ILIRIADA PORTAL

Si do tė ishte njė botė pa islamin

Shko poshtė

27082011

Mesazh 

Si do tė ishte njė botė pa islamin
Bota do tė ngelej pėrsėri me tė njėjtat forca kryesore qė shkaktojnė konfliktet e mėdha nė ditėt e sotme, pėrfshirė kėtu kolonializmin, ideologjitė, konfliktet etnike dhe terrorizmin

Hiqni islamin dhe bota do tė ngelej pėrsėri me tė njėjtat forca kryesore qė shkaktojnė konfliktet e mėdha nė ditėt e sotme, pėrfshirė kėtu kolonializmin, ideologjitė ndėrkombėtare, konfliktet etnike dhe terrorizmin, thotė Graham Fuller, njė ish-drejtues i Kėshillit Kombėtar tė Inteligjencės tek CIA, i cili ka qenė pėrgjegjės i parashikimeve strategjike afatgjata dhe aktualisht ėshtė profesor historie nė Universitetin "Simon Fraser" nė Vankuver, Kanada.

Nė artikullin e tij tė titulluar "Njė botė pa islamin" i publikuar nė revistėn "Foreign Policy", Fuller beson se pėr shkak tė pėrqendrimit tonė intensiv ndaj terrorizmit, luftės dhe antiamerikanizmit tė egėr ėshtė thelbėsore tė identifikohet burimi kryesor i kėtyre krizave. Ai ngre njė pyetje mjaft tė rėndėsishme: A ėshtė islami burimi i problemit apo thjesht qėndron pėrkrah disa faktorėve tė tjerė mė pak tė dukshėm, por shumė mė tė rėndėsishėm?

Fuller i prezanton mendimet e tij mbi islamin, duke ngritur disa pyetje "po sikur". Po sikur islami tė mos tė kishte lindur kurrė nė Lindjen e Mesme? Po sikur tė mos tė kishte ekzistuar asnjėherė Profeti Muhamed dhe as saga e pėrhapjes sė islamit nė tė gjithė hapėsirėn e Lindjes sė Mesme, Azisė dhe Afrikės? A do tė kishte pėrsėri pėrplasje tė dhunshme mes Perėndimit dhe kėtyre pjesėve tė botės? A do tė ishte Lindja e Mesme mė paqėsore? Sa ndryshe do tė ishte karakteri i marrėdhėnive Lindje-Perėndim?

Fuller ka ripėrsėritur edhe njė herė tė gjitha luftrat dhe eventet mė madhore tė historisė pėr tė shpjeguar tezėn. Ai thotė se ndėrkohė qė islami mund tė jetė njė fajtor potencial shumė i leverdisshėm dhe nė tė njėjtėn kohė njė konflikt global, e shkuara dhe e tashmja nuk mund t'i faturohet asnjė besimi fetar. Europianėt gjithsesi do t'i kishin kėrkuar fetat e tortės qė i interesonin nga Lindja e Mesme dhe do tė kishin lėshuar kryqėzatat e tyre nėn njė slogan tjetėr. "Nė fund tė fundit, ēfarė ishin tjetėr kryqėzatat pėrveēse njė aventurė perėndimore e drejtuar thelbėsisht nga interesat politike, sociale dhe ekonomike? Slogani i krishtėrimit ishte vetėm njė simbol i fuqishėm, njė ankimim masiv pėr tė bekuar nevojat mė urgjente dhe laike tė europianėve tė fuqishėm. Nė fakt, besimi fetar vendas asnjėherė nuk e ka justifikuar shtypjen perėndimore pėrreth globit. Europianėt mund tė kenė folur gjithnjė pėr aspiratat e tyre madhore pėr tė rikthyer vlerat kristiane nė vend, por nė fund tė fundit qėllimi kryesor ka qenė vendosja e supermacisė sė tyre koloniale si burim pasurish pėr metropolet dhe si bazė e projektimit tė pushtetit europian nėpėr botė".Bota Sot
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 24853
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi