ILIRIADA PORTAL

MYFTIU I ARABISĖ SAUDITE KUNDĖR PROTESTAVE

Shko poshtė

05082014

Mesazh 

MYFTIU I ARABISĖ SAUDITE KUNDĖR PROTESTAVE
Myftiu i Arabisė Saudite kundėr protestave pėr Gazėn   

    Ndėrsa regjimi sionist vazhdon krimet e tij nė Rripin e Gazės me dritėn e jeshile tė perėndimorėve dhe tė disa vendeve arabe, Myftiu i Arabisė Saudite i ka pėrshkruar protestat, demonstratat nė pėrkrahje tė Gazės si akte apo vepra rebele.  
    Myftiu, Abdel Aziz Shejh tha, gjithashtu, se protestat e mbajtura nė shenjė solidariteti me palestinezėt janė tė padobishme. 
Kjo vjen nė kohėn kur ndėrsa njerėzit nė tė gjithė botėn janė duke dalur nėpėr rrugė pėr tė denoncuar krimet e regjimit sionist nė Gaza. 
    Tė premten, mijėra aktivistė tė paqes mbajtėn njė demonstratė nė qytetin e Nju Jorkut pėr tė protestuar kundėr krimeve tė Izraelit nė Gaza dhe kundėr paraqitjes, mbulimit, tė njėanshėm tė lajmeve, informacioneve qė ata marrin nė mediat amerikane. 
     Demonstrata janė mbajtur edhe nė Greqi, Francė, Venezuela, Malajzi dhe disa vende tė tjera. 
    Tė shtunėn, mijėra njerėz u mblodhėn pėrpara Shtėpisė sė Bardhė pėr tė protestuar kundėr pėrkrahjes tė palėkundur tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės pėr Izraelin ndėrsa regjimi sionist vazhdon me fushatėn e saj tė pėrgjakshme ushtarake nė Rripin e Gazės. 
    Mė shumė se 1.700 palestinezė janė vrarė, duke pėrfshirė gratė dhe fėmijėt, dhe mijėra tė tjerė u plagosėn nga sulmet ajrore dhe tokėsore tė Izraelit kundėr Gazės.

======================================================

MEXHID YVEJSI

Numri i postimeve : 399
Reputation : 0
Points : 19635
Registration date : 18/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi