ILIRIADA PORTAL

Shumė ushtrime dėmtojnė zemrėn

Shko poshtė

21012011

Mesazh 

Shumė ushtrime dėmtojnė zemrėn
Tė thuash qė tejkalimi i masės ėshtė i dėmshėm pėr shėndetin nuk ėshtė diēka e re.
Specialistėt thonė gjithmonė se ngrėnia e tepėrt, pija e tepėrt dhe puna e tepėrt kanė pasoja negative pėr organizmin. Por, pak herė ėshtė folur pėr rreziqet e “stėrvitjes sė tepėrt”.
Njė studim nga shkencėtarė spanjollė tregon se praktikimi i ushtrimeve tė rezistencės nė mėnyrė intensive dhe pėrgjatė shumė viteve sjell probleme nė zemėr.
Sipas kėtij studimi, ushtrime tė tilla si biēikleta mund tė sjellin shfaqjen e aritmisė.
Dihet se ushtrimet ndikojnė nė ndryshimin anatomik tė zemrės duke e shndėrruar nė atė qė quhet “zemėr atleti”, por ky ėshtė studimi i parė qė tregon se kėto ushtrime mund tė ēojnė nė sėmundje.
Kėto rezultate mund tė krijojnė shqetėsim vetėm pėr ata qė praktikojnė ushtrime tė njė niveli tė lartė (maratonistėt ose ēiklistėt) dhe jo pėr ata qė bėjnė ushtrime tė moderuara dhe tė rregullta.
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 26146
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi