ILIRIADA PORTAL

Fjalori i Berishės muajin e fundit, si thirrje pėr tė vrarė

Shko poshtė

31012011

Mesazh 

Fjalori i Berishės muajin e fundit, si thirrje pėr tė vrarė
Marre nga komentet bere shkrimit
Fjalori i Berishes muajin e fundit,si thirrje per te vrare(lexo ne gazeten SHEKULLI)Kam punuar ne ato treva te Malsorve, dhe kame mesuar shuime per traditat e malsorve tradita keto qe jane rregullatore i ter jetes shoqerore si dhe hijeshojne karakterin dhe tiparet e tyre. Kur ndonjeri nuk zbatonte ose u kundervihej ketyre traditave si ne rastin konkret kryeministri Sali Berisha i cili u kudrevihet hapur keture traditave te shkelqyera te malsorve, banoret e ketyre zonave me perbuzje me te madhe e cilesonin. Kopuk.
PO CILAT JANE DISA NGA TRADITAT ME TE MIRA TE MALSORVE.?
1.Besa e Mlasorit
2.Atdhedashuria
3. Patriotizmi
4. Mikpritja
5. Fjala e dhen dhe mbajtja e saje.
6. Rrespekti ndaj njeri-tjetrit
7. Mosecenimi i femres dhe mos ofedimit ndaj saje. Etj
Tradida keto qe jo vetem malsori pore edhe shqiptaret ne pergjithsi jane mburrur me keto tradita te shkelqyera. Nje nder tradita me me medhe eshte edhe mose sharja me familje.Bile qarkullojn plote shprehej. Burra kishin qene .U vran por nuk u shane. Nuk po i analizojme nje per nje se ato dihen. Me besen e Malsorit shqiperia krenohej, ndersa ,beses se e shqiptarit ja kishin zili te gjith evropianet dhe Ballkanansit. Pra autoriteti i shqiptari ishte rritur shume edhe si rezultat i ketyre veteve te shkelqyera te poullit tone ne shekuj. Por pas vitit 1990 duhet te vinte nje kopuk ne krye te PD dhe edhe ne krye te shtetit qe si gjithēka ta sulmonte, ashtu siqe sulmoj dhe rrenoj gjithēka qe kishte shqiperia me ekonomi, me arsim, me shendetsi, me puntori dhe gjith ēka qe ekzistone ne vendin topne medje pse jo edhe keto tradita te mira te malsorve tane te ruajtura ne shekuj. Vetem nje kopuk si ky munde te shaje me liber shtepie. Vetem nje kopuk si ky munde te ofendoje ne falije siqe bere ne seancen parlamentare, vetem nje kopuke si Berisha mundet te te perdore shprehje me vulgare si zhvizhu ,zhvizhi njeqinde here para parlamentit para ketij tempulli te demokracise shqiptare, vetem nje kopuk si Berisha munde te permende rrobas grashe, vetem nje kopuk si Berisha munde te tradhetoj kombin e vet siq e tradhetoj qe me dhenjen Nafte Serbise e deri faljen e detit Greqise, vetem nje kopuk si Berisha mindet heqe shqiperin nga hartat industriale nga bartat bujqesore nga hatat zoveterinare nga harta gjeologjike , nga hartat zologjike , nga hartat ushtarake e plote e plote rreziqe te tjera, vetem nje kopuk si Berisha munde te djeg 26 veta njehersh dhe te plagos 355 te tjere si ky dhe fajtori te qendroj kryeminister dhe tjeri te behet minister, vetem nje kopuk si Berisha do te hiqte e te flakte patriotizmin e flakte shqiptar duke filluar qe me Sekenderbeun, Ismail Qemalin Luften Nacional-ēlirimtare , herojt e vigut , lapidaret e luftes nacional-ēlirimtare, Vetem nje kopuk si Berisha munde te permbyte pese her brenda nje viti Shkodren dhe perseri te jet kryeminister. Vetem nje kopuk si Berisha munde te shperfille moralin e femres shqiptare siqe beri Berisha me Berluskonin, karakteristik kjo qe bjen ndesh jo vetem me tratitat e shkelqyera te malsorve tan trima pore edhe te gjith shqiptarve. Vetem nje kopuk si Berisha munde te armiqesoje Tropojanet ku kemi mbi 150 djem te rije te vrare si rezultat i sherreve qe futi teke banoret e ketyre trevave.Vetem nje kopuk si Berisha munde te fute vllavrasjen ne ter shqiperin. Vetem nje kopuk si Berisha munde te flase e te flase duke ofenduar si mos me kerqe. Vetem nje kopuk si Berisha munde ta shese shqiperin nje euro. Vetm nje kopuk si Berisha munde te inskenoj kunder U Ē K –se dhe tani kthehet dhe i akuzon te tjeret duke i krahasuar me Dik Merty, ne nje kohe qe Berisha vete eshte inskenuesi i ketyre dramave kunder poullit patriot te Kosoves. Pre Kopuku Berisha dje furnizoj me Nefte Serbin ndersa sote inskenon lloj –lloje marrezirash kunder vitalitetit te U Ē K-se dhe kunder Partise socliste te shqiperise. Pra me shkur Kopuku Berisha nuk ka asgje te perbashket me traditat e malsorve pore eshte kopuk shrlatan ndaj u bejme thirrje te gjith shqiptarev qe te mos zemrohen me malsoret se Kopuku Berisha nuk ka te bej fare me traditat e malsorve. Nje fjale urte pupullore thote: Ēdo fise ka nga nje pise”, per pasoje edhe malsoreve u doli nje pis , pore pisi kurr nuk munde te perfaqesoje dhe te prishe vlerat vitale te kombit tone.Pra kopuku kopuk ngelet.
1 Fjala Kopuk do te thot Horr.


Aliu nga Selenic | January 31, 2011 5:47 PM
avatar
nardlushnja

Numri i postimeve : 648
Age : 47
Reputation : 12
Points : 18610
Registration date : 23/07/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Fjalori i Berishės muajin e fundit, si thirrje pėr tė vrarė :: Komentet

avatar

Mesazh prej Mon Jan 31, 2011 9:33 pm nga ad

Sigurisht e kuptova se autori eshte nga jugu per shkak se fjala "kopuk" nuk perdoret ne veri.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Jan 31, 2011 9:46 pm nga nardlushnja

Teuta shkruajti:Sigurisht e kuptova se autori eshte nga jugu per shkak se fjala "kopuk" nuk perdoret ne veri.

me sa shikoj ai eshte nga selenica ,por nuk ka rendesi zona.
Shiko ku kemi arritur.....jug....veri
Nuk ka patur probleme te tilla shqiperia
Kjo semundje u shfaq ne 97 kur Sali berisha dergoj forca malesore per te mbytur me gjak revolten popullore ne Vlore(keto forca udhehiqeshin nga Gazidede )
Parrullat e tyre ishin
erdhem ne o vlonjat dhe do tju .... grate

Shqiperia ne prag te luftes civile dhe kjo fantazem eshte e gjalle per aq kohe sa eshte Saliu ne politike

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Feb 01, 2011 12:19 pm nga lidabica

[quote]Shqiperia ne prag te luftes civile dhe kjo fantazem eshte e gjalle per aq kohe sa eshte Saliu ne politike
TI MORE SI KUR JE KASANDRA Shocked Evil or Very Mad
Ē'JU KA HYPUR KESHTU MORE VETEM TE NXINI,VETEM VRER PO NXIRRNI NGA AJO GOJE,E KUJT PO I SHERBENI KESHTU Shocked Shocked

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Thu Feb 24, 2011 2:12 pm nga danndreka

Dihet mirė qė kur u krijua PD-ja shqiptaret e pa indoktrinuar,u ulėn nė stol dhe u vunė nė lėvizje tre kategori shqiptaresh tjerė.Tė pėrsekutuarit politik real tė cilėt kan sakrifikuar shum ,llumi tjetėr qė ishte ndėshkuar pėr poshtėrsi nga mė tė ndytat ordinere dhe spiunėt nė sherbim tė armiqve tė shqipėris.Kėta ju vėrsulėn dhe hynė tė gjithė nė pd-,ndėrsa nostalgjikėt e majt u bėn ushtar tė bindur tė PS-sė.Nė kėte mėnyr u krijuan dy kampe.Koha kėrkonte shembjen e shtetit socialist kėshtu veē tė pėrsekutuarve u pranuan edhe kategoria tjetėr sepse gjat qėndrimit nė burg u kishin futur edhe njė 7 vjet shtes pėr politik agjitacion e propogandė kjo shėrbeu si mbules pėr tė mbuluar ftyrėn etyre tė vertet dhe si njerz tė shpėrber qė ishin nė shumicė,kėto shkatrruan gjithēka,bėnė shum mizori,e kthyen shqipėrin shum vite prapa.Nga njė vėndė i zhvilluar u kthye nė njė shkretirė.kjo kategori zuri vėndė nė PD dhe mori poste,ndėrsa tė pėrsekutuarit politik real edhe ato u ulėn nė stol sepse morali i tyre nuk u pėrputh me kėte kategori mizore.Duhet tė kuptojm se ka pėrsona qė e quajn vehtentė pėrsekutuar,tė cilėtkan qen arratisur pėr jugosllavi dhe serbia tė gjithė i ka ēuar nė Kosovė pėr tė dhen prova nė sakrifikimin e kosovarve patriot,duke i spiunuar dhe pastaj dukeu u dalur edhe dėshmitar qė i dėnonte Serbia me burg tė rėndė dhe me pushkatim, edhe kėto jan brendanė PD.kėto i kemi nė gjirin ton dhe krenohen se jan tė pėrsekutuar.nė kėto kushte errethana me kėto njerz e zhillon veprimtarin e vet PD-ja,nuk ka ku gjen tė tjerė,me kėto njerz jeton dhe zhvillon veprimtarin e vet edhe Sali Berisha.Sali Berisha sot mban mbi shpatullat e veta shum krime qė jan bėrė gjat qeverisjes tij.Ai ka fituar njė fjalor qė nuk pėrputhet me kulturėn e tij.Dikur ka qen njė njeri qė pa frik mundė tė thoshe,lum vatani qė e ka,por si duket ky llum qė ju afrua e induktoi,i nguli nė shpirt pa shpirtsin e tij.Kėte e them se ai e di mirėse kush i vrau ato 4 fakir qė nuk siguronin as bukėn e gojės,e di mirėedhe kush edha urdhėrin,e di mirė se ku fle lepuri dhe i jan mbyllur syt aq shum sa nuk sheh asgjė pėr veē karrikes sė vet sė vet qeveritare dhe organet seksuale tė Edi Ramės.Nuk ka qenė burr i till,por tani ai ka fjetur me mullejxhiun dhe kėshtu edhe pse nuk dua un tė dėnohet Berisha, do tė vij koha qė do ta shoh veheten para drejtėsisė.Patriotėt shqipar sot duhet tė bashkohen qė tė ndėrtojm njė shtet shqipatar sie kėrkonte Vaso Pasha.Tė djathtėt e vėrtet dhe tė majtėt e verftet duke filluar qė nga lagjėja,katundi duhet tė ulen nė kuvendė dhe tė shporrin nė tė dy krahėt anti shqiparėt dhe bastardėt,tė cilėt pėr para sakrifikojn atdheun.kėshtu ka ardhur koha dhe kete kohė duhet tė mos e humbim..........Dr Danndreka

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Feb 25, 2011 2:05 pm nga emigranti

Dihet mirė qė kur u krijua PD-ja shqiptaret e pa indoktrinuar,u ulėn nė stol dhe u vunė nė lėvizje tre kategori shqiptaresh tjerė.Tė pėrsekutuarit politik real tė cilėt kan sakrifikuar shum ,llumi tjetėr qė ishte ndėshkuar pėr poshtėrsi nga mė tė ndytat ordinere dhe spiunėt nė sherbim tė armiqve tė shqipėris.Kėta ju vėrsulėn dhe hynė tė gjithė nė pd-,
Rrevolucionet zakonisht drejtohen nga njerez qe kan qene gjithmon prane rregjimeve qe synohen te shemben, ku perfshihen dy kategori; e para te moderuarit, ku futen me se shumti intelektualet e nje vendi te dale nga shoqeria civile, si dhe pjesa tjeter e perkedhelur nga rregjimi por gjithsesi te pakenqur. Jane kto dy kategoti njerezish qe
gjithmone ne te gjith historine e rrevolucioneve i kane drejtuar kto levizje dhe kane korrur frytet e fitores, duke shfrytezuar masat ku pastaj futen te gjitha kategorite dhe ku sejcila ketegori shfrytezohet ne momente te caktuara dhe per qellime te caktuara. Keshtu ndodhi edhe ne Shqiperi. PD u krijua nga nje grup intelektualesh nje pjese, te zhveshur nga ngjyra partiake e nje pjese tjeter kontigjent i pakenaqur i PP. Nga kontigjenti mase, te perndjekurit dhe te persekutuarit e asaj kohe do te sherbenin si lenda qe do te mbante ndezur frymen e rrevolucionit dhe ne fund te fundit do te sherbenin dhe si motivimi politik i kesaj levizjeje. ...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi