ILIRIADA PORTAL


Join the forum, it's quick and easy

ILIRIADA PORTAL
ILIRIADA PORTAL
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

E PRANOI ISLAMIN DHE PO AGJĖRON RAMAZANIN

Shko poshtė

14072014

Mesazh 

E PRANOI ISLAMIN DHE PO AGJĖRON RAMAZANIN Empty E PRANOI ISLAMIN DHE PO AGJĖRON RAMAZANIN




E pranoi Islamin dhe po agjėron Ramazanin 
 
 Therly Mainit e pranoi Islamin para se tė largohet nga Filipinet nė muajin gusht tė vitit tė kaluar.
    "Unė fillova rrugėn e gabuar," tha zonja Mainit, 34 vjeēare, sekretare nga qyteti Cotabato. "Unė kam mėsuar se si tė luten, lexoi  Kur'anin dhe kam mė shumė njohur pėr Islamin kėtė vit."
     Prindėrit e saj dhe shtatė vėllezėrit e motrat, tė gjithė katolikė, e kanė pranuar vendimin e saj. Emri i saj,  tani si myslimane, ėshtė Alyssa.
    "Ata e mėsuan kėtė nėpėrmjet Facebookut, tani unė jam e veshur me  hixhab," tha ajo. "Ata mė thanė se unė jam e pjekur, nė moshė, pėr tė marrė vendimet e mia dhe ata do tė mė pėrkrahin pėr ēdo gjė qė mė bėn tė lumtur."
    Qė nga muaji maj, zonja Mainit ka ndjekur mėsimet nė gjuhėn arabe, nė Kur'an dhe nė studime Islame nė Qendrėn e Re Muslimane nė Abu Dhabi.
    "Mė kujtohet takimi i parė me te nė fillim tė kėtij viti," tha mėsuesi zonjės Mainit, Dr. Nasser Raciles, njė administrator i zyrės nė Qendrėn e Re Muslimane.
   "Alyssa ka mėsuar vetėm pėr Islamin kėtu nė qendėr, por unė me sa po mund tė shoh, ajo ėshtė e pėrkushtuar dhe e pasionuar pėr tė mėsuar mė shumė."
     Ajo ėshtė duke e agjėruar Ramazanin e saj tė parė nė Abu Dhabi. "Burri im, i cili ėshtė njė mysliman, nuk mė detyrojė mua pėr tė pranuar Islamin, " tha ajo. "Pėr vite unė kam qenė duke kėrkuar njė lloj tė paqes sė brendshme dhe e kam e gjetur atė nė Islam. Besimi im mė ka sjellė mė afėr Allahut."
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
===============================================================
avatar
MEXHID YVEJSI

Numri i postimeve : 399
Reputation : 0
Points : 30010
Registration date : 18/06/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: reddit
- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi