ILIRIADA PORTAL

Kantrimen: Ndryshimi i kufijve, i rrezikshėm

Shko poshtė

28052011

Mesazh 

Kantrimen: Ndryshimi i kufijve, i rrezikshėm
Ndihmės Zėvendės Sekretari i Shtetit pėr Euroazinė Thomas Countryman, tha se ndryshimi i kufijve nė Ballkan ėshtė i papranueshėm dhe madje i rrezikshėm. Nė njė intervistė pėr shėrbimin serb tė Zėrit tė Amerikės, zyrtari i lartė amerikan tha gjithashtu se njerėzit nė Kosovė dhe Serbi presin rezultate nga bisedimet mes Beogradit dhe Prishtinės qė po zhvillohen nė Bruksel.
Zyrtari i lartė amerikan e hodhi poshtė idenė e shprehur sė fundi nga ministri i brendshėm serb Ivica Daēiē pėr mundėsinė e ndarjes sė Kosovės. Ai tha se ēėshtja e ndarjes apo e statusit tė Kosovės nuk ėshtė pjesė e bisedimeve qė po zhvillohen nė Bruksel mes Beogradit dhe Prishtinės.
“Pėr Shtetet e Bashkuara, pėr Kosovėn, dhe pėr shumė vende tjera tė BE-sė kjo ėshtė e qartė. Pėr Shtetet e Bashkuara ndryshimi i kufijėve ėshtė jo real, i papranueshėm madje edhe i rrėzikshėm.”
Popujt dhe kombėsitė e Ballkanit duhet tė bashkėjetojnė, tha zoti Countryman, duke shtuar se nuk ėshtė e mundur dhe as e pranueshme qė tė bėhen ndarje tė territoreve nė baza etnike. Sipas tij, njė proces i tillė i ndarjes sė kufijve nė baza etnike nuk mund kryehet me suskes dhe nė mėnyrė paqėsore.
Lidhur me synimet e Serbisė pėr t’u anėtarėsuar nė Bashkimin Evropian, zėvendės ndihmės sekretari i shtetit tha se nuk mendon qė Serbia mund tė pranohet nė Bashkimin Evropian pa pranuar realitetin e ri tė krijuar nė Kosovė.
“Natyrisht ēėshtja se kush pranohet nė Bashkimi Evropian ėshtė punė e Brukseli dhe jo e Uashingtonit. Por unė mendoj se Bashkimi Evropian nuk ėshtė i gatshėm tė pranojė nė gjirin e tij njė vend tjetėr qė ka pretendime territoriale. Unė nuk e shoh mundėsinė e pranimit tė Serbisė nė Bashkimin Evropian pėr sa kohė qė Serbia nuk e pranon realitetin e krijuar nė Kosovė.”
Lidhur me bisedimet mes Beogradit dhe Prishtinės ndihmės zėvendės sekretari Countryman tha se ato po shkojnė mė mirė se ē’ėshtė pritur. Ai tha se bisedimet po zhvillohen nė njė frymė profesionale, palėt kanė treguar respekt ndaj njėri tjetrit, gatishmėri dhe fleksibilitet. Por sipas tij ende nuk ka patur vullnet politik pėr bisedime serioze pėr zgjidhjen e problemeve praktike. Shqiptarėt dhe serbėt nė Kosovė e Serbi, tha ai, presin rezultate tė cilat do tė pėrmirėsojnė jetėn e tyre tė pėrditshme.(VOA)
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 26591
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi