ILIRIADA PORTAL

Vendimi i Kolegjit, reagojnė ambasadorėt

Shko poshtė

05062011

Mesazh 

Vendimi i Kolegjit, reagojnė ambasadorėt
TIRANE- Pas vendimit tė dhėnė nga Kolegji Zgjedhor ambasadorėt e OSBE-sė, Eurgen Wollfarth, ai i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Aleksander Arvizu dhe i Bashkimit Evropian, Etore Sekui kane leshura nje deklarate te perbashket.

Deklarata

“Kryetari i Prezencės sė OSBE-sė nė Shqipėri, Ambasadori Eugen Wollfarth, Ambasadori i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Alexander Arvizu dhe Kreu i Delagacionit tė Bashkimit Evropian, Ambasadori Ettore Sequi, deklaruan sot sė bashku: “U njohėm me vendimin e Kolegjit Zgjedhor shqiptar, si organi mė i lartė ligjor qė gjykon apelimet zgjedhore. Ėshtė thelbėsore qė tė gjitha palėt tė veprojnė, pas kėtij vendimi, nė mėnyrė tė qetė, tė pjekur e tė pėrmbajtur, duke vėnė interesin kombėtar pėrpara ēdo lloj interesi partizan vetjak.”

“Po aq e rėndėsishme ėshtė qė tė gjitha palėt, partitė politike dhe qytetarėt, tė presin derisa rezultatet pėrfundimtare tė kėtyre zgjedhjeve tė certifikohen nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, siē kėrkohet nga legjislacioni shqiptar. Ne besojmė se mė 8 Maj, qytetarėt e Shqipėrisė votuan pėr kandidatėt e zgjedhur prej tyre.

Ky zė tashmė duhet tė dėgjohet dhe tė respektohet nga tė gjitha partitė politike. Ne do tė ndjekim nga afėr pėrmbylljen e procesit zgjedhor dhe shpalljen e rezultateve pėrfundimtare, si dhe vlerėsimin e procesit nga misioni i vėzhgimit tė zgjedhjeve i OSBE/ODIHR-it, duke pasur parasysh shqetėsimet e ngritura nė deklaratat tona tė mėparshme.

Panorama
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 26591
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi