ILIRIADA PORTAL

Minatorėt i dhanė njė afat shtesė ACR-sė

Shko poshtė

22082011

Mesazh 

Minatorėt i dhanė njė afat shtesė ACR-sė
Minatorėt e Bulqizės sot nė mėngjes janė tubuar para minierės, nė pėrpjekje pėr tė realizuar kėrkesat e tyre drejtuar menaxhmentit tė kompanisė austriake ACR, e cila e ka marrė me koncesion minierėn.

Minatorėt kanė kundėrshtuar tė nisin punėn, pa nėnshkruar mė parė marrėveshjen me kompaninė pėr rritjen e pagės pėr 20 pėr qind, pėrmirėsimin e kushteve tė punės dhe pėrmirėsimin e kushteve tė sigurisė nė minierėn e kromit.

Administratori i kompanisė austriake ACR, Giga Bedineishvili, i cili ka qenė sot nė Bulqizė, ka thėnė se ėshtė gati tė plotėsojė kėrkesėn e minatorėve pėr rritjen e pagės bruto pėr 20 pėr qind. Minatorėt janė kėrcėnuar se do t'i rikthehen grevės sė urisė nė ambientet e kompanisė, nė rast se marrėveshja pėr kėrkesat e tyre nuk nėnshkruhet deri nė orėn 14 tė ditės sė hėnė.

Ata kėmbėngulin qė gjatė nėnshkrimit tė marrėveshjes tė jetė i pranishėm edhe kryetari i Konfederatės sė Sindikatave, Kolė Nikollaj. Miniera e Bulqizės ėshtė e rrethuar nga policia, e cila po e mbikėqyr tubimin e minatorėve.Bota Sot
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 24853
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi