ILIRIADA PORTAL

Bashkia e Tiranės, abuzime me fondet e qeverisė

Shko poshtė

30032011

Mesazh 

Bashkia e Tiranės, abuzime me fondet e qeverisė
Pėr herė tė parė qeveria shqiptare mori vendim qė nė buxhetin e vitit 2011 tė vendosė kufij pėr shpenzime pagash nga pushteti vendor. Nga inspektimet e Ministrisė sė Financave pėr vitin e shkuar dhe jo vetėm, rezulton se disa bashki i kanė shpenzuar fondet e dhėna nga qeveria, vetėm pėr rritjen e pagave dhe aplikimin e shpėrblimeve.
Ishte kjo arsyeja, qė Financat ndryshuan ligjin e buxhetit, duke vendosur kufizime.
Duke e risjellė edhe njėherė nė kohė, debatin dhe mė pas votimin e buxhetit tė kėtij vitit, kryetari I komisionit tė Ekonomisė, Edmond Spaho tregon pėr ABC News se udhėzimi i posaēėm i Financave u hartua pas konstatimeve mbi shpenzimin e fondeve tė shtetit jo nė shėrbim tė qytetarėve. Veēanėrisht, nga bashkia mė e madhe, ajo e Tiranės.
Nė fakt bėhet fjalė pėr fonde qė bashkitė i marrin nga qeveria pėrmes granteve tė pakushtėzuara, pra fonde qė jepen jo vetėm pėr paga, por edhe pėr investime. Nė lidhje me kėtė Spaho thekson se udhėzimi i zbatimit tė buxhetit pėrcakton qartė kufirin e shpenzimeve vetėm pėr paga.
Sipas ndryshimit tė bėrė nga specialistė tė Financave nė ligjin e buxhetit aktual. ministrisė, bashkive u lėnė hapėsira pėr shpenzime nė masėn 20-30 pėr qind, komunave deri nė 40 pėr qind, kurse qarqeve 50 pėr qind. Kjo bėhet veēanėrisht e ndjeshme pėr ato bashki dhe komnua qė nuk kanė votuar ligjin e buxhetit.
Aktualisht, pa miratuar buxhetin pėr kėtė vit janė Bashkia e Tiranės, Fierit dhe Patosit, tė cilat do ta kenė tepėr tė limituar pėrdorimin pa kriter tė buxhetit pėr paga dhe shpėrblime.

bota sot
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25651
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi