ILIRIADA PORTAL

Minatorėt e Bulqizės nė ditėn e 13-tė tė grevės

Shko poshtė

07082011

Mesazh 

Minatorėt e Bulqizės nė ditėn e 13-tė tė grevės
BULQIZE- Minatoret e Bulqizės kanė hyrė sot nė ditėn e 13 tė grevės sė tyre tė urisė. Janė 13 minatorė tė cilėt prej 13 ditėsh janė ngujuar nė nivelin 1400 metra nėn tokė nė galeritė e minierės sė Bulqizes. Gjendja e tyre shėndetėsore raportohet tė jetė mjaft e rėnduar.
Kreu i Konfederatės, Kol Nikollaj tha se gjendja e minatorėve ėshtė mjaft e rėnduar, por se ata janė tė vendosur pėr tė vazhduar grevėn deri nė arritjen e njė marrėveshje.

Gjatė njė konference pėr shtyp nė qytetin e Bulqizės, Nikollaj denoncoi shantazhet nga segmente te ndryshme politike qė po bėhen nė drejtim tė tij dhe minatorėve.

Ai i bėri thirrje Ministrisė sė Ekonomisė dhe Energjitikės dhe kompanisė ACR qė tė marrin masa pėr zgjidhjen e ēėshtjes dhe shpėtimin e minierės, pasi sipas Nikollajt, miniera ėshtė nė gjendje tė vėshtirė.

Nikolla theksoi se minatorėt janė duke pėrgatitur njė peticion i cili do t`i drejtohet Presidentit tė Republikės qė tė nisin procedurat qė kompanisė ACR t’i hiqet licensa .

Nikollaj tha se ka depozituar nė Prokurori disa kallėzime penale.Panorama
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 26591
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Minatorėt e Bulqizės nė ditėn e 13-tė tė grevės :: Komentet

avatar

Mesazh prej Tue Aug 09, 2011 3:49 pm nga bulqizaku

BULQIZE- Kompania konēesionare ACR u ka propozuar minatorėve tė Bulqizės qė tė takohen nesėr nė orėn 11:00 nė zyrat e kompanisė nė Tiranė, kėrkesė qė vetėm pak minuta mė vonė u hodh poshtė nga minatorėt, tė cilėt kėrkojnė qė takimi tė zhvillohet nė Bulqizė.
Nė njoftimin e ACR-sė thuhej se kompania ėshtė e gatshme tė takohet me pėrfaqėsuesit e zgjedhur nga Komisioni i Grevės. Kushtet e ACR-sė ishin qė palėt tė pėrbeheshin me nga 5 pėrfaqėsues. Ata theksuan se do tė mirėprisnin qė nė krye tė grupit tė minatorėve tė Bulqizės tė ishtė kreu i bashkisė, Roland Keta.

Minatoret pasi kane refuzuar propozimin e ACR-se, kane kercenuar se te tjere minatore do te hyjne ne greve, si dhe do te bllokojne rrugen nacionale ne Qafen e Buallit.

Per te ndermarre te gjitha keto hapa, minatoret bene me dije se do te presin administratorin e ACR-se, Giga Bedineishvili deri neser ne mesdite.

e mora ke gazeta PanoramaKujdes prej Kets se o Kete aj ... e ka hanger me t'gjitha qeverit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi