ILIRIADA PORTAL

Ryshfeti, Paro Laēi merrte aksione tė kompanive

Shko poshtė

22032011

Mesazh 

Ryshfeti, Paro Laēi merrte aksione tė kompanive
Laēi, aksioner i klubit tė futbollit “Partizani”, i akuzuar tashmė pėr korrupsion dhe mashtrim, ėshtė bėrė “pronar” nė dy kompani qė vepronin nė fushėn e minierave, vetėm pak kohė para arrestimit.Biznesmeni qė u kap me 40 mijė euro nė makinėn e tij, tė marra ryshfet pėr njė licencė minerare, sipas Prokurorisė ka pasur lidhje me biznesin nė fjalė. Personi qė ka paguar shumėn mėsohet se ėshtė shtetasi Altin Xhuma, i arrestuar me Paro Laēin ditėn e diel. Kompania e parė, nė tė cilėn Paro Laēi ėshtė bėrė aksioner, ėshtė “Miti 03″ e themeluar nė vitin 2003 me seli nė Dibėr, Bulqizė dhe me kapital 100.000.00. Objekti i kėsaj kompanie ėshtė veprimtaria nė fushėn e import-eksport e tregtimi me shumicė e pakicė i mallrave industrialė e ushqimorė, materiale ndėrtimi, hidrosanitare, kinkaleri, kozmetike, transport udhėtarėsh e mallrash. Mė tej, objekti i kėsaj kompanie vazhdon me ndėrtimin dhe montimin e impianteve pėr prodhimin e energjisė nga burime tė ndryshme, tregti me pakicė tė karburanteve e vajrave lubrifikant dhe, mė tej, kėrkim, zbulim, nxjerrje, prodhim e shfrytėzim tė mineraleve tė ndryshme metalore dhe jo metalore, me shumicė e pakicė, ndėrmjetėsim pėr tregje tė mineralit tė kromit, prodhim koncentrati, shpime nėntokėsore, etj. Paro Laēi nuk ka pasur lidhje me kėtė kompani deri nė datėn 18 mars 2011 (njė ditė para se tė arrestohej). Nė kėtė datė, personazhi i njohur ėshtė bėrė aksioner nė kėtė subjekt, ku ka hyrė edhe shtetasi Altin Xhuma, i cili sipas Prokurorisė, ka dhėnė ryshfetin 40 mijė euro tek Paro Laēi. Sipas dokumentacionit ligjor, kompania ka bėrė transferim kuotash, duke ndryshuar tė dhėnat mbi pėrkatėsinė e aksioneve dhe duke futur kėshtu emrin e Paro Laēit nė listėn e pronarėve. Deri nė 18 mars, numri i aksioneve nė kėtė kompani ka qenė 100.00 nė emėr tė shtetases Dhurata S. Por, nė datėn 18 mars 2011, aksionet janė ndarė dhe ish-pronarja ka mbajtur 25 pėr qind tė aksioneve, duke transferuar pjesėn tjetėr tė pronėsisė. Kėshtu, Paro Laēi ėshtė bėrė aksioner me 25 pėr qind me kontribut 25.000.00 lekė. Janė shtuar si aksionerė edhe shtetasit Radvest Dima me 25 pėr qind dhe Altin Xhurra, me 25 pėr qind tė aksioneve. Pikėrisht, pėrfshirja e Paro Laēit nė kėtė kompani po hetohet pasi dyshohet se kalimi i pronėsisė sė aksioneve ka qenė pikėrisht favor shtesė, qė i ėshtė bėrė kundrejt nxjerrjes sė licencės qė kishte premtuar tė ndėrmjetėsonte nė Ministrinė e Ekonomisė.
Biznesi i dytė
Aktiviteti i Paro Laēit duket se ka qenė i dendur pak ditė para arrestimit. Mė 15 mars 2011, ai sė bashku me Altin Xhurėn, i arrestuar edhe ky nė aksionin e sė dielės, kanė themeluar kompaninė me emrin “L.D.XH”. Objekti i veprimtarisė sė kėsaj kompanie ėshtė i njėjtė me kompaninė “Miti 03″, ku Paro Laēi ishte bėrė aksioner njė ditė para arrestimit. Vetėm se, nė subjektin e ri, Paro Laēi zotėronte njė numėr mė tė madh kuotash pronėsie, konkretisht 34 pėr qind. Dy anskionerėt e tjerė tė subjektit, qė kishte nė qendėr tė aktivitetit fushėn e minierave, ishin shtetasit Altin Xhuma, me 33 pėr qind tė aksioneve dhe Radvist Dhima, me 33 pėr qind tė aksioneve, duke konfirmuar si aksioner maxhoritar, Paro Laēin.
Dyshohet se trukoi edhe 5 ndeshje futbolli, Paro Laēi s`dėshmon nė qeli
TIRANĖ – Biznesmeni Paro Laēi, personazh i njohur si aksioner i Futboll Klub Partizani, aktualisht nė proces gjyqėsor me Fatos Xhanin, ka refuzuar tė japė deklarime pas arrestimit nė Tiranė. Pasi ėshtė vėnė nė pranga ditėn e diel, mėsohet se Paro Laēi ka refuzuar tė japė shpjegime nė lidhje me akuzat qė janė ngritur ndaj tij. Grupi i hetimit ka shkuar ta marrė nė pyetje nė paraburgim, por Paro Laēi ka thėnė se nuk dėshiron tė japė shpjegime pa praninė e njė avokati tė zgjedhur me prokurė prej tij. Prokuroria pohon se gjatė hetimeve qė kanė nisur qė nė maj 2010, ka mbledhur informacione, sipas tė cilave presidenti i ekipit tė Rubikut (kategoria e II-tė), ka trukuar edhe pesė ndeshje tė tjera futbolli kundrejt pėrfitimeve financiare. Kėto dyshime janė krijuar nga hetuesit, pasi telefoni i Paro Laēit dhe personave tė tjerė ėshtė mbajtur nė pėrgjim pėr njė kohė tė gjatė nė funksion tė hetimeve. Prokuroria ka tė dhėna pėr trukimin e kėtyre ndeshjeve, por burimet thanė se ende nuk ėshtė arritur tė faktohen ato, si nė rastin e barazimit tė Rubikut me njė skuadėr tjetėr kur ėshtė arritur tė provohet se Paro Laēi i kishte dhėnė 50 mijė lekė tė reja arbitrit pėr tė ndikuar nė rezultatin barazim. Gjyqtari qė kishte marrė shumėn nė fjalė, u arrestua ditėn e diel me urdhėr tė Prokurorisė. Shkėlqim Balliu, 45 vjeē, banues nė Berat, me profesion gjyqtar sportiv, u arrestua nga policia me akuzėn e korrupsionit. Ai mėsohet se ka marrė 50 mijė lekė tė reja nga Paro Laēi, duke paracaktuar rezultatin e ndeshjes mes Rubikut dhe njė skuadre tjetėr. Prokuroria ėshtė nė fazėn e mbledhjes sė materialeve pėrfundimtare tė akuzės, para se tė dėrgojė nė gjykatė kėrkesėn pėr caktimin e masės sė sigurisė ndaj Paro Laēit dhe tetė personave tė tjerė tė arrestuar nė tė njėjtin aksion.

panorama
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25521
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi