ILIRIADA PORTAL

Kosova “vishet” me flamurin kuq e zi

Shko poshtė

26112011

Mesazh 

Kosova “vishet” me flamurin kuq e zi
Festa e Flamurit do ta “veshė” kuq e zi Prishtinėn dhe mbarė Kosovėn. Edhe pse qeveria e Kosovės e ka shpallur ditė pushimi 28 Nėntorin, nė fakt janė komuna e Prishtinės, Lėvizja Vetėvendosje (VV), por dhe Aleanca Kuqezi (AK) nga Shqipėria, ato qė do t’i japin jetė festės sė 28 Nėntorit Prishtinė dhe nė tėrė Kosovėn.

Sheshi “Nėnė Tereza” nė Prishtinė do tė ndriēohet enkas nga komuna pėr kėtė ditė, ndėrsa pėrgjatė tij do tė zhvillohen njė sėrė aktivitetesh. Komuna pėrkujdeset pėr aktivitetet kulturore, njė koncert pėr fėmijėt nė orėn 13:00 nė Pallatin e Rinisė dhe nė mbrėmje njė koncert festiv nė orėn 20:00 nė sheshin “Nėna Tereza”.


Por mėngjesi i 28 nėntorit fillon gjithashtu me tubimin e Aleancės Kuq e Zi e cila u ka bėrė thirrje shqiptarėve tė mblidhen nė Prishtinė pėr tė hapur njė flamur gjigant kuq e zi, i cili mbėrrin nga Vlora.

Siē ėshtė paralajmėruar marshi nis nga ora 10:30 nė Kinema ABC dhe mė pas mijėra qytetarė do tė marshojnė nė shėtitoren nga hotel Grandi drejt New Born-it.

Ndėrsa, Lėvizja Vetėvendosje pėr tė cilėn kjo datė ngėrthen nė vete tė gjitha fazat e kombformimit, vjen me njė program jo vetėm nė Prishtinė, por edhe nė Gjakovė dhe Prizren.

Sipas zyrtarėve tė VV-sė, 28 Nėntori nuk ėshtė vetėm ditė pushimi, por mbi tė gjitha, ditė festimi, ditė reflektimi dhe ditė angazhimi institucional e shoqėror pėr kombin shqiptar drejt realizimit tė kėtij projekti madhor politik qė nisi mė 1912.
Bota Sot
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 24853
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi