ILIRIADA PORTAL

Ja si do tė jetė Monumenti i 100-vjetorit tė Pavarėsisė

Shko poshtė

24042012

Mesazh 

Ja si do tė jetė Monumenti i 100-vjetorit tė Pavarėsisė
Komisioni pėr pėrzgjedhjen e Monumentit tė 100-vjetorit tė Pavarėsisė ka pėrzgjedhur fitues projektin e kosovarit Visar Obrija dhe gjermanit Kai Roman Kiklas. Juria ka rėnė dakord me votėn e qytetarėve, tė cilėt kanė votuar online dhe drejtpėrdrejt monumentin qė do t’i ngjajė pak a shumė njė libri tė hapur.[/color]
Projekti i propozuar nga bashkėpunimi mes dy arkitektėve nga Mynihu frymėzohet nga banesa tradicionale shqiptare. Ajo ėshtė e lartė, e gjatė dhe e gjerė prej tetė metrash dhe njerėzit mund tė kalojnė lirisht pėrmes hapjes sė saj. Nė faqet e brendshme anėsore tė monumentit do tė ketė elementė tė vizatuar me lazer si Deklarata e Pavarėsisė, simboli kombėtar i shqiponjės dhe figura njerėzore. Hapja e banesės simbolizon ēlirimin e kombit shqiptar dhe kapėrcimin nga izolimi drejt lirisė dhe pamjen nga e ardhmja”, thuhet nė pėrshkrimin e monumentit fitues. 24 prill 2012 (gazeta-Shqip.com)
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 26591
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi