ILIRIADA PORTAL

Festa e Flamurit, Kosova vishet kuq e zi

Shko poshtė

28112010

Mesazh 

Festa e Flamurit, Kosova vishet kuq e zi
Me rastin e ditės sė e 28 Nėntorit Ditės sė Pavarėsisė sė Shqipėrisė, Prishtina ėshtė e mbushur sot me flamuj kuqezi, me rastin e 28 Nėntorit Ditės sė Pavarėsisė sė Shqipėrisė. Megjithėse 28 Nėntori nuk radhitet nė mesin e festave shtetėrore nė Kosovėn qė u shpall e pavarur mė 17 Shkurt 2008, shqiptarėt e kėtij vendi e cilėsojnė atė si Ditėn e Famurit Kombėtar, duke e kremtuar nė forma tė ndryshme. Mijėra flamuj me shqiponjėn dykrenare valėviten nėpėr rrugėt dhe sheshet e Prishtinės, qė janė veshur me ngjyrat kuq e zi. Flamujt janė vendosur nga Rrjeti i Organizatave Shqiptare, tė cilat kanė paralajmėruar dhe koncerte me grupet mė tė njohura. Komuna e Prishtinės nga ana e saj, ka planifikuar njė numėr aktivitetesh festive, pėrfshirė dhe njė program tė pasur kulturo-artistik, ndėrsa kjo ditė do tė festohet deri natėn vonė nė tė gjithė Kosovėn. Nė sheshin ku ndodhet monumenti i Gjergj Kastriotit - Skėnderbeu, pritet qė krerėt mė tė lartė tė vendit tė vendosin kurora me lule, pėr t’u zhvendosur me pas nė Prekaz, nė Kompleksin Memorial Adem Jashari, ku nderojnė tė gjithė shqiptarėt. Kryeministri nė detyrė i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi dhe Presidenti nė detyrė, Jakup Krasniqi, do tė marrin pjesė dhe nė ceremoninė e zbulimit tė pllakės sė emėrtimit tė Aeroportit Ndėrkombėtar tė Prishtinės me emrin e Heroit, komandantit legjendar Adem Jashari. Nė kėtė ceremoni ėshtė paralajmėruar pjesėmarrja e personaliteteve tė larta edhe nga Shqipėria, Maqedonia, etj. Dita e Flamurit dhe e Pavarėsisė sė Shqipėrisė, si ditė e gjithė kombit, festohet tradiconalisht nė Kosovė, edhe kur ishte e ndaluar nga regjimi serb.
Gazeta Sot
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25651
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Festa e Flamurit, Kosova vishet kuq e zi :: Komentet

avatar

Mesazh prej Mon Nov 29, 2010 9:28 pm nga bulqizaku

Sa bukur me ta pas lezet shpirti. Very Happy

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi