshtė nė komunėn Paskuqan, e po ashtu edhe nė zonat e tjera informale ku banorėt ndėrtojnė pa e ditur se tashmė ka njė ligj qė i ndalon tė bėjnė ndėrtime pa leje. Ēfarė do tė bėhet me ndėrtesat e reja? A do tė shemben qė tė gjitha, duke krijuar kėshtu njė tjetėr plagė sociale, pasi shumė familje janė tė varfra dhe nuk mund tė ndėrtojnė mė banesa tė tilla?

Nga rastet e vėrejtura nė terren, pothuajse nė shumicėn e rasteve, ndėrtesat e reja tė pas vitit 2006 qė shemben janė tė familjeve tė varfra dhe tė njerėzve qė nuk kanė lidhje me pushtetarė vendorė ose qeveritar. Ndėrsa ndryshe ndodh me ndėrtues qė manovrojnė me zyrtarėt e Inspektoratit tė Lartė tė Ndėrtimit, ose tė policisė lokale duke mos iu shembur vilat apo lokale tė mėdha.
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25366
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi