ILIRIADA PORTAL

Cameron:Do ta mbrojė vendin tim nga planet e kancelares Merkel

Shko poshtė

09062012

Mesazh 

Cameron:Do ta mbrojė vendin tim nga planet e kancelares Merkel
Kryeministrin britanik David Cameron premtoi se do tė mbrojė vendin e tij nga planet e kancelares gjermane, Angela Merkel, pėr sistemin e pėrbashkėt bankar dhe politik tė vendeve tė BE-sė, duke quajtur planin si absurditet.
Cameron hodhi poshtė propozimin e Merkel qė “BE-ja duhet tė ketė njė identitet nacional”, duke shtuar se anėtareve tė eurozonės nuk do t’iu lejohet tė punojnė kundėr interesave tė Britanisė sė Madhe, transmeton gazeta Bussiness day.
Si kompensim pėr ndihmėn e madhe financiare gjermane vendeve mė tė dobėta nė jug tė Evropės, Gjermania dėshiron tė fuqizojė unionin fiskal dhe politik, qė do t’i siguronte Belrinit njė ndikim mė tė madh.
Sipas ekspertėve struktura e tashme e eurozonės nuk ėshtė e qėndrueshme, pasi qė 17 vende kanė njė valutė tė pėrbashkėt dhe norma tė interesit tė njėjta, por megjithėkėtė qeveritė e kėtyre shteteve mbajnė vet kontrollin mbi politikėn buxhetore.
Pėr kėtė arsye, liderėt evropianė, duke pėrfshirė edhe kancelarin Merkel, pajtohen pėēr domosdonė e nevojės sė krijimit tė unionit fiskal, ku qeveritė do tė kishin politika tė pėrbashkėta tė shpenzimit dhe pėrgjegjėsi pėr hyrje borxh.
Bota Sot
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25686
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi