ILIRIADA PORTAL

Armiku mė i lig

Shko poshtė

Armiku mė i lig

Mesazh nga MEXHID YVEJSI prej Thu Mar 29, 2012 9:20 am

Armiku mė i lig


Pikėrisht egoizmi ynė ėshtė pėrgjegjės pėr gjendjen tonė tė tanishme. Edhe thėnia nė vijim e shpreh tė njejtėn gjė:

“Armiku yt mė i lig ėshtė egoja brenda teje.”

Pikėrisht ky ėshtė idhulli, tė cilin njeriu e adhuron mė sė shumti dhe me tė cilin ėshtė mė i lidhur.

Njeriu nuk mund tė jetė njė besimtar i devotshėm derisa nuk e shkatėrron kėtė idhull sepse idhujt dhe Zoti nuk shkojnė bashkė.

Njė egoist kurrė nuk mund tė jetė njė besimtar i devotshėm. Ai mund tė jetė fetar nė dukje por nė tė vėrtetė, vazhdon tė jetė njė idhujtar, derisa nuk shpėton nga egoizmi i tij, i cili ėshtė burimi themelor i tė gjitha tė ligave dhe problemeve njerėzore.

Kur e falim namazin, ne themi:

“Vetėm Ty tė adhurojmė dhe vetėm prej Teje kėrkojmė ndihmė” (Kur’an 1:5) por fatkeqsisht, tė gjitha mendimet tona mbeten tė pėrqėndruara tek vetja jonė. Ne e adhurojmė Zotin pėr hir tė interesave tona vetjake dhe nė tė vėrtetė, nuk adhurojmė tjetėr veēse veten tonė.

MEXHID YVEJSI

Numri i postimeve : 399
Reputation : 0
Points : 19460
Registration date : 18/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi