ILIRIADA PORTAL

Gjenden eshtrat e dy tė dėnuarve tė regjimit komunist

Shko poshtė

29052011

Mesazh 

Gjenden eshtrat e dy tė dėnuarve tė regjimit komunist
Tomė Ndoja dhe Sokol Sokoli, tashmė mund tė prehen tė qetė nė varrezat familjare tė tyre. Ekzekutimi i tyre u bė nė vitin 1984 pas revoltės se madhe tė quajtur “Revolta e Qaf Barit”.
Dhe tashmė pas mė shumė se dy vitesh kėrkimi nė vendin ku dyshohej se janė varrosur pas ekzekutimit barbar nga regjimi komunist eshtrat u gjetėn. Simon Mirakaj Kryetar i Institutit te Pėrndjekurve Politik shprehet se kjo u bė fal skicės sė vėnė nė dispozicion nga Ministria e Brendshme dhe qė nga e mėrkura e kaluar u bė nisja e gėrmimeve dhe mė nė fund eshtrat e tė vrarėve Tomė Ndoja dhe Sokol Sokoli u gjetėn.
“Ngjarja e “Qafė Barit” ishte njė revolte mbijetese pasi aty duhej plotėsuar norma edhe pse kushtet ishin tė tmerrshme” , shprehet dėshmitari i ngjarjes Bedri Blloshmi, i cili sqaron se si Tomė Ndojėn ashtu edhe Sokol Sokolin i kam njohur dhe kam parė torturat nėpėr tė cilat ato kanė kaluar...
“Kemi mė shumė se 20 vite qė kėrkojmė eshtrat e familjareve tanė dhe sot me ne fund i gjetėm” shprehet kėshtu Zef Ndoja i vėllai i njėrit nga tė pushkatuarit nė vitin 1984 nė Qaf tė Barit.
Revolta e 20 Majit tė 1984 nė burgun famėkeq tė Qaf Barit do shėnonte gjurmėt e para tė njė reaksioni kundėr pushtimit brenda kampeve te pėrqendrimit komunist pas revoltės se madhe e cila u shtyp me dhune asaj te Spaēit. Nė ballė tė turmės sė tė dėnuarve qėndronin Tomė Ndoja, Sokol Sokoli, Petrit Bazelli, Anastas Dhamo, Nue Pisha, Kosta Gjordemi etj. Mė makabrja pėr sytė e tė gjithėve do ishte se tė lidhur nė rresht me zinxhirė do ti detyronin te shihnin heroin e revoltės Sokol Sokolin nga Tropoja.
Ashtu tė plagosur dhe tė sakatuar nga torturat ēnjerėzore tė bėra gjatė natės e tėrhoqėn zvarrė nė mes tė kampit, e shtrinė mbi njė dru dhe e kėputen nė mes. Njė vdekje e tmerrshme nė sytė e tė gjithėve, por vdekja e tij tmerroi mė shume xhelatėt qė e vranė. Tomė Ndojn dhe Nue Pishėn i pushkatuan, duke ju treguar shokėve tė tyre se i njėjti fat i priste. Mbi 30 veta u ridėnuan dhe i nisen drejt burgut tė Burrelit. Petrit Bazellin e priste biruca i lidhur kėmbė e duar dhe torturat ēnjerėzore. Kampi ju nėnshtrua njė represioni ēnjerėzor.
Tė gjithė tė dėnuarit i lanė tė lidhur, pa rroba dhe me orė tė tėra jashtė. Rrugėt qė tė ēonin nė kampin-burg u bllokuan, qė askush nga banorėt e atjeshėm tė mos merrte vesh tė vėrtetėn aq te hidhur, ku dora gjakatare e dirigjuar direkt nga Tirana Zyrtare po ushtronte mbi njerėzit, viktimat e diktaturės komuniste. Edhe pse vuajtėn shumė njerėzit e burgut tė Qaf Barit nuk e dhanė veten, por mbijetuan.
bota sot
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 26591
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi