ILIRIADA PORTAL

Indeksi Global i Paqes: Shqipėria pjesėrisht e qetė

Shko poshtė

28052011

Mesazh 

Indeksi Global i Paqes: Shqipėria pjesėrisht e qetė
Shqipėria mund tė konsiderohet njė vend pjesėrisht i qetė. Kjo falė renditjes qė i ėshtė bėrė pėr vitin 2011 nė listimin e Indeksit Global tė Paqes, ku ajo zė vendin e 63-tė mes 153 vendeve tė botės.
Sipas kėtij raporti, bota ėshtė mė pak e qetė gjatė kėtij viti, e kjo pėr shumė arsye, ku renditen tė parat kėrcėnimet nė rritje tė sulmeve terroriste nė 29 vende tė saj, si edhe demonstratat e dhunshme nė 33 vende.
Kėshtu, trazirat e sė ashtuquajturės “pranvera arabe”, shėnuan ndryshimin mė tė madh ndonjėherė nė renditjen e Libisė kėtė vit, me plot 83 vende nė renditje.
Kurse Bahreini ra me 51 vende dhe Egjipti me 73 vende nė renditjen globale. Raporti pohon gjithashtu se kostoja e dhunės nė ekonominė globale llogaritet tė jetė mė shumė se 8.120 miliardė dollarė gjatė vitit tė kaluar.
Indeksi Global i Paqes (GPI), i hartuar nga Instituti pėr Ekonomi dhe Paqe, pėrbėn njė ėshtė masė kryesore vlerėsimi nė botė pėr paqen globale.
Ai gjithashtu vlerėson se rėnia e paqes nė botė gjatė kėtij viti, ėshtė e lidhur fort edhe me konfliktin ndėrmjet qytetarėve dhe qeverive tė tyre, mė shumė se konfliktet e tyre me kombet e tjera.
Rajoni Sub-Saharian mbetet rajoni me mė pak nė paqe nė botė me vende si Sudani dhe Somalia, qė renditen dy tė fundit nė listėn e Indeksit.
Ndėrkaq, pėr tė pestin vit radhazi, Evropa Perėndimore vlerėsohet si rajoni mė i qetė me shumicėn e vendeve tė nivelit tė lartė tė paqes dhe sigurisė, ku 4 vendet nordike, renditen tė parat nė listė.

bota sot
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 26591
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi