ILIRIADA PORTAL

Ish-deputeti: Si mė pėrjashtoi Islami nga PS nė vitin 1996

Shko poshtė

21122011

Mesazh 

Ish-deputeti: Si mė pėrjashtoi Islami nga PS nė vitin 1996
Denis Dedej
Pėrjashtimi i deputetit Kastriot Islami nga grupi parlamentar i PS-sė nuk ėshtė hera e parė nė historinė e kėsaj partie. 15 vjet mė parė njė tjetėr deputet i PS-sė ėshtė pėrjashtuar dhe atė herė vendimi ėshtė firmosur pikėrisht nga Kastriot Islami. Ish-deputeti i Partisė Socialiste, Sali Rexhepi, tregon historinė dhe mėnyrėn se si u pėrjashtua nga Kastriot Islami. Rexhepi thotė nė njė intervistė pėr “Shekullin” se kur u zgjodh si deputet nė vitin 1996 i ėshtė kėrkuar nga Islami qė tė bojkotonte zgjedhjet dhe mė pas parlamentin. Por, ai nuk ka pranuar tė bėjė asnjė prej kėtyre tė dyjave. Pėr shkak tė hyrjes sė tij nė parlament, deputeti i Librazhdit ėshtė pėrjashtuar, siē tregon ai, me insistimin e Kastriot Islami. Rexhepi tregon se si ėshtė zgjedhur deputet dhe mė pas ėshtė pėrjashtuar nga Kastriot Islami duke u etiketuar si njeri i Berishės sepse shkoi tė marrė mandatin nė parlament.Zoti Rexhepi, ēfarė pozicioni keni sot dhe ēfarė lidhje keni me Partinė Socialiste?

Aktualisht jam mjek nė urgjencėn e Tiranės. Punoj prej 37 vitesh si mjek. Kam punuar 22 vjet nė Librazhd dhe 15 vjet nė Tiranė. Nė vitin 1996 mė propozuan pėr deputet tė Partisė Socialiste. Madje prezantimin tim nė Librazhd e ka bėrė Kastriot Islami, Servet Pėllumbi dhe Gramoz Ruēi. Unė isha nė zonėn 42 qė pėrfshin zonėn e Pėrrenjasit dhe gjysmėn e Mokrrės. Gjatė prezantimit tim nė Librazhd, Kastriot Islami mė ka thėnė, kam dėshmitar pėr kėtė, se zgjedhjet do t’i prishnim. Kam bėrė fushatėn elektorale pothuajse i vetėm fare pėr PS-nė, njė fushatė tė butė, duke pasur parasysh situatėn e vėshtirė qė ishte nė atė kohė. Atje konkurroja pėrballė zėvendėsministrit tė Industrisė dhe Minierave, Rushden Koēibelli, ndėrkohė qė kishte qenė pėr shumė vite drejtori i minierės nė atė zonė. Ai ishte njė vendali dhe unė njihesha me tė, pasi isha si mjek nė Librazhd.Mė pas ēfarė ndodhi?

Mė pas ndodhi qė unė isha njė nga pesė deputetėt qė fitoi PS-ja. Isha unė, Luan Shahollari nė Gramsh, Ilir Meta nė Skrapar, Erjon Braēe nė Berat dhe Hamit Gjoni nė Memaliaj. Pra kėta pesė deputetė fitoi PS nė 1996. Kurse nė listėn emėrore hynė dhe pesė deputetė tė tjerė qė ishin: Et’hem Ruka, Ermelinda Meksi, Luan Hajdaraga, Musa Ulqini dhe Namik Dokle.Ēfarė ndodhi pas marrjes sė mandatit tuaj?

Unė isha nė garė, ndėrkohė mė merr nė telefon Kastriot Islami dhe mė thotė qė tėrhiqu nga zgjedhjet. Ishte ora 15:00 kur u mor njė vendim qė tė tėrhiqej.Ju ishit nė dijeni tė kėtij vendimi?

Unė s’e dija vendimin, mė mori Kastriot Islami pėr tė mė thėnė qė tėrhiqu. Mė tha qė bėj njė deklaratė dhe siē jeni ju atje, dorėzojeni nė PS dhe tėrhiquni.Ju ēfarė bėtė?

I thashė qė kam punuar 20 e disa vjet, unė fitoj dhe s’kam pse tėrhiqem, nuk kam probleme nė zonė, pasi e pata fushatėn e qetė. Ai mė tha tėrhiqu se nuk do tė hyjmė nė parlament, nuk i bėjmė kėto zgjedhje.Po mė pas, si vepruat?

Unė prisja qė tė mbaronin zgjedhjet. Unė fitova siē fituan dhe 4 tė tjerė. Shkova tė merrja mandatin. Mė mori nė telefon Islami dhe mė tha mos shko ta marrėsh mandatin. Unė e mora. Kėto ishin zgjedhjet e 26 majit. Mė datėn 30 maj, shkoj nė PS dhe sa hyj, ishte hera e parė qė hyja, u lajmėrova qė ishte shpallur greva e urisė. Bėri sherr me mua Kastrioti, ja ky, – tha -, e ka marrė mandatin se ėshtė i Berishės. Kėshtu mė tha mua. Unė i thashė: Ēfarė ke, unė fitova, si tė vendosin nė Partinė Socialiste ashtu do tė veproj. Mirė mė tha, ne kemi vendosur tė rrimė nė grevė urie. Ika nga greva e urisė.Ju hytė nė parlament?

Mė datėn 1 korrik filloi punė parlamenti, unė hyra nė parlament, kurse ata tė grupit tjetėr nuk hynė. Ndėrsa sot dėgjova qė Kastriot Islami tha: unė kam qenė qė nė fillim pėr fraksione nė PS dhe kamė qenė gjithmonė pėr mendimin ndryshe nė PS. Me kėtė kuptoj qė Kastrioti s’ka qenė i tillė sepse erdhi disa herė nė Librazhd dhe mė ēregjistroi nga partia.Si ndodhi ēregjistrimi juaj?

Kastrioti erdhi nė Librazhd dhe mė ēregjistroi me insistimin e tij, se ata tė Librazhdit nuk mė ēregjistronin. Kur unė hyra nė parlament, meqė unė isha qytetar Librazhdi shoh disa socialist nga Elbasani qė ishin ngarkuar pėr tė mė bėrė presion nga familja. Atė kohė u detyrova, qė kur hyra nė parlament, shtėpinė time ta ruaj pėr njė muaj. Nė vitin 1996, nė gusht mė duket, u bė Kongresi i PS-sė. Ka vendim Kongresi pėr pėrjashtimin nga parlamenti dhe nga PS. Ėshtė i shkruar me emėr. Nuk ėshtė Kastrioti i pari qė ėshtė pėrjashtuar, jam unė i pari.Mė pas ēfarė bėtė?

Deputetėt e PS-sė, 9 tė tjerėt u futėn nė parlament pastaj nė fillim tė 1997, sa u futėn u thanė qė ti s’je pjesėtar i grupit parlamentar tonė. Ata u futėn vonė dhe mė pas u bėnė zgjedhjet. Unė e lashė atė punė. Nuk u deklarova kurrė qė isha i PD. Sido qė tė isha nuk e dėmtova PS-nė, nuk fola. Qė atėherė s’u mora mė me atė punė. Paradoksi ėshtė se kėto qė ai thotė sot, ai mė ka pėrjashtuar mua.

Shekulli
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 24853
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Ish-deputeti: Si mė pėrjashtoi Islami nga PS nė vitin 1996 :: Komentet

Mesazh prej Thu Dec 29, 2011 12:14 am nga danndreka

Nuk e kuptoi kėte mesele,pėrjashtime e pranime.Kur zgkidhet direkt tė ka zgjesdhur populli,pamvarsisht se kujt partie i pėrket.Nė zgjedhje propocionale votohet pėr partin.Kjo dihet.Nė shqipėri ka pluralizėm pėlitik,prandaj kemi edhe 100 parti.Secili duhet tė shkoj nė ate parti qė programi i saj pėrputhet me interesat e tij.Kur interesat nuk pėrputhen me te ,duhet tė largohet menjėherė.Ėshtė budallėjk i math tė mbrojsh interesa tė tjera brenda partis ku bėn pjes.Partitė jan grupime vullnetare dhe ato pranojn ato njerz qė kan tė njėjtat interesa dhe i mbrojn sė bashku.Kur tjetri del kundėr kėtyre interesave atėhere tė pėrjashtojn pėr tė shkua ku ke vėndin tėndė .Po tė mos kishte pluralizėm politik,por pluralizėm mendimi dhe nuk ke ku shkon gjetk,atėhere pėrjashtimi i Islamit do tė ishte faj,sepse mbytej mendi i lirė.Po kur i ke tė gjitha rrugėt tė lira tė shkojsh ku tė duash,ja kanė bėrė shum mirė Islamit.Si kujton ky farė burri se vetėm ky di dhe tė tjerėt jan qole.Un nuk jam me ate se PS-ja ka fituar ndonjė gjė.Jo sepse ato tė shpėrbė jan dhe aty ,aty jan tė gjithė.Un e komentova nė konceptin demokratik tė fjalės pėr ti thėnė Kastriot Islamit Ta kanė bėrė mirė sepse brenda partis pakica i bindet shumicės:Ky ėsht parim demokratik ndėrsa ti je autarkikė.-... Dr Ramadan Ndreka

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi