ILIRIADA PORTAL

Sekuestrohen pronat e terroristėve dhe 'tė fortėve', 3.1 miliardė lekė

Shko poshtė

01112010

Mesazh 

Sekuestrohen pronat e terroristėve dhe 'tė fortėve', 3.1 miliardė lekė
Flamur Vezaj
TIRANĖ- Me vendim tė tre shkallėve tė gjyqėsorit dhe me urdhėr tė Ministrit tė Financave, nė Shqipėri janė sekuestruar prona dhe llogari tė ndryshme bankare qė kapin vlerėn e mbi 3.1 miliardė lekė tė reja. Kjo shumė parash, vlera e sė cilės ėshtė pėrcaktuar mbi bazėn e vlerėsimit tė ēmimit tė pėrafėrt tė tregut pėr pronat e paluajtshme, tė cilat nėse vlerėsohen mbi bazėn e ēmimit real tė tregut kapin njė shifėr deri nė 5 miliardė lekė tė reja. Tė gjitha kėto pasuri i janė sekuestruar bosėve tė krimit nė Shqipėri por edhe shumė shtetasve tė huaj qė kanė ndihmuar ose financuar terrorizmin botėror. Sipas shkresave zyrtare qė "Shekulli" ka arritur tė sigurojė, mėsohet se totali i aseteve tė sekuestruara nga krimi i organizuar kap vlerėn e mbi 1.5 miliardė lekė. Kjo shumė ėshtė vlerėsuar pėr pasuritė e paluajtshme tė sekuestruara, mjetet motorike, llogaritė bankare dhe shumat e ndryshme parash tė kesh (CASH).


Sipas kėtyre burimeve, mėsohet se pėrveē aseteve tė sipėrcituara qė tashmė janė tė sekuestruara dhe administrohen nga Agjencisė sė Administrimit tė Pasurive tė Sekuestruara dhe Konfiskuara, kjo e fundit ėshtė detyruar t'ia kthejė personave tė ndryshėm tė hetuar e akuzuar si pjesė e "krimit tė organizuar" asete nė vlerė totale rreth 800 milionė lekė tė reja. Vlerė kjo e pėrcaktuar nga ēmimi i pėrafėrt i tregut pėr pasuritė e paluajtshme dhe atyre tė mjeteve motorike. Ndėrkaq, nė zbatim tė ligjit antimafia vetėm gjatė muajit korrik - shtator tė kėtij viti, me vendim tė Gjykatės sė Shkallės sė Parė pėr Krime tė Rėnda janė sekuestruar asete tė ndryshme me vlerė rreth 229 milionė lekė tė reja.
Gjithmonė sipas statistikave zyrtare tė Agjencisė sė Administrimit tė Pasurive tė Sekuestruara dhe Konfiskuara, kjo agjenci prej vitit 2008 kur ėshtė ngritur ka marrė nė administrim edhe asetet e sekuestruara tė personave apo fondacioneve tė akuzuar pėr "financim terrorizmi". Sipas kėtyre tė dhėnave, vlera totale e aseteve tė sekuestruara kėtyre fondacioneve apo personave konkretė qė ndodhen nė listėn e zezė tė Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara dhe SHBA-sė kapin shifrėn e 1.5 miliardė lekė. Ku pėrfshihen pasuri tė paluajtshme, mjete motorike dhe llogari bankare nė emra konkrete tė fondacioneve apo administratorėve tė tyre. Tė gjitha kėto asete, prej shkurtit tė viti 2008, ndodhen nė vartėsi tė Agjencisė sė Administrimit tė Pasurive tė Sekuestruara dhe Konfiskuara pranė Ministrisė sė Financave.Tė akuzuarve pėr krime u janė sekuestruar 1.5 mld lekė
Me krijimin e Gjykatės sė Shkallės sė Parė pėr Krime tė Rėnda nė Tiranė, ekzekutivi formuloi dhe miratoi edhe ligjin pėr "Parandalimin dhe goditjen e krimit tė organizuar" i njohur si ligji "Antimafia", ligj ky qė u ndryshua nė vitin 2010 dhe qė ndodhet nė fuqi. Mbi bazėn e kėtij ligji, kjo gjykatė sekuestroi pasuri tė paluajtshme, llogari bankare, mjete motorike dhe para kesh (CASH) me njė vlerė rreth 1.5 milionė lekė, qė i posedonin persona apo tė afėrm tė tyre tė akuzuar pėr krime tė ndryshme, si trafik droge, trafik armėsh, trafik prostitucioni, etj. Kėto pasuri u sekuestruan me vendim gjykate por deri nė vitin 2008 ishin nė mėshirė tė fatit. Nė kėtė kohė nisi punė zyra e Administrimit tė Pasurive tė Sekuestruar dhe Konfiskuara pranė Ministrisė sė Financave. Deri mė tani kjo agjenci ka marrė nė administrim asete me vlerė rreth 1 miliard e 542 milionė lekė.
Nė mesin e personave tė cilėve i ėshtė sekuestruar pasuria janė tė pandehurit e akuzuar si drejtues tė organizatave kriminale dhe tė akuzuar e dėnuar pėr trafiqe tė ndryshme. Tė fortėt qė kanė pėsuar mbi kurriz sekuestrimin janė Aldo Bare, tė cilit i ėshtė konfiskuar "Laguna e Karavastasė" e disa metra apartamente; Lulėzim Berisha, i janė konfiskuar sipėrfaqe prej 1500 metra katror truall nė Shkallnur tė Durrėsit e rreth 20 mijė metra katror tė ish-Ndėrmarrjes Bujqėsore-Frutore nė Durrės. Pronat e sekuestruara tė tė ndjerit Klodian Saliu dhe mjetet motorike tė familjarėve tė tij, pasuri tė pandehurit tė "bandės" sė Lushnjės shtetasit Afrim Hoxha. Llogari bankare tė dy vėllezėrve beratas Aleksandėr e Sokol Shehu qė kapin shifrėn e rreth 2 milionė eurove, pasi dyshohen se janė pjesė e njė rrjeti kriminal nė Greqi. Hoteli luksoz nė Durrės i tė pandehurit Alket Hatia, mjetet motorike tė tė dėnuarit Besnik Brraka, e pasuri tė vėllezėrve Dakolli nga Kavaja. Tė gjitha kėto dhe tė tjera janė marrė nė administrim tashmė nga zyra e Administrimit tė Pasurive tė Sekuestruar dhe Konfiskuara pranė Ministrisė sė Financave e cila, disa prej tyre i ka dhėnė me qera dhe disa tė tjera presin tė dalin nė shitje.


Me vendim tė Ministrisė sė Financave janė sekuestruar dhjetėra prona dhe asete tė organizatave terroriste

"Terroristėt" investuan 1.5 mld lekė nė Shqipėri
Pėrveē aseteve tė sekuestruara e konfiskuara tė krimit tė organizuar, nė Shqipėri janė sekuestruar me urdhėr tė Ministrit tė Financave nė vitin 2004, '05 dhe '06 edhe asete tė ndryshme tė personave dhe fondacioneve qė rezultojnė nė listėn e zezė tė Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara dhe SHBA-sė si financues tė terrorizmit. Nė mesin e kėtyre "financuesve" janė edhe emrat e personave dhe fondacionet e ndryshme qė kanė investuar nė pasuri tė paluajtshme nė Shqipėri pas vitit 1990. Kėshtu mes kėtyre kompanive dhe personave qė janė nė listėn e zezė, ndodhen edhe shoqėria "Karavan"; "Loxhall"; "Alimited Beton"; "Taibah International"; Fondacioni "Al-Haramania"; "Albanian Internacional Invest"; "Medi Care"; "Alb Snacks"; "Fountain of life";; "R.T.Islmae"; "Cavallorevenue" emri i doktorit Abdul Latif Saleh dhe sheiku Yasin Al-Kadi.
Pasuritė e kėtyre kompanive, personave dhe fondacioneve qė janė ngritur nė Shqipėri, janė sekuestruar me urdhrin e Ministrit tė Financave nė zbatim tė ligjit nr.9258 "Pėr masat kundėr financimit tė terrorizmit". Kėtyre kompanive dhe personave, i janė sekuestruar asete qė nė total kapin shifrėn e 1 milardė e 552 milionė lekė tė reja. Vlerė kjo e nxjerrė nga vlerėsimi i ēmimit tė pėrafėrt tė tregut pėr pasuritė e paluajtshme tė kėtyre pronave tė sekuestruara dhe disa llogarive bankare. Prej vitit 2004, mė saktė nė dhjetor tė atij viti, ish-ministri Arben Malaj vendosi sekuestrimin e tyre nė bazė tė ligjit nr.9258 "Pėr masat kundėr financimit tė terrorizmit". Sipas shkresave zyrtare tė administrimit, rezulton se mes aseteve tė sekuestruara janė apartamente tė ndryshme te dy kullat qė ndodhen nė Bulevard dhe mbi 19 objekte tė tjera nėpėr qytete tė ndryshme tė Shqipėrisė nė emėr tė sheikut Yasin Al-Kadi. Pasuri kjo qė vlerėsohet mė e larta ndėr tė sekuestruarat dhe qė ndodhen nė administrim nga zyra e Administrimit tė Pasurive tė Sekuestruar dhe Konfiskuara pranė Ministrisė sė Financave.


Terrorizmi, sekuestrohet xhamia e Bulqizės
Kur sekuestrohen prona tė tė dyshuarve pėr krime apo terrorizėm mendohet gjithmonė pėr ndėrtesa, biznese apo para nė bankė, por mes tyre ndodhen edhe objekte kulti. Nė mesin e aseteve tė sekuestruara nė kuadėr nr.9258 "Pėr masat kundėr financimit tė terrorizmit" ndodhet edhe njė xhami dhe mbi 726 metra katror ndėrtesa nė Bulqizė tė ndėrtuar nga shoqėria "Taibah Internacional". Pasuritė e kėsaj shoqėrie janė sekuestruar nė korrik tė 2007 me urdhėr tė ministrit tė Financave, Ridvan Bode, duke i vendosur nėn administrim nga Agjencia e Administrimit tė Pasurive tė Sekuestruara dhe Konfiskuara. Sipas tė dhėnave zyrtare, shoqėria "Taibah Internacional" ka ndėrtuar, pėrveē tre ndėrtesave nė qytetin e Bulqizės, edhe njė xhami. Kjo e cila mė vonė i ėshtė dhuruar Komunitetit Mysliman tė Shqipėrisė. Edhe pse kjo xhami ėshtė dhuruar nga shoqėria "Taibah Internacional" ajo ėshtė sekuestruar me letra por i ėshtė lėnė komunitetit tė qytezės sė Bulqizės pėr kryerjen e riteve fetare nė kėtė xhami.


Bode shkarkoi kryeadministratorin qė bėri transparencė dhe pranoi problemet me pronat
Kush i administron pasuritė e bllokuara
Agjencia e Administrimit tė Pasurive tė Sekuestruara dhe Konfiskuara, ėshtė krijuar pas vitit 2005, kohė kur Gjykata e Krimeve tė Rėnda nė kryeqytet, nė zbatim tė ligjit "Antimafia" tė miratuar nė vitin 2004 kishte filluar sekuestrimin e pronave tė personave tė akuzuar pėr krim tė organizuar, si trafik droge, femra, armėsh etj. Me vendim tė Kėshillit tė Ministrave kjo agjenci u formua pranė Ministrisė sė Financave, por qė nuk funksionoi deri nė mes tė vitit 2008. Shkak pėr kėtė mos funksionim u bėnė strukturat e shtetit qė nuk arritėn tė menaxhonin dhe tė krijonin bazėn ligjore si duhej tė administroheshin kėto pasuri. Deri nė fillim tė vitit 2008 dy kryeadministratorė tė emėruar pėr administrimin e kėtyre pasurive patėn dhėnė dorėheqje dhe nė fillim tė 2008 nė krye tė kėsaj agjencie u emėrua z.Hekuran Vladi. Me tė marrė detyrėn, z.Vladi filloi marrjen nė dorėzim tė kėtyre aseteve, edhe pse asetet e financuesve tė terrorizmit duheshin sekuestruar dhe marrė nė administrim qė nga dhjetor tė 2004. Gjatė kėsaj kohe, shumica prej kėtyre pasurive tė "financuesve tė terrorizmit" administroheshin nga administratorė tė emėruar nga personat emrat e tė cilit ishin futur nė listėn e zezė. Pėr keq administrimin e tyre, njėri nga administratorėt e kėtyre kompanive u dėrgua nė gjyq si i pandehur dhe u dėnua pėr fshehjen e tė ardhurave nga pronat e sekuestruara tė financuesve tė terrorizmit. Sipas tė dhėnave zyrtare tė siguruara nga Agjencia e Administrimit tė Pasurive tė Sekuestruara dhe Konfiskuara, rezulton se qė nga momenti i marrjes nė administrim tė pronave tė financuesve tė terrorizmit, 2008 e deri nė shtator 2010 janė siguruar njė shumė prej mė shumė se 86 milionė lekė tė reja. Shuma kėto dhe tė tjera qė janė sekuestruar ndodhen nė llogari bankare, tė cilat nė momentin qė me njė vendim Gjykate kėto prona i kalojnė pronarit shuma i kthehet atij, nė tė kundėrtėn nėse vendoset konfiskimi i tyre ato pasuri tė sekuestruara i kalojnė nė pronėsi shtetit shqiptar. Mėsohet se pėr administrimin e pasurisė sė personave qė akuzohen si financues tė terrorizmit administrohen nga gjashtė persona, tė cilėt janė emėruar nga kryeadministratori qė vetėm pak ditė mė parė u shkarkua nga Ministri i Financave z.Hekuran Vladi pa ndonjė motiv. Shkarkim, ky qė sipas z.Vladi ka ardhur vetėm pėr faktin se nė njė emision televiziv kishte bėrė transparente mėnyrėn e administrimit tė kėtyre pasurive.Ministri i Financave, Ridvan Bode, menjehere pas shkarkimit emėroi nė detyrėn e Drejtorit tė Agjencisė sė Pasurive tė Sekuestruara e tė konfiskuara Besnik Ēobajn.


I kontaktuar me telefon, ish-kryeadministratori i agjencisė, Hekuran Vladi, pranoi se ėshtė liruar nga detyra pa ndonjė motivacion. "Jam liruar nga detyra, pasi Ministri i Financave, Ridvan Bode, e ka fobi transparencėn me publikun. Pikėrisht pse isha transparent me publikun, unė u lirova nga detyra. Ata qė fshihen nga kamerat nė tualete (banjo) emėrohen nga ky ministėr kėshilltarė tė lartė tė tij"-tha z.Vladi gjatė komunikimit me "Shekullin", duke mos pranuar tė japė mė shumė shpjegime pėr kėtė.


Nga ana tjetėr, mėsohet se lirimi i Vladit nga detyra e tij, ėshtė kryer vetėm pak ditė para se Ministria e Financave tė nxirrte nė shitje pronat e sekuestruara qė prej dy vitesh nga persona tė ndryshėm tė akuzuar pėr krim tė organizuar. Ato administrohen nga agjencia qė drejtonte deri pak ditė mė parė Hekuran Vladi. Ndėr pronat qė pritej tė nxirren nė shitje mbi bazėn e Vendimit tė Kėshillit tė Ministrave qė ende nuk ėshtė botuar nė Fletoren Zyrtare, ėshtė Laguna e Karavastasė, e cila ka qenė nė pronėsi tė tė pandehurit tė akuzuar si kreu i "bandės" sė Lushnjės tė pandehurin Aldo Bare. Po kėshtu pritej tė hapej ankandi edhe pėr disa prona qė ndodhen nė bregdetin e Durrėsit, nė emėr tė akuzuarit Lulėzim Berisha, tė konfiskuara tashmė me vendim tė Gjykatės sė Lartė. Nė tė kundėrt, nė korridoret e Prokurorisė pėr Krime tė Rėnda dhe Gjykatės sė Krimeve tė Rėnda, flitet se lirimi i Vladit, mund tė ketė ndodhur nga ndikimi i personave tė ndryshėm, tė cilėve i janė bllokuar pronat dhe qė administrohen.


Sipas kėtyre zėrave, tė interesuarit kanė ndikuar tek Ministri Bode pėr shkarkimin e Vladit. Vetė ai i pyetur pėr kėto zėra nuk pranoi tė prononcohet. Agjencia qė drejtohej drejtori i saj i saposhkarkuar, ka administruar pasuri tė sekuestruara e konfiskuara nė vlerėn e mbi 3 miliardė lekė tė vjetra. Nga kėto 1.5 miliardė lekė janė prona dhe pasuri tė tė akuzuarve pėr terrorizėm siē ėshtė rasti i sheikut Yasin Al-Kadi. Po ashtu 1.5 miliardė tė tjera, janė pasuri e personave tė dyshuar dhe dėnuar pėr kryerjen e aktivitetit kriminal tė paligjshėm, si tė trafikut tė drogės, prostitucionit dhe organizatave kriminale. Lirimi i Vladit nga detyra vjen edhe pse nė raportin e BE-sė, nė "detyrat" e pėrcaktuara pėr qeverinė ėshtė vėnė theksi dhe ėshtė kėrkuar qė mos tė preket stafi i kėsaj agjencie por shtimi i tyre, zgjerimi i fondeve dhe ndryshimi i teknologjisė sė funksionit tė kėsaj agjencie.
shekulli
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25651
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Sekuestrohen pronat e terroristėve dhe 'tė fortėve', 3.1 miliardė lekė :: Komentet

avatar

Mesazh prej Tue Nov 02, 2010 4:32 pm nga ad

Ėshtė ora 11:30. Bardhyli, njė i ri tek tė 28-at, hyn nė xhaminė qė ka frekuentuar prej mė se njė dekade, heq kėpucėt, kalon me kujdes nė sixhadetė e shtruara pėr faljen e ditės, dhe mė pastaj kryen tė gjitha ritet e faljes, i pashqetėsuar edhe nga prezenca e njė gazetari. Kėtė punė e bėn pesė herė nė ditė. Janė tre anėtarė nė familjen e tij, tė cilėt jetojnė me njė pėrkrahje sociale, por "shtėpinė e Allahut" ai nuk e harron. Ndėrsa e pyesim se di gjė qė ky objekt ėshtė nė sekuestėr nga organet pėrgjegjėse tė shtetit shqiptar, ai tė pėrgjigjet me njė mohore tė kokės, duke tė lėnė tė kuptosh se pak i intereson kjo gjė, mjafton qė ai tė falet kėtu sipas vullnetit tė vet.


Mė pas vjen dhe njė tjetėr banor nga lagjia matanė, dhe njė tjetėr e me radhė, kur sapo ėshtė dėgjuar thirrja nga minareja. E ndėrkohė "xhamati" i radhės ėshtė njė djalosh i bėshėm, por ndryshe nga dy tė parėt, leshrat i ka tė lėshuara pėrreth mjekrės deri poshtė, ēehrja qė larg i duket mė e sertė se dy tė parėt e paqtė, pasi tė sheh vėngėr pse ti vjen e i ngacmon nė "vendin e faljes" me pyetje bezdisėse e shkrepje aparati.
Natyrisht nga fjalėt e dėgjuara nėpėr qytet, na duhet tė rrimė urtė, edhe pse myftiu na ka qetėsuar se fakti i "tė fortėve" tek xhamia ėshtė thjesht njė legjendė urbane. Por....ku i dihet! Nė atė orė kur nga altoparlantėt e minaresė vazhdojnė tė dalin tingujt karakteristikė, rrugės qė lidh dy lagjet shihen gjithnjė e mė shumė makina tė shtrenjta nė njė qytet kaq tė varfėr, dikush na e ka thėnė me bindje se shėtitjet e "X5" apo tė tjera tė prodhimit tė fundit, mund tė mbajnė brenda dhe "trima tė armatosur"... Nuk ėshtė madje i sigurt fort dhe vetė kryetari i bashkisė kur ndonjė syresh qė i shkon pėr ndonjė problem "tė vetin" nė zyrė, duhet parė nga anash brinjėve, pėr ndonjė "send tė fortė"... Sidoqoftė, e ngulisim nė kokė thjesht si legjendė urbane, teksa bisedojmė shtruar dhe hapur me myftiun e Bulqizės, Sejdin Strazimiri, qė duket tejet i komunikueshėm, mezipritės pėr gazetarėt nė njė rast tė tillė, orator dhe bindės nė mendimet e veta, duke theksuar se kjo sekuestėr ėshtė krejt e pakuptimtė dhe antiligjore, duke shenjuar faktin se ėshtė i vetmi objekt kulti nė botė i sekuestruar, e jo vetėm nė Shqipėri.
"Shekullin" qė e ka blerė qė herėt nė mėngjes, e mban para, ndėrsa nė kompjuterin e tij nxjerr njė listė me asete tė ndryshme tė personave dhe fondacioneve qė rezultojnė nė listėn e zezė tė Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara dhe SHBA-sė si financues tė terrorizmit e qė sipas tij nuk rezulton ajo qė e ka financuar kėtė xhami apo investimet e tjera qė pėrfshijnė kėtė kompleks (Taibah International).
Biseda...


Objekti ku jeni sot, zoti Strazimiri, figuron i sekuestruar, ndėrsa ju punoni ende kėtu. Duket si paradoks...
Nuk ėshtė se ka diēka tė re sot. Kjo gjė ka ndodhur prej vitesh, por ėshtė vendim i kundėrligjshėm. Ne i jemi drejtuar Ministrisė sė Financave qė me vendimin e parė e mė pastaj, dhe ata na kanė thėnė se duhet tė ndjekim rrugėt e gjyqėsorit. Mendoj se janė shkallėt e gjyqėsorit qė vendosin pėrfundimisht, gjė qė po e bėjmė, por etiketimet ndaj kėtij institucioni religjioz dhe bamirėsie janė krejt tė padrejta.


Si mund tė jetė i padrejtė kur financues i kėtij objekti ėshtė pikėrisht njė nga personat e shėnuar nė "listėn e zezė" tė OKB si financues i terrorizmit?
Nuk ėshtė aspak e vėrtetė kjo. Madje, Taibah International, kur kėtu po pėrflitet si financues i terrorizmit, po funksionon aktualisht nė Amerikė.


Mund tė na thoni si lidhet historia e Taibah me xhaminė e Bulqizės?
Nė pėrputhje me ligjet e shtetit shqiptar ajo kontriboi nė financimin e xhamisė dhe tė objekteve shoqėruese qė shihni, duke e kthyer nė institucion edukimi, bamirėsie dhe aftėsimi profesional pėr mijėra banorė tė qytetit dhe tė rrethit. Janė bėrė disa kurse kėtu pėr vite tė tėra, si pėr gjuhė tė huaj, kompjuter, rrobaqepėsi (rreth 2000 rrobaqepės janė pėrgatitur kėtu), pėr elektronikė, formim dhe edukim fetar, janė bėrė kurse ndihmėse pėr maturantė nė lėndė tė vėshtira si matematikė e fizikė etj, tė gjitha falas. Nga ana tjetėr, janė trajtuar me ndihma e pensione mbi 500 jetimė tė zonės sė Bulqizės ēdo vit me nga 25 dollarė secili.


Thuhet se ky vend u shndėrrua nė institucion tė edukimit radikal nga forca tė caktuara, duke e shfrytėzuar kėtė krahinė si nga mė tė vobegtat e Shqipėrisė?
Nuk ėshtė aspak e vėrtetė. Kėtu janė edukuar e pėrgatitur shėrbyes tė xhamisė si pėr kėtė nė qendėr dhe tė xhamive tė tjera qė ne kemi nė rrethin e Bulqizės. Janė mbi 9 grupe me rreth 220 imamė qė shėrbejnė gjithandej, dhe ata nuk mund tė etiketohen si terroristė. Gjithēka thuhet nuk janė tjetėr veēse trillime tė amplifikuara nga media dhe tė paprovuara nga asnjė organ gjyqėsor.


Ju e mendoni amplifikim faktin se prej kėtu u dėbuan persona "non grata" nga vendet arabe, qė nė njėfarė mėnyre thuhej se ishin udhėheqja shpirtėrore e kėtij institucioni dhe e tė rinjve radikalė qė dyshohej se po pėrgatiteshin pėr qėllime terroriste? Janė vetėm shpifje tė ulėta qė na janė bėrė nga qarqe tė caktuara qė patėn dhe ndikim, dhe nė njė rast tė mėvonshėm ne do t'i themi hapur, pasi po bėjmė pėrgatitjen ligjore pėr atė ēfarė ėshtė bėrė ndaj kėtij objekti kulti. Por dua tė them se njė nga personat qė u dėbua ēuditėrisht me motivacion absurd, ishte shpallur qytetar nderi kėtu pėr kontributin qė dha nė zbutjen e varfėrisė dhe ēėshtjeve sociale, ndėrsa tė tre personat e dėbuar nga Shqipėria punojnė nė pozicione tė nderuara sot si nė universitete tė botės dhe nuk rezultojnė askund tė shpallur tė fajshėm nga gjykatat si kėtu dhe jashtė vendit.


Si qėndron puna e Taibah, ē'lidhje ka ajo me kėto ndėrtesa?
Tashmė kėto ndėrtesa qė figurojnė tė sekuestruara nė mėnyrė arbitrare, nuk janė tė Taibah. Ajo e ka mbyllur veprimtarinė e saj sipas ligjeve tė shtetit shqiptar, me vendim gjykate ndėrsa kėto pasuri ia ka dhuruar Komitetit Mysliman Shqiptar, i cili na i ka lėnė nė admistrim ne si myftini. Dhe ne i kemi me akt noterail, por jo me hipotekė.


Pse ndodhi sekuestro nė kėto kushte, si nė 2004, por dhe nė vitin 2007?
Ngaqė ne u treguam tė vonuar me shkresat dhe vetėm kjo qėndron. Pasi duhet tė dimė se vendimi i sekuestros nuk ėshtė cilėsuar i drejtė as nga Prokuroria. Ajo e ka kthyer atė pėr mungesė provash. Ne e themi me bindje, nėse drejtėsia shqiptare provon se Taibah ka financuar terrorizmin, le t'i marrin kėto prona, por siē ua thashe, ajo funksionon sot dhe nė Amerikė, zemra e luftės kundėr terrorizmit. Dua t'ju sqaroj se nuk ėshtė nė listėn e zezė dega e saj nė Shqipėri, por njė tjetėr nė Bosnjė.


Po nėse nuk provohet kjo nga gjyqėsori shqiptar?
Atėhere pos dėmit moral, duhet tė na kthehet gjithēka kemi humbur, shpenzimet e me radhė.


Nga kush financohet tani JETA?
Financohet nga "MIRĖSIA me qendėr nė Tiranė, dhe ne mundohemi tė ndikojmė sėrish nė jetėn sociale tė kėtij rajoni me aq mundėsi sa kemi. Sėrish kemi kurse katėrmujore, ndihma pėr jetimėt etj. Mbajtėm pėr disa kohė pėr familjet qė iu shemb pallati dhe ende kemi detyrime kontraktuale tė papaguara.


A janė tė kontrolluara kėto ndihma, pasi ka zėra se prej ketu janė paguar persona nėn dorė pėr tė ushtruar presion?
Gjithēka kėtu ėshtė e kontrollueshme. Ne bėjmė ēdo veprim me bankė, edhe jetimėt i marrin ndihmat qė u adresojmė pėrmes bankės. Ne jemi tė njėllojtė pėr tė gjithė besimtarėt tanė dhe respektojmė tė tjerėt.


Thuhet se grupet tuaja radikale kanė nxitur sherret me teqet e bektashinjve, cila ėshtė e vėrteta?
Nuk ėshtė aspak e vėrtetė, kemi pasur njė rast tė njė sėmuri mendor qė ka djegur ca peshqirė, por jo rast tė organizuar, dhe kėtė e kemi tė provuar nga organi i hetimit. Ne kemi dhe arsyetime shkresore tė organeve vendore qė nuk kemi qenė dhe nuk jemi nxitės tė asnjė konflikti, siē akuzohemi pa tė drejtė.


Sa xhami funksionojnė nė rrethin e Bulqizės dhe a do tė ketė njė xhami tė re kėtu?
Janė 17 xhami, nga kėto 12 funksionale dhe 5 prej tyre tė vjetra qė duam t'i rikonstruktojmė. Madje i kemi kėrkuar Komitetit Mysliman Shqiptar financime edhe pėr njė xhami tė re kėtu nė Bulqizė pasi pėr ditė faljesh sidomos tė premtesh, besimtarėt tanė nuk i zė vendi kėtu, dhe shpresojmė se diēka e tillė do tė realizohet.


Opinion bulqizak
Pėrgjithėsisht nuk ėshtė se ndihet se ēfarė bėhet tek objekti qė ėshtė nėn sekuestėr: ata tė besimit mysliman shkojnė dhe bėjnė faljet e tyre nė xhaminė e tyre, ndėrsa ata tė besimit bektashinj shkojnė nėpėr teqe. Nėn zė banorė tė ndryshėm e shprehin pakėnaqėsinė qė kanė ndaj njė krahu radikal dhe kėtė mė shumė e lidhin me problemet qė u kanė sjellė disa teqeve. Njėri prej tyre e shpjegon si me "luftėn politike" pėr tė pasur sa mė shumė pėrkrahės, dhe jo me ndonjė dukuri tjetėr, e pėr kėtė pėrdoret dhe "krahu i forcės". Politikanėt lokalė tregohen tė kujdesshėm nė pronocimet e tyre, qoftė majtas apo dhjathtas, por nė komentet e tyre duket se ka diēka qė nuk shkon nė gjithė kėtė histori dhe mjegulla duhet daravitur pėr gjithė opinionin bulqizak.
Edhe kryebashkiaki i Bulqizės Roland Keta evidenton kontributin qė ėshtė dhėnė nė qytetin e tij nga ky institucion fetar pėr zbutjen e problemeve tė theksuara sociale. "Ata na u gjendėn sidomos me familjet qė mbetėn jashtė, deri sa ne pėrgatitėm ambient tjetėr". Ai e thekson faktin se objekti ėshtė nėn sekuestėr dhe se pėr kėtė duhen zbatuar ligjet e shtetit shqiptar, ndėrsa rrėfen se nė punėn si drejtues i bashkisė ka bėrė kujdes harmoninė nė mes pėrkatėsive fetare, si mysliman apo bektashinj. Madje, dy pėrfaqėsues tė kėtyre komuniteteve punojnė nė bashkinė qė ai drejton. Pyetjes nėse ka konflikte tė heshtura apo gjeneruese nė akte dhune ndaj objekteve tė kultit tė ndėrsjellėta, ai thotė se duhet bėrė shumė kujdes dhe kėtė vazhdimisht e kanė nė vėmendje si bashkia dhe kėshilli i bashkisė.
______________


Sekuestrohen pronat e terroristėve dhe 'tė fortėve', 3.1 miliardė lekė
TIRANĖ- Me vendim tė tre shkallėve tė gjyqėsorit dhe me urdhėr tė Ministrit tė Financave, nė Shqipėri janė sekuestruar prona dhe llogari tė ndryshme bankare qė kapin vlerėn e mbi 3.1 miliardė lekė tė reja. Kjo shumė parash, vlera e sė cilės ėshtė pėrcaktuar mbi bazėn e vlerėsimit tė ēmimit tė pėrafėrt tė tregut pėr pronat e paluajtshme, tė cilat nėse vlerėsohen mbi bazėn e ēmimit real tė tregut kapin njė shifėr deri nė 5 miliardė lekė tė reja. Tė gjitha kėto pasuri i janė sekuestruar bosėve tė krimit nė Shqipėri por edhe shumė shtetasve tė huaj qė kanė ndihmuar ose financuar terrorizmin botėror. Sipas shkresave zyrtare qė "Shekulli" ka arritur tė sigurojė, mėsohet se totali i aseteve tė sekuestruara nga krimi i organizuar kap vlerėn e mbi 1.5 miliardė lekė. Kjo shumė ėshtė vlerėsuar pėr pasuritė e paluajtshme tė sekuestruara, mjetet motorike, llogaritė bankare dhe shumat e ndryshme parash tė kesh (CASH).


Sipas kėtyre burimeve, mėsohet se pėrveē aseteve tė sipėrcituara qė tashmė janė tė sekuestruara dhe administrohen nga Agjencisė sė Administrimit tė Pasurive tė Sekuestruara dhe Konfiskuara, kjo e fundit ėshtė detyruar t'ia kthejė personave tė ndryshėm tė hetuar e akuzuar si pjesė e "krimit tė organizuar" asete nė vlerė totale rreth 800 milionė lekė tė reja. Vlerė kjo e pėrcaktuar nga ēmimi i pėrafėrt i tregut pėr pasuritė e paluajtshme dhe atyre tė mjeteve motorike. Ndėrkaq, nė zbatim tė ligjit antimafia vetėm gjatė muajit korrik - shtator tė kėtij viti, me vendim tė Gjykatės sė Shkallės sė Parė pėr Krime tė Rėnda janė sekuestruar asete tė ndryshme me vlerė rreth 229 milionė lekė tė reja.
Gjithmonė sipas statistikave zyrtare tė Agjencisė sė Administrimit tė Pasurive tė Sekuestruara dhe Konfiskuara, kjo agjenci prej vitit 2008 kur ėshtė ngritur ka marrė nė administrim edhe asetet e sekuestruara tė personave apo fondacioneve tė akuzuar pėr "financim terrorizmi". Sipas kėtyre tė dhėnave, vlera totale e aseteve tė sekuestruara kėtyre fondacioneve apo personave konkretė qė ndodhen nė listėn e zezė tė Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara dhe SHBA-sė kapin shifrėn e 1.5 miliardė lekė. Ku pėrfshihen pasuri tė paluajtshme, mjete motorike dhe llogari bankare nė emra konkrete tė fondacioneve apo administratorėve tė tyre. Tė gjitha kėto asete, prej shkurtit tė viti 2008, ndodhen nė vartėsi tė Agjencisė sė Administrimit tė Pasurive tė Sekuestruara dhe Konfiskuara pranė Ministrisė sė Financave.Tė akuzuarve pėr krime u janė sekuestruar 1.5 mld lekė
Me krijimin e Gjykatės sė Shkallės sė Parė pėr Krime tė Rėnda nė Tiranė, ekzekutivi formuloi dhe miratoi edhe ligjin pėr "Parandalimin dhe goditjen e krimit tė organizuar" i njohur si ligji "Antimafia", ligj ky qė u ndryshua nė vitin 2010 dhe qė ndodhet nė fuqi. Mbi bazėn e kėtij ligji, kjo gjykatė sekuestroi pasuri tė paluajtshme, llogari bankare, mjete motorike dhe para kesh (CASH) me njė vlerė rreth 1.5 milionė lekė, qė i posedonin persona apo tė afėrm tė tyre tė akuzuar pėr krime tė ndryshme, si trafik droge, trafik armėsh, trafik prostitucioni, etj. Kėto pasuri u sekuestruan me vendim gjykate por deri nė vitin 2008 ishin nė mėshirė tė fatit. Nė kėtė kohė nisi punė zyra e Administrimit tė Pasurive tė Sekuestruar dhe Konfiskuara pranė Ministrisė sė Financave. Deri mė tani kjo agjenci ka marrė nė administrim asete me vlerė rreth 1 miliard e 542 milionė lekė.
Nė mesin e personave tė cilėve i ėshtė sekuestruar pasuria janė tė pandehurit e akuzuar si drejtues tė organizatave kriminale dhe tė akuzuar e dėnuar pėr trafiqe tė ndryshme. Tė fortėt qė kanė pėsuar mbi kurriz sekuestrimin janė Aldo Bare, tė cilit i ėshtė konfiskuar "Laguna e Karavastasė" e disa metra apartamente; Lulėzim Berisha, i janė konfiskuar sipėrfaqe prej 1500 metra katror truall nė Shkallnur tė Durrėsit e rreth 20 mijė metra katror tė ish-Ndėrmarrjes Bujqėsore-Frutore nė Durrės. Pronat e sekuestruara tė tė ndjerit Klodian Saliu dhe mjetet motorike tė familjarėve tė tij, pasuri tė pandehurit tė "bandės" sė Lushnjės shtetasit Afrim Hoxha. Llogari bankare tė dy vėllezėrve beratas Aleksandėr e Sokol Shehu qė kapin shifrėn e rreth 2 milionė eurove, pasi dyshohen se janė pjesė e njė rrjeti kriminal nė Greqi. Hoteli luksoz nė Durrės i tė pandehurit Alket Hatia, mjetet motorike tė tė dėnuarit Besnik Brraka, e pasuri tė vėllezėrve Dakolli nga Kavaja. Tė gjitha kėto dhe tė tjera janė marrė nė administrim tashmė nga zyra e Administrimit tė Pasurive tė Sekuestruar dhe Konfiskuara pranė Ministrisė sė Financave e cila, disa prej tyre i ka dhėnė me qera dhe disa tė tjera presin tė dalin nė shitje.


Me vendim tė Ministrisė sė Financave janė sekuestruar dhjetėra prona dhe asete tė organizatave terroriste

"Terroristėt" investuan 1.5 mld lekė nė Shqipėri
Pėrveē aseteve tė sekuestruara e konfiskuara tė krimit tė organizuar, nė Shqipėri janė sekuestruar me urdhėr tė Ministrit tė Financave nė vitin 2004, '05 dhe '06 edhe asete tė ndryshme tė personave dhe fondacioneve qė rezultojnė nė listėn e zezė tė Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara dhe SHBA-sė si financues tė terrorizmit. Nė mesin e kėtyre "financuesve" janė edhe emrat e personave dhe fondacionet e ndryshme qė kanė investuar nė pasuri tė paluajtshme nė Shqipėri pas vitit 1990. Kėshtu mes kėtyre kompanive dhe personave qė janė nė listėn e zezė, ndodhen edhe shoqėria "Karavan"; "Loxhall"; "Alimited Beton"; "Taibah International"; Fondacioni "Al-Haramania"; "Albanian Internacional Invest"; "Medi Care"; "Alb Snacks"; "Fountain of life";; "R.T.Islmae"; "Cavallorevenue" emri i doktorit Abdul Latif Saleh dhe sheiku Yasin Al-Kadi.
Pasuritė e kėtyre kompanive, personave dhe fondacioneve qė janė ngritur nė Shqipėri, janė sekuestruar me urdhrin e Ministrit tė Financave nė zbatim tė ligjit nr.9258 "Pėr masat kundėr financimit tė terrorizmit". Kėtyre kompanive dhe personave, i janė sekuestruar asete qė nė total kapin shifrėn e 1 milardė e 552 milionė lekė tė reja. Vlerė kjo e nxjerrė nga vlerėsimi i ēmimit tė pėrafėrt tė tregut pėr pasuritė e paluajtshme tė kėtyre pronave tė sekuestruara dhe disa llogarive bankare. Prej vitit 2004, mė saktė nė dhjetor tė atij viti, ish-ministri Arben Malaj vendosi sekuestrimin e tyre nė bazė tė ligjit nr.9258 "Pėr masat kundėr financimit tė terrorizmit". Sipas shkresave zyrtare tė administrimit, rezulton se mes aseteve tė sekuestruara janė apartamente tė ndryshme te dy kullat qė ndodhen nė Bulevard dhe mbi 19 objekte tė tjera nėpėr qytete tė ndryshme tė Shqipėrisė nė emėr tė sheikut Yasin Al-Kadi. Pasuri kjo qė vlerėsohet mė e larta ndėr tė sekuestruarat dhe qė ndodhen nė administrim nga zyra e Administrimit tė Pasurive tė Sekuestruar dhe Konfiskuara pranė Ministrisė sė Financave.


Terrorizmi, sekuestrohet xhamia e Bulqizės
Kur sekuestrohen prona tė tė dyshuarve pėr krime apo terrorizėm mendohet gjithmonė pėr ndėrtesa, biznese apo para nė bankė, por mes tyre ndodhen edhe objekte kulti. Nė mesin e aseteve tė sekuestruara nė kuadėr nr.9258 "Pėr masat kundėr financimit tė terrorizmit" ndodhet edhe njė xhami dhe mbi 726 metra katror ndėrtesa nė Bulqizė tė ndėrtuar nga shoqėria "Taibah Internacional". Pasuritė e kėsaj shoqėrie janė sekuestruar nė korrik tė 2007 me urdhėr tė ministrit tė Financave, Ridvan Bode, duke i vendosur nėn administrim nga Agjencia e Administrimit tė Pasurive tė Sekuestruara dhe Konfiskuara. Sipas tė dhėnave zyrtare, shoqėria "Taibah Internacional" ka ndėrtuar, pėrveē tre ndėrtesave nė qytetin e Bulqizės, edhe njė xhami. Kjo e cila mė vonė i ėshtė dhuruar Komunitetit Mysliman tė Shqipėrisė. Edhe pse kjo xhami ėshtė dhuruar nga shoqėria "Taibah Internacional" ajo ėshtė sekuestruar me letra por i ėshtė lėnė komunitetit tė qytezės sė Bulqizės pėr kryerjen e riteve fetare nė kėtė xhami.


Bode shkarkoi kryeadministratorin qė bėri transparencė dhe pranoi problemet me pronat
Kush i administron pasuritė e bllokuara
Agjencia e Administrimit tė Pasurive tė Sekuestruara dhe Konfiskuara, ėshtė krijuar pas vitit 2005, kohė kur Gjykata e Krimeve tė Rėnda nė kryeqytet, nė zbatim tė ligjit "Antimafia" tė miratuar nė vitin 2004 kishte filluar sekuestrimin e pronave tė personave tė akuzuar pėr krim tė organizuar, si trafik droge, femra, armėsh etj. Me vendim tė Kėshillit tė Ministrave kjo agjenci u formua pranė Ministrisė sė Financave, por qė nuk funksionoi deri nė mes tė vitit 2008. Shkak pėr kėtė mos funksionim u bėnė strukturat e shtetit qė nuk arritėn tė menaxhonin dhe tė krijonin bazėn ligjore si duhej tė administroheshin kėto pasuri. Deri nė fillim tė vitit 2008 dy kryeadministratorė tė emėruar pėr administrimin e kėtyre pasurive patėn dhėnė dorėheqje dhe nė fillim tė 2008 nė krye tė kėsaj agjencie u emėrua z.Hekuran Vladi. Me tė marrė detyrėn, z.Vladi filloi marrjen nė dorėzim tė kėtyre aseteve, edhe pse asetet e financuesve tė terrorizmit duheshin sekuestruar dhe marrė nė administrim qė nga dhjetor tė 2004. Gjatė kėsaj kohe, shumica prej kėtyre pasurive tė "financuesve tė terrorizmit" administroheshin nga administratorė tė emėruar nga personat emrat e tė cilit ishin futur nė listėn e zezė. Pėr keq administrimin e tyre, njėri nga administratorėt e kėtyre kompanive u dėrgua nė gjyq si i pandehur dhe u dėnua pėr fshehjen e tė ardhurave nga pronat e sekuestruara tė financuesve tė terrorizmit. Sipas tė dhėnave zyrtare tė siguruara nga Agjencia e Administrimit tė Pasurive tė Sekuestruara dhe Konfiskuara, rezulton se qė nga momenti i marrjes nė administrim tė pronave tė financuesve tė terrorizmit, 2008 e deri nė shtator 2010 janė siguruar njė shumė prej mė shumė se 86 milionė lekė tė reja. Shuma kėto dhe tė tjera qė janė sekuestruar ndodhen nė llogari bankare, tė cilat nė momentin qė me njė vendim Gjykate kėto prona i kalojnė pronarit shuma i kthehet atij, nė tė kundėrtėn nėse vendoset konfiskimi i tyre ato pasuri tė sekuestruara i kalojnė nė pronėsi shtetit shqiptar. Mėsohet se pėr administrimin e pasurisė sė personave qė akuzohen si financues tė terrorizmit administrohen nga gjashtė persona, tė cilėt janė emėruar nga kryeadministratori qė vetėm pak ditė mė parė u shkarkua nga Ministri i Financave z.Hekuran Vladi pa ndonjė motiv. Shkarkim, ky qė sipas z.Vladi ka ardhur vetėm pėr faktin se nė njė emision televiziv kishte bėrė transparente mėnyrėn e administrimit tė kėtyre pasurive.

shekulli

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi