ILIRIADA PORTAL

Rona ne top 5 ne Eurovizion

Shko poshtė

27052012

Mesazh 

Rona ne top 5 ne Eurovizion
Mbreme ka perfunduar nata e fundit e Eurovizionit. Kengetarja shqiptare Rona ka interpretuar e treta ne radhe kengen e saj "Suus". Qe heret ajo eshte vlersuar nag specialistet me nota maksimale per zerin e saj. “Corriere della Sera” e krahasoi me Chaka Khan dhe Aretha Franklin, dy "gjigandet e funkut” dhe “te soulit”. E ndersa mbreme gjithashtu eshte komentuar nga komentatoret Belg si nje kengetare me nje ze te veēante dhe qe di se ēte beje me zerin e saj. "...kjo kenge te dridh nga koka te kembet. .. ajo ka nje ze te fuqishem dhe di ēte beje me zerin e saj" kane qene disa nga fjalet e komentatoreve belg, nderkoh qe gjate vlersimit nga juria per ēdo pike maksimale te dhene per Ronen nuk kane lene pa theksuar "e meriton" "me te drete". Ne mbarim te vlersimit Rona Nishliu zuri vendin e peste, duke i bere shqiptareve kudo qe jane nje surprize te bukur. Por kengetarja vertetoi se ne evenimente te tilla jane te gjitha elementet ato qe vleresohen. Qe mbas suksesit te Anjeza Shahinit me te cilen Shqiperia per here te pare u perfaqesua ne Eurovizion, kjo eshte hera e par mbas kaq vitesh qe Shqiperia vleresohet maksimalisht ne kete eveniment nderkombetar te kultures.

Disa nga vleresimet qe ju dhane Shqiperise;

12 pikė Maqedonia, Zvicra, San Marino;Italia
10 pikė i dha Mali i Zi, Belgjika, Greqia
8 pikė Austria, Hungaria
6 pikė Bosnjė-Hercegovina, Gjermania, Finlanda
5 pikė Turqia, Kroacia, Danimarka
4 pikė Bullgaria, Qipro
3 pikė Sllovenia, Gjeorgjia
1 pikė Serbia, Malta, Suedia, Latvia

avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 26591
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi