ILIRIADA PORTAL

Lėvizja pa viza, shqiptarėt vlerėsime nė zbatimin e rregullave

Shko poshtė

27042011

Mesazh 

Lėvizja pa viza, shqiptarėt vlerėsime nė zbatimin e rregullave
Ecuria e lėvizjes sė lirė tė shtetasve shqiptarė nė vendet Shengen pas vendimit historik tė 8 nėntorit ka qenė tematika diskutimeve tė pėrfaqėsuesve tė Ministrisė sė Punės, Ēėshtjeve Sociale e Shanseve tė Barabarta, Drejtorisė sė Migracionit nė Policinė e Shtetit, dhe ambasadorit tė Delegacionit tė Bashkimit Evropian nė Tiranė, Ettore Sequi.
Studimi i Lėvizjes sė Lirė nė Shqipėri e ka vlerėsuar si njė ndikim pozitiv masėn e marrė nga BE pėr tė lejuar lėvizjen e lirė tė shtetasve shqiptarė nė vendet Shengen.
Zėvendėsministrja vlerėsoi edhe projektet pėr integrimin e tė kthyerve, ndėrsa ambasadori Sequi vlerėsoi angazhimin e pėrbashkėt tė Shqipėrisė dhe Komisionit Europian nė fitimin e kėsaj tė drejte nga qytetarėt shqiptarė si dhe siguroi pėr mbėshtetjen e plotė nė thellimin e reformave deri nė njė integrim tė plotė nė BE me anėtarėsimin e Shqipėri nė kėtė Bashkėsi.
Sequi vlerėsoi si tė domosdoshme vendosjen e dialogut politik dhe bėri thirrje pėr njė proces tė qetė dhe tė ndershėm pėr zgjedhjet e 8 majit. Nė qershor pritet dhe njė raport I BE sė nė lidhje me ecurinė e procesit tė liberalizimit tė vizave nė Shqipėri.

bota sot
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25651
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi