ILIRIADA PORTAL


Join the forum, it's quick and easy

ILIRIADA PORTAL

Ora ėshtė Wed Sep 22, 2021 12:23 am

ART

 • Temat
 • 01022020
  Iliriada - ART Aashaj-1024x576Duke vrapuar ne bulevardin e Kalifornisė, duke vallėzuar nė nje klub tek Destinacioni i Alex Gaudino dhe duke mbajtur shtanga tė rėnda nė palestėr. Pothuajse ēdo foto nė Instagram tregon njė Arilena tė gėzuar, tė fortė, tė sigurt. Tė paktėn, kjo ėshtė pamja qė 1.1 milion ndjekėsit e saj prezantohen ēdo ditė. Sikur tė mos ketė papastėrti nė ajėr. E megjithatė ajo sė shpejti do tė kėndojė Shaj nė Songfestival nė Roterdam. Nė emėr tė Shqipėrisė, dhe me...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 145
 • 07012010
  Gazmend Doli: Portreti i Skėnderbeut nė shkėmb, vizatuar nga Mexhid Yvejsi


  [justify]Iliriada - ART U1_SkenderbeuNeShkemb
  Portreti i Skėnderbeut nė shkėmb

  Portreti i Skėnderbeut nė shkėmb, nė Kanionin e Drinit tė Bardhė, te Ura e Fshejtė, afėr Gjakovės, vizatuar nga Mexhid Yvejsi, nė vitin 1968.

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 2150
 • 15052009
  Arti i skulpturės ėshtė shumė i lashtė, mė i lashtė sesa ėshtė deklaruar nė librat e artit. Tabloidi “The Sun” ka publikuar sot foto tė njė statuje qė presupozohet tė paraqesė fizikun e femrės qė datojnė 35 mijė vite mė parė. Figurat qė paraqesin njė trup dhe me gjoks sipas arkeologėve i pėrkasin figurės sė femrės duke e quajtur Venus. Njė ekip i universitetit gjeti Venusin 60 cm te varrosur nė njė shpelle afer Ulm, Gjermani
  Sipas profesorit Paul Mellars tha se ėshtė mėse e kuptueshme qė statuja I pėrket njė femre dhe qė kjo ka njė dometheniė tė madhe...

  nga ILIRI - Komentet: 2 - Shikime: 1058
 • 19032009

  filmi i pare i animuar shqip


  nga ILIRI - Komentet: 3 - Shikime: 1169
 • 27032009
  Iliriada - ART 1

  Adolf Hitler para se tė njihej si nazisti qė kėrkonte tė spastronte hebrenjtė, tentoi tė bėhej piktor. Kjo ėshtė bėrė e ditur nga biografitė e ndryshme qė janė botuar gjatė gjithė kėsaj kohe rreth monstrės naziste. Por, studiuesve u ka bėrė pėrshtypje sė fundmi autoportreti qė Hitler i ka bėrė vetes sė tij si dhe dy peisazhe qė reflektojnė paqe, krahasuar me nismat qė ndėrmori mė vonė supernazisti. Ajo qė bie nė sy ėshtė se xhelati nuk i ka vėnė vetes as mustaqet pėr tė cilat ėshtė identifikuar shpesh herė,...

  nga ILIRI - Komentet: 5 - Shikime: 982
 • 27062008
  Iliriada - ART Aaaa10

  nga ILLYRIA - Komentet: 49 - Shikime: 2506
 • 25062008
  80 milionė pėr njė pikturė

  Njė pikturė e impresionistit francez, Claude Monet, ėshtė shitur pėr njė shifėr rekord 80 milionė dollarė.
  Iliriada - ART 20080624233654monet_painting203

  Ankandi i organizua nga kompania Christie nė Londėr.
  Ccalude Monet e realizoi kėtė vepėr nė vitin 1919.
  Ajo ėshtė pjesė e serisė sė zambakėve tė ujit tė piktorit impresionist.
  Piktura ishte ekspozuar nė publik vetėm njė herė qė...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 1124
 • 04062008
  Vendosni piktura nga artistė Shqipėtarė, por edhe me ato piktura qė kanė tė bėjnė me Shqipėrin dhe shqiptarėt

  nga ILLYRIA - Komentet: 102 - Shikime: 10059
 • 18062008
  Piktura
  Per kishen orthodokse, e cila nuk e perdorte skulpturen, piktura u be gjinia e artit ku ajo u perpoq te misheronte ideologjine e saj, qe kishte per qellim t'ua largonte vemendjen masave popullore nga jeta materiale e kesaj bote, nga shfrytezimi i tyre i perditeshem dhe t'ua drejtonte vemendjen te e ashtuquajtura "mbreteri qiellore". Per kete arsye ne pikturen kishtare bizantine sundoi me rigorozitet spiritualizmi dhe dogmatizmi, qe jane karakteristika te stilit bizantin. Sipas ketij stili, te krijuar nga kisha dhe nga fryma autoritare...

  nga Bora - Komentet: 4 - Shikime: 2100
 • 06062008
  Kel Kodheli
  Iliriada - ART 1175959657-kel1
  Kel Kodheli (24 dhjetor 1918 - 18 shkurt 2006), piktori lindi nė katundin Kodhel tė Shkodrės (Shqipėri). Kur kishte 6 vjeē, familja e tij vendoset nė Tiranė. Pas kryerjės sė shkollės fillore nė vitin 1933, Keli vazhdoj shkollimin e mesmėm tekni, por ndoqi kurset e vizatimit nėn drejtimin e Odhise Paskalit e tė Lasgush Poradecit. Prindėrit e tij babai Gega dhe nėna Eile, kishin dėshira kontradiktore pėr arsimin e mė tejshėm tė djalit tė tyre. Babai donte inxhinierinė, ndėrsa nėna...

  nga ILIRI - Komentet: 2 - Shikime: 1437
 • 06062008
  Muslim Mulliqi
  Iliriada - ART 1175960915-muslim
  Muslim Mulliqi (1934 - 13 janar 1998) ėshtė piktor impresionist dhe ekspresionit i Kosovės. U lind nė njė familje artistėsh nė Gjakovė. Ndoqi Akademinė e Artit Figurativ nė Beograd dhe pastaj studimet postdiplomike po aty. Vdiq mė 1998.
  Mulliqi ekspozoi nė Kosovė, nė hapsirat e Jugosllavisė, nė Romė, e Tiranė. Punoi profesor i pikturės nė Fakultetin e Artit nė Universitetin e Prishtinės. Ishte zavendės-kryetar i Akademisė sė Shkencave tė Kosovės. Galeria...

  nga ILIRI - Komentet: 4 - Shikime: 1788
 • 06062008
  Ibrahim Kodra
  Iliriada - ART 1175958061-ibrahim
  Ibrahim Shaban Likmetaj Kodra lindi nė Ishėm mė 22 prill 1918, vdiq mė 7 shkurt 2006 nė Milano ku jetonte prej 30 vjetėsh. Jeta e tij nė Tiranė nė konviktin e shkollės “Naim Frashėri”, ndėrpritet kur 20 vjeē (1938) largohet nga Shqipėria pėrgjithmonė me njė bursė studimi nga oborri mbretėror pėr nė Akademinė e Arteve tė Bukura nė Romė. Ai e lėshon Romėn dhe pėrfundon nė Milano, nė Akademinė e Arteve tė Bukura tė Brerės. Ai ekspozon nė Romė, Milano, Venecia, Paris, Belograd,...

  nga ILIRI - Komentet: 4 - Shikime: 1354
 • 06062008
  Fatmir Haxhiu
  Iliriada - ART 1175957177-fatmir
  Fatmir Haxhiu lindi mė 28 dhjetor 1927 nė qytetin e Gjirokastrės, Shqipėri. Rrjedh nga njė familie e mesme qytetare patriotike nga qyteti i Pėrmetit. Nė vitin 1930 familia e tij u vendos me banim nė qytetin e Tiranės, ku kaloi gjithė jetėn deri nė ditėt e fundit mė 10 mars 2001.
  Kreu shkollėn fillore nė "Shkollėn e Kuqe" njė nga shkollat e dėgjuara me mėsues patriot si Sotir Milto Zgura, Sali Morina...

  nga ILIRI - Komentet: 8 - Shikime: 1555
 • 06062008
  Pashk Pervathi
  Pashk Pervathi shprehet : kam lindur dhe banon ne qytetin e Lezhes ne Shqiperine veriperendimore. Eshte qytet i vogel me rreth 30000 banore. Historia e qytetit te tij eshte vjeter 2400 vjecare dhe e lidhur me histori te lavdishme nder shekuj. Ne antikitet ishte me i fortifikuari qytet i Ilirise. Gjurmet e mureve ciklopike ndjehen edhe sot.
  Pashk Pervathi shprehet : kam lindur dhe banon ne qytetin e Lezhes ne Shqiperine veriperendimore. Eshte qytet i vogel me rreth 30000 banore. Historia e qytetit te tij eshte vjeter 2400 vjecare...

  nga ILIRI - Komentet: 7 - Shikime: 2070
 • 29052008
  si fillim po ve ca foto qe te bejne te qash sepse duhet te fillojme nga e keqja qe te dalim tek e mira.

  Iliriada - ART Perteqare5
  Iliriada - ART Perteqare4
  Iliriada - ART Perteqare6
  Iliriada - ART Fotoperteqare4
  Iliriada - ART Fotoperteqare3

  nga ILLYRIA - Komentet: 3 - Shikime: 1363
 • 29052008
  ketu do veme fotot e personaliteteve te shquar shqiptare neper epoka te ndryshme,ata qe kane luftuar per atdhe,kane dhene jeten e tyre per atdheun tone,ata qe kane mbresa ne shpirtrat tane kane nje vend te vecante ne zemrat tona dhe nuk do ti harojme kurre.

  MIHAL GRAMENO,atdhetar dhe luftetar ne ceten e CERCIZ TOPULLIT.

  Iliriada - ART Grameno


  ARISTIDH KOLA arvanitas dhe mbrojtes i gjuhes dhe zakoneve shqipe ne zemer te grekut.mbrojti gjuhen shqipe dhe arvanitasit e tjere me jeten e tij,u helmua...

  nga ILLYRIA - Komentet: 2 - Shikime: 2096
 • 23122007
  LEUSDEN - Van zaterdag 7 tot en met zondag 23 december is er een bijzondere expositie bij Galerie Axel. Twee Oosteuropese kuntenaars maken hun opwachting en tonen hun zeer bijzondere schilderijen . Tatyana (1957, Oekraine) woont sinds 2 jaar in Nederland. Zij heeft haar opleiding gehad aan de Academy of Fine Arts in Dnepropetrovsk (eindexamen in 1977). Dit bijzondere talent beheerst een breed scala aan schildertechnieken. Zij is tevens restaurateur van oude schilderijen en is vorig jaar in Parijs onderscheiden met de “Prix CAEA".
  Helidon Haliti behoort tot de nieuwe generatie Albanese...

  nga emigranti - Komentet: 0 - Shikime: 1152
 • 14122007  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 1023
 

Pėrdoruesit qė po shfletojnė forumin: Asnjė
Moderatorėt

Asnjė

Drejtat e ktij Forumit:

Ju nuk mund tė krijoni tema tė reja nė kėtė forum
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi

Legjenda
 • Mesazhe tė reja Mesazhe tė reja
 • Mesazhe tė reja [ Popular ] Mesazhe tė reja [ Popular ]
 • Mesazhe tė reja [ Locked ] Mesazhe tė reja [ Locked ]
 • Asnjė mesazh i ri Asnjė mesazh i ri
 • Asnjė mesazh i ri [ Popular ] Asnjė mesazh i ri [ Popular ]
 • Asnjė mesazh i ri [ Locked ] Asnjė mesazh i ri [ Locked ]
 • njoftimi: njoftimi:
 • Vėrejtje: Vėrejtje:
 • NIEWS,opinion,shtypi NIEWS,opinion,shtypi