ILIRIADA PORTAL

Shqipėria protestoi kundėr racizmit ndaj shqiptarėve nė Maqedoni dhe Serbi

Shko poshtė

08052012

Mesazh 

Shqipėria protestoi kundėr racizmit ndaj shqiptarėve nė Maqedoni dhe Serbi
Qindra qytetarė tė Republikės sė Shqipėrisė, sot nė Tiranė zhvilluan njė marshim-protestė, nė Bulevardin "Dėshmorėt e Kombit" nė Tiranė, pėr tė protestuar kundėr qėndrimit tė ministres sė Punėve tė Brendshme tė Maqedonisė, Gordana Jankullovska dhe ministrit tė Punėve tė Brendshme tė Serbisė Ivica Daēiē, ndaj shqiptarėve tė Maqedonisė dhe tė Kosovės Lindore.
“Ne jemi kėtu pėr tė mbrojtur tė drejtėn dhe pėr tė mbrojtur drejtėsinė, shqiptarėt asnjėherė nuk jan, nuk kanė qenė dhe nuk kanė pėr tė qenė terrorista. Tė mbrojnė tė drejtėn e vėllezėrve dhe motrave tona nė Shkup dhe nė Preshevė tė cilėt po cėnohen dit pėr ditė, tė cilėt janė dhunuar, jan keq trajtuar dhe tė cilėve ju mungojnė tė drejtat e tyre. Ju bėjmė thirrje tė gjithė shqiptarėve qė tė gjejnė forcat dhe tė reagojnė dhe ti themi hapur tė gjithė Evropės qė tė reagojnė dhe se duhet tė mbrojnė drejtėsinė sepse Ivica Daēiē plus Jankullovska ėshtė e barabartė me Millosheviq”, ka deklaruar njė protestues pėr mediat nė shqipėri.
Lėvizja “Shqipėria e re” nė mbėshtetje tė kushtetutės sė Shqipėrisė bėri tė ditur se ka bėrė kallėzim penal nėn akuzėn e shpėrndarjeve tė materialeve kompjuterike pro gjenocidit ose krimeve kundėr njerėzimit. Protestuesit po ashtu janė ndalur pranė ambasadės sė Maqedonisė dhe tė Serbisė nė Tiranė pėr tė dorėzuar kallzimin
Bota Sot
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 26591
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi