ILIRIADA PORTAL

MJALTI DHE BLETA

Shko poshtė

18092010

Mesazh 

MJALTI DHE BLETA

Disa fakte interesante rreth mjaltit dhe bleteve.1. Mjalti eshte ushqim ne nuk prishet apo nuk skadon asnjehere. Ne qofte se ruhet ne nje ene te mbyllur rron pafundesisht. Mjalti eshte nje prej ushqimeve me te vjeter ne bote, psh eshte gjetur ne Egjipt, tek varri i Mbretit Tut i paprishur.

2. Mjalti eshte 25% me i embel se sheqeri per shkak te nivelit te larte te Fruktozes ne te.

3. Mjalti krijohet nga nektari i luleve i cili perzjehet me enzimat e bleteve the bletet avullojne nje pjese te ujit te nektarit duke perplasur krahet. Ngjyra aroma dhe shija e mjaltit ndryshon ne vartesi te luleve qe vizitojne bletet.

4. Nje blete gjate jetes se saj prodhon vetem 1/12 e nje luge ēaji mjalte.

5. Ne mitologjine Greke, Kupidi i zhyste shigjetat ne mjalte qe te embelsonte zemrat me dashuri.

6. Vizatimi me i vjeter i bleteve dhe mbledhjes se mjaltit eshte gjetur ne nje shpelle ne Spanje dhe mendohet te jete bere 15.000 vjet me pare.

7. Democritus (460-370 BC), filozofi grek, perdorte nje diete te pasur me mjalte dhe jetoi 109 vjet.

8. Mjalti ishte ilaci me i perdorur ne Egjiptin e lashte. Nga 900 receta qe jane zbuluar rreth asaj kohe 500 kane qene te bazuara tek mjalti. Ne Romen e lashte mjalti perdoret per te ndihmuar pacientet te flinin gjume.

9. Napoloni zgjodhi bleten si simbol te tijen pas kurorezimit ne 1807.
10. Ne 1984, gjate nje eksperimeti ne hapesire, bletet munden te ndertonin nje koshere ne kushte te jashtezakonshme duke mos patur forca rendese.

11. Bletet kane 4 krahe dhe 5 sy.

12. Bletet perplasin krahet 11.400 here ne minute dhe mund te fluturojne me nje shpejtesi prej 20 km/ore.

13. Mreteresha pjell 1000-1500 veze ne dite.
15. Duhen rreth 10kg mjalte per te ushqyer nje koshere bletesh gjate dimerit
16. Mjalti permban shume vitamina dhe antioksidante pa patur indyre apo kolesterol.
17. Mjalti permban po aq antioksidante sa edhe spinaqi dhe nje lloj antioksidanti, “pinocembrin” gjendet vetem tek mjalti.
18. Per shume vite kengetaret e operas kane perdorur mjaltin per te zbutur fytin dhe per te shtuar energjine.
19. Mjalti eshte i vetmi ushqim qe permban gjithcka qe i duhet njeriut per te jetuar, duke perfshire dhe ujin.
20. Mjalti ka vetine te thithe uje, gje qe e ben shume evektiv per zbutjen e lekures se djegur.
21. Mjalti shpejton mbylljen e plageve dhe lufton infeksionet. Mjekesia moderne e cileson mjaltin si nje prej antibiotikeve te natyres, i cili ka veti te ndaloje zhvillimin e bakterieve dhe te shume llojeve te mykut. Eshte verejtur se mjalti ngordh disa bakterie qe jane rezistente ndaj antibiotikeve tradicionale.
Heres tjeter qe hani mjalte kini parasysh keto gjerat mesiper.
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 26591
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi