ILIRIADA PORTAL

100 vjetori i Ditės sė Flamurit, debate nė Shkup

Shko poshtė

29122011

Mesazh 

100 vjetori i Ditės sė Flamurit, debate nė Shkup
SHKUP- Partitė politike shqiptare tė pozitės dhe opozitės kanė nisur debate politike mbi shėnimin e kėtij pėrvjetori shekullor, duke mos kursyer edhe akuza.

Akoma pa filluar viti i ri 2012, qė do tė shėnojė 100 vjetorin e pavarėsisė sė shtetit shqiptar, tė njohur si Dita e Flamurit, nė Maqedoni partitė shqiptare kanė nisur debate dhe akuza politike mbi shėnimin e kėsaj ngjarje historike kombėtare.

Partitė politike shqiptare tė pozitės dhe opozitės kanė nisur debate politike mbi shėnimin e kėtij pėrvjetori shekullor, duke mos kursyer edhe akuzat qė vijnė nga opozita shqiptare.

Partia shqiptare nė pushtet BDI paralajmėroi se ka nismėn qė festa e 28 Nėntorit – Ditės sė Flamurit tė jetė festė shtetėrore pėr shqiptarėt nė Maqedoni.

“Ne kemi marrė iniciativė qė nė mandatin e kaluar qė nė Republikėn e Maqedonisė mase e nevojshme ėshtė qė tė shpallen dy data festive shtetėrore, 28 nėntori dhe 13 gushti, dita kur nėnshkruhet marrėveshja paqėsore e Ohrit, ne jemi nė komunikim edhe me partnerėt e koalicionit, jemi nė komunikim edhe me opozitėn qė tė shohim mundėsit dhe kohėn se kur do futen nė proces qė kėto dy data tė shėnuara pėr shqiptarėt e Maqedonisė tė institucionalizohen”, ka theksuar kreu i BDI-sė, Ali Ahmeti.

PDSH-ja opozitare dje pėrmes shefit tė grupit parlamentar, Imer Selmani dorėzoi Propozim-ligjin pėr plotėsimin dhe ndryshimin e Ligjit pėr festat shtetėrore, me ē`rast kėrkon qė festa kombėtare e 28 Nėntorit tė shpallet festė shtetėrore nė Maqedoni.

Kjo parti ka refuzuar pjesėmarrjen e saj nė Kėshillin organizativ tė promovuar dhe formuar dje me nismėn e BDI-sė pėr shėnimin e 100 vjetorit tė Ditės sė pavarėsisė sė shtetit shqiptar, qė ėshtė pjesė e kėshillit mbarėkombėtar pėr shėnimin e kėtij pėrvjetori.

RDK ka kėrkuar ndėrhyrje urgjente nė Ligjin pėr festat shtetėrore pėr tė shėnuar kėtė ditė historike shqiptare, por edhe ndėrhyrje nė ndryshimin e Ligjit pėr pėrdorimin e simboleve kombėtare, pėr tė rikthyer pėrdorimin mė tė gjerė tė flamurit kombėtar dhe rikthimin e tij nė pėrmasat standarde. (INA)
Panorama
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 24853
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi