ILIRIADA PORTAL

Mėsimi i gjuhės frėnge nė administratėn shqiptare

Shko poshtė

20122011

Mesazh 

Mėsimi i gjuhės frėnge nė administratėn shqiptare
Nė mjediset e Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė u firmos sot memorandumi mbi Zbatimin e njė Programi Shumėvjeēar pėr mėsimin e gjuhės frėnge nė administratėn shqiptare.

Zv. Kryeministri dhe Ministri i Punėve tė jashtme tė Shqipėrisė, Edmond Haxhinasto pėrshėndeti firmosjen e kėsaj marrėveshjeje tė rėndėsishme duke theksuar se ajo realizohet nė 40 vjetorin e frankofonisė dhe 6 vjetorin e anėtarėsimit me tė drejta tė plota tė Shqipėrisė nė kėtė organizatė. Ai vlerėsoi se gjuha frėnge do tė jetė njė mjet shumė i rėndėsishėm pėr kualifikimin e mėtejshėm tė diplomatėve.

Marrėveshja u firmos nga zv.ministri i Punėve tė Jashtme, Selim Belortaja dhe Ambasadorja e Francės nė Tiranė, Christine Moro. E pranishme ishte dhe pėrfaqėsuesja e Organizatės Ndėrkombėtare tė Frankofonisė, Imma Tor.

Ky memorandum parashikon hartimin e njė plani pėr mėsimin e gjuhės frėnge nga nėpunėsit civilė shqiptarė tė specializuar nė ēėshtjet evropiane dhe ndėrkombėtare, ose nė ēėshtjet e lidhura me integrimin evropian. Synimi i tij ėshtė formimi progresiv me aftėsi linguistike i njė numri tė caktuar nėpunėsish pėr njė periudhe trevjeēare.
Bota Sot
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 24668
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi