ILIRIADA PORTAL

Efektet ēudibėrėse tė masazheve

Shko poshtė

25092010

Mesazh 

Efektet ēudibėrėse tė masazheve
Fuqizojnė pėrgjigjet ndaj sistemit imunitar dhe ulin hormonet e stresit qė qarkullojnė nė organizėm

Lajme tė mira pėr ata qė i adhurojnė masazhet: qė sot keni mė shumė arsye pėr tė qėndruar shtrirė mbi njė krevat tė rehatshėm, sepse sipas njė studimi tė Departamentit tė Psikiatrisė sė Neuroshkencave, tė spitalit “Cedar’s Sinai” nė Los Anxhelos, masazhet nuk janė vetėm qetėsues, por kanė efekte tė vėrteta pozitive biologjike. Dy janė ndėr mė tė rėndėsishmit: ulin sasinė e hormoneve tė stresit qė qarkullojnė nė trup dhe fuqizojnė pėrgjigjet e sistemit imunitar, duke na mbrojtur nga infeksionet dhe sėmundjet e ndryshme.
Masazhi suedez
Shumė persona, pėr t’u ndier mirė, preferojnė masazhin me djersitje nė palestėr. Nuk do mend qė po bėjnė diēka vėrtet tė mirė pėr shėndetin e tyre. Kėtė e dėshmojnė edhe tė dhėnat e mbledhura nga Mark Rapaport, koordinatori i studimit, i cili e kreu studimin e tij te 29 vullnetarė tė shėndetshėm: disa prej tyre, iu nėnshtruan pėr 45 minuta masazhit suedez, ndėrkohė qė 45 persona tė tjerė iu nėnshtruan masazhit tė thjeshtė, thjesht sa pėr t’u qetėsuar. Masazhi suedez ėshtė shumė i pėrhapur nė Europė. Ėshtė shumė i thjeshtė pėr t’u bėrė. I ngjan njė masazhi tė thjeshtė: personi i shtrirė mbi njė krevat fėrkohet me vaj. Kjo mėnyrė duhet tė garantojė efekt ēlodhės dhe tonifikues (pėr kėtė arsye shpeshherė propozohet edhe parandalimi i celulitit). Pėr t’i kuptuar mė mirė efektet e vėrteta tė kėtij lloj masazhi nė organizėm, Rapaport u vuri vullnetarėve disa flutura nė damarė pėr t’u marrė mė lehtė gjak. Pas vendosjes sė fluturės, pjesėmarrėsit pushuan pėr gjysmė ore; mė pas u morėn disa kampionė gjaku, njė dhe pesė minuta para masazhit. E njėjta gjė u pėrsėrit nė fund tė masazhit, pas 1, 5, 10, 15, 30 dhe 60 minutave.
Efektet pozitive
Rezultatet e analizave tė gjakut, tė publikuara nė tetor nė “Journal of Alternative and Complementary Medicine” vėrtetuan se masazhi nuk tė bėn tė ndihesh mirė nė pėrgjithėsi, por mund tė tė bėjė vėrtet mirė. Pra ėshtė tepėr i shėndetshėm. Nė fakt, edhe njė masazh i thjeshtė, ka efekte ēudibėrėse dhe qė janė mė se tė dukshme. “Masazhi suedez e ka rritur numrin dhe pėrqindjen e linfociteve nė qarkullin, qelizat e sistemit imunitar qė na mbrojnė nga infeksionet dhe sėmundjet e ndryshme”, shpjegon Rapaport. “Veē tė tjerash ul nė mėnyrė drastike nivelin e njė hormoni qė ėshtė i pėrfshirė nė sjelljet agresive dhe qė shkakton rritje tė hormonit tė stresit, kortizolin. Vetė kortizoli, pastaj fillon dalėngadalė tė pakėsohet”. Pra, 45 minuta relaks i bėjnė mirė tė gjithė organizmit. “Kohėt e fundit masazhet janė bėrė shumė popullore. Ėshtė llogaritur qė njė nė dhjetė persona bėn tė pakėn njė masazh nė vit”, thotė specialisti amerikan. “Shumė persona thonė se iu nėnshtrohen masazheve sepse janė pjesė e rėndėsishme e njė stili tė shėndetshėm jetese. Sot kemi shumė prova qė ėshtė me tė vėrtetė kėshtu, sepse masazhi shkakton ndryshime fiziologjike tė vėrteta dhe tė dukshme, me efekte tepėr pozitive, mbi mirėqenien dhe shėndetin”, pėrfundon Rapaport.
Pėrgjithėsisht qėllimi i masazhit suedez ėshtė ai i arritjes sė njė ekuilibri mes mendjes e trupit dhe zgjidhjes sė mundshme tė problemeve organike, duke i dhėnė mundėsi energjisė qė tė qarkullojė lirshėm nė organizėm. Ai ndihmon nė eliminimin e toksinave tė akumuluara nė trupin tonė dhe rrit vitalitetin e trupit. Pėrveē mirėqenies, masazhi suedez ėshtė pėrdorur pėr tė zvogėluar dhe eliminuar shumė lloje dhembjesh, nga tė cilat rrjedhin depresioni dhe ankthi.
Suedezėt e parė e kombinonin masazhin me doza speciale vaji ose me substanca tė esencave tė gjalpit, qė merreshin shpesh nga rrėnjėt, shkopinjtė dhe gurėt. Masazhi realizohet mbi njė trup, i cili ėshtė i gjithi i rrėshqitshėm nga vaji aromatik. Nė fakt masazhatori arrin nė disa pika sipas njė procesi tė paracaktuar dhe e bėn kryesisht te gishtat dhe duart, por edhe nė kurriz, e pjesė tė tjera tė trupit. Pikat qė mund tė stimulohen nė kėtė rast janė rreth 250.
Pjesa finale e masazhit konsiston nė pastrimin e trupit nga vajrat e pėrdorura gjatė terapisė. Ndėrkohė elemente tė tjera i shtohen herė pas here kėsaj terapie, e kushtėzuar pa as mė tė voglin dyshim edhe me gjendjen nė tė cilėn ėshtė duke kaluar pacienti, qė i nėnshtrohet kėsaj terapie.
Ndėr tė tjera masazhi suedez mund tė pėrdoret edhe si njė terapi e relaksit ose pėr tė zgjidhur njė sėrė shqetėsimesh. Pėr tė arritur njė efekt maksimal tė mjekėsisė suedeze kėrkohet patjetėr njė pėrshkrim ku pėrfshihet gjithashtu edhe njė dietė me njė model tė qartė teraupetik, duke ndryshuar jo vetėm stilin e jetesės, por edhe pėrdorimin e disa barnave tė ndryshme, me bazė kryesisht bimore.
Mes terapive tė ndryshme pėr pėrdorim tė jashtėm, ėshtė gjithashtu edhe “cupping” (kupat e vjetra, pėr tė cilat ėshtė shumė e famshme aktorja hollivudiane Gwyneth Paltrow), masazhi me gurė ose me guaska, dhe pėrdorimi i kompresave tė ngrohta. Sipas testeve tė ndryshme, tė gjitha kėto praktika, nėse pėrdoren tė gjitha bashkė, ēojnė drejt njė ripėrtėritje totale tė trupit tė njeriut.
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 26146
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi