ILIRIADA PORTAL


Join the forum, it's quick and easy

ILIRIADA PORTAL

Ora ėshtė Tue Oct 03, 2023 11:05 pm

KULTURE

 • Temat
 • 09022020
   
  Tregim
  KULTURE 57336129_2275025775870103_8288839822429126656_n.jpg?_nc_cat=106&_nc_ohc=YTHsovkXdqkAX_G3k9l&_nc_ht=scontent.fbru2-1
  Ramiz Gjini
  Tregim

  Pasi Asena u dogj e u shkatėrrua nga lufta, duke u kthyer nė gėrmadhė, asgjė tjetėr nuk mund tė na mbante mė tė lidhur me tokat e saj.
  Sepse, qė ta dini ju, ato toka nuk qenė tjetėr, veēse djerrina me barishte tė egra dhe me gurė, mbi tė cilėt ngroheshin nė diell hardhucat. Ne gėnjeheshim...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 277
 • 27012020
  KULTURE 548311_397320870335689_1948905411_n.jpg?_nc_cat=107&_nc_ohc=1RrNKQ7-Ld8AX9EfJ8U&_nc_ht=scontent.fbru2-1I ndodh rrallė qė tė kridhet nė kujtimet e sė shkuarės. Jo nė ato qė dashje pa dashje i kanė zėnė njė cep tė kujtesės. Por nė ato qė pėr vite me radhė i ka hedhur nė fletėt e njė ditari. Tashmė ėshtė mė shumė se 60-vjeēar. Drita Pelingu i ka besuar shumė tė fshehta, mendime, dėshira e pasione qė gėlonin nė kokėn e vajzės sė...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 146
 • 06012020
   
  Dhurata Kola Kaloshi
  Po marr edhe une te te shkruaj nje leter,
  i dashur mik.
  Te kujtohet? Kemi pire kafe bashke
  kur kishte trafik,
  pastaj ti ne rrugen tende ,
  une ne punen time kam ik ..
  Qe atehere jemi pare rralle,
  vetem ndonjeher kur sillesha verdalle
  kafeneve rrotull neper mehalle,
  tek te ndeshja rruges e te peshendesja vrik.
  Por qe kur ke ik,
  je bere terheqes, je bere me simpatik.
  Je bere muzė, je bere frymezim.
  Tani te gjithe kemi rrembyer penat e lapsat,
  te shkurtera a te gjata,
  e i vertisim mbi letren e bardhe si shpata.
  U jemi...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 232
 • 03012020
  KULTURE 81484865_10220695640243959_5961618368686456832_n.jpg?_nc_cat=103&_nc_ohc=jD6UBy3oFpwAQkVkgItZNejiNa_aveq5DKr8ViWugxqNajW3i2vkOm2eQ&_nc_ht=scontent.fbru1-1


  Namir Lapardhaja  (Shėnime mbi pėrmbledhjen me tregime “Kur kėndonin gjelat e tretė” tė Agron Tufės)


  Nė...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 196
 • 08082019

  [ltr]KULTURE 14494800_966980373413006_1069584628977110294_n.jpg?_nc_cat=109&_nc_ht=scontent.fbru2-1Dhurata Kola Kaloshi[/ltr]


  Nuk ishte nje mbremje vallezimi si e te shtunave te zakonshme, sepse ate mbasdite ne sallen e vellezimit luante orkestra e estrades profesioniste te Elbasanit, e cila gjat turit te saj neper rrethe, kishte ndaluar ne qytezen e vogel te Bulqizes, per...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 207
 • 07082014
  Ish-futbollisti, Cantona, kritikon pėrkrahjen franceze pėr Izraelin
   
      Eric Cantona i bėri thirrje kryetarit francez, Francois Hollande, pėr tė ndryshuar politikėn e tij ndaj Izraelit dhe kritikoi vendimin e qeverisė pėr tė ndaluar tubimet pro-palestineze nė tė gjithė vendin.
      Ish futbollisti i...

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 834
 • 05082014
  Myftiu i Arabisė Saudite kundėr protestave pėr Gazėn   

      Ndėrsa regjimi sionist vazhdon krimet e tij nė Rripin e Gazės me dritėn e jeshile tė perėndimorėve dhe tė disa vendeve arabe, Myftiu i Arabisė Saudite i ka pėrshkruar protestat, demonstratat nė pėrkrahje tė Gazės si akte apo vepra rebele.  
      Myftiu, Abdel Aziz Shejh tha, gjithashtu, se protestat e mbajtura nė shenjė solidariteti me palestinezėt janė tė padobishme. 
  Kjo vjen nė kohėn kur ndėrsa njerėzit nė tė gjithė botėn janė duke dalur nėpėr rrugė pėr tė denoncuar krimet e regjimit sionist nė Gaza. 
      Tė...

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 888
 • 04082014
  Policia izraelite sulmoi xhaminė al-Aksa nė Jerusalem
   
  KULTURE Clip_image002
   
       Policia izraelite sulmoi kompleksin e xhamisė al-Aksa...

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 764
 • 31072014
                 Pėrkthimi i Kur'ani nė kinezisht  

        Deri mė tani janė publikuar 12 pėrkthime tė Kur'anit tė Shenjtė nė gjuhėn kineze. 


  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 719
 • 30072014
  Rabini izraelit thotė se vrasja e civilėve nė Gaza ėshtė e lejuar
   
      Njė rabin izraelit ka nxjerrė njė vendim qė lejon vrasjen e civilėve tė pafajshėm nė Rripin e rrethuar tė Gazės.
      Dov Lior, njė rabin izraelit nga kolonia e paligjshme Kiryat Arba nė Bregun e pushtuar Perėndimor, tha nė vendimin qė e lėshoi se ėshtė "nė rregull" pėr tė vrarė civilė tė pafajshėm...

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 695
 • 28072014
  Shpėrndahet pėrkthimi holandisht i Kur’anit nė Holandė    
     
      Njė institut islamik nė Holandė ka filluar shpėrndarjen falas tė kopjeve tė pėrkthimit holandisht tė Kur'anit tė Shenjtė.
      Instituti el-Sunneti ėshtė e realizuesi i planit tė shpėrndarjes, nė bashkėpunim me Grupin Islamik el-Jekin, raporton faqja: Sadi al-Balad  website.
      Plani ėshtė duke u zhvilluar me rastin e muajit tė shenjtė tė Ramazanit me qėllim tė ofrimit tė pėrkthimeve holandisht tė Kur’anit pėr ata musliman nė Holandė tė cilėt nuk e njohin gjuhėn arabe.
      Pėrkthimi i Kur’anit nė holandisht...

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 680
 • 26072014
                    Hindusėt  agjėrojnė Ramazanin

       Pėr shumicėn e komunitetin hindu nė Indi, Ramazani ėshtė i lidhur me ushqimet e shijshme qė ata i shijojnė me miqtė e tyre muslimanė.
      Ēdo vit, myslimanėt e Indisė si tė fillojnė pėrgatitjet pėr agjėrimin e Ramazanit, shumė hindusė pėr tė respektuar muajin e agjėrimit, Ramazanin, ndajnė kėto pėrgatitje dhe marrin pjesė nė agjėrim...

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 712
 • 25072014
  Doktori norvegjez: Obama, a ke zemėr ti?

  Mads Gilbert, doktor norvegjez, vullnetar nė spitalin e mbingarkuar nė Rripin e Gazės, i ka shkruar njė letėr kryetarit amerikan, Barack Obama.

  Miqtė mė tė dashur,
  Nata mbrėmshme ishte ekstreme. ”Pushtimi tokėsor” i Gazės rezultoi nė dhjetėra tė vrarė dhe automjete tė mbushura me palestinezė tė tė gjitha moshave tė gjymtuar, tė shqyer, qė kullonin gjak, qė vdisnin – tė gjithė civilė, tė gjithė tė pafajshėm.
  Heronjtė nė ambulanca dhe nė tė gjithė spitalet e Gazės janė duke punuar me ndrrime 12-24 orėshe, tė zverdhur nga...

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 706
 • 24072014
  Gruaja pakistaneze qė bėri histori nė kaligrafi tė Kur'anit   

        Njė grua pakistaneze ka bėrė histori duke shkruar Kur’anin, Librin e Shenjtė, me duart e saj me njė kaligrafi tė bukur pėr tė dėrguar njė  mesazh tė paqes, njė mesazh shpirtėror, si pėrgjigje pėr rritjen e nivelit tė islamofobisė dhe racizmit.
      Farhanda Pervaiz, e cila ėshtė me prejardhje nga Pakistani, jeton nė  Londėr qė nga viti 1992. Ajo vendosi pėr tė shkruar Kur’anin Fisnik  me dorėn e saj pėr tė kėnaq veten shpirtėrisht dhe pėr tė marrė njė lidhje mė tė ngushtė dhe mė tė ndjeshme me Librin e Shenjtė,...

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 621
 • 23072014
  Aeroplanėt luftarakė izraelitė shkatėrrojnė tri xhami nė Gaza  [size=24] [/size]

     Aeroplanėt luftarakė izraelitė sulmuan tri xhami nė pjesė tė ndryshme tė...

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 555
 • 22072014
   
  FILLOI TURIZMI HALLALL NĖ JAPONI

  Filloi turizmi hallall nė Japoni

  Dhoma pėr namaz (lutje), shami tė punuara nga mėndafshi vendor dhe mish hallall, i vėrtetuar, janė duke u shfaqur nė Japoni, kėshtu bosėt e turizmit po zgjohen pas kėrkesave tė udhėtarėt, turistėve, myslimanė.
  Pėr njė vend kryesisht homogjen me vetėm rreth 100.000 muslimanė, praktikues tė Islamit, kjo do tė thotė me ja mėsyuar rrugės, me sa duket e panjohur, por njė treg nė rritje, i cili do tė dyfishohet pėr nga numri i vizitorėve tė huaj nė vitin 2020, njoftoi agjencia AFP.
  "Udhėtarėt myslimanė...

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 545
 • 21072014

  Tė krishterėt e Bethlehemit agjėrojnė Ramazanin


  Tradita u ruajt ndėr breza mes myslimanėve dhe tė krishterėve tė cilėt bashkėjetuan nė Betlehem pėr qindra vjet.

  Bethlehem - Duke ndarė me myslimanėt gjėrat shpirtėrore tė muajit tė shenjtė Ramazan, tė krishterėt nė qytetin e pushtuar nė Bregun Perėndimor, nė Bethlehem, janė duke mbajtur agjėrimin e muajit Ramazan si njė traditė shekullore solidariteti ndėrfetarė.
  "Gjyshja ime po agjėron," tha, pėr Al-Arabiya News, Mike Kanavati, njė banor i krishterė i Bethlehemit, i cili menaxhon...

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 561
 • 20072014
  Tė burgosurit u bėnė hafizė, e mėsuan pėrmendėsh Kur’anin 
        Pesė tė burgosur nė burgun Kezelhisar nė Karaxh, 25 kilometra nė perėndim tė Teheranit, kanė arritur tė mėsojnė pėrmendėsh tė gjithė Kur’anin e Shenjtė.
       Pesė tė burgosur u nderuan, para pak kohe, nė njė ceremoni,  nga Rexhebali Azhir, pėrfaqėsues pėr ēėshtje kulturore nė burgje, njoftoi agjencia IRNA. Ai shtoi se  edhe 200 tė burgosur tė tjerė kanė mėsuar prej njė deri nė 30 xhyza  ( njė xhyz =njė e tridhjeta pjesė e Kur’anit) , Librit tė Shenjtė.
       Rexhebali Azhir theksoi  se veprimtaritė Kur'anore dhe aktivitetet...

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 532
 • 19072014
          Shteti holandez pėrgjegjės pėr 300 vdekje tė Srebrenicės

  [size=24] [/size]    Njė gjykatė nė Holandė ka vendosur se shteti holandez ėshtė pėrgjegjės pėr vdekjen e mbi 300 njerėzve nė masakrėn...

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 514
 • 18072014
  Sinagoga e Londrės fton pėr iftar nė Ramazan 
    Ftesa u pa nga udhėheqėsit fetarė si njė letėr e paqes, tolerancės dhe bashkėjetesės.
  Londėr  –
      Rast i parė i kėtij lloji, myslimanėt nė Veri Perėndim tė Londrės tė ftohen pėr iftar nė njė sinagogė hebreje,  pėr tė pėrhapur mesazhin e paqes, tolerancės dhe bashkėjetesės.
     Kjo ėshtė hera e parė nė njė sinagogė dhe kjo ėshtė njė pėrvojė e mrekullueshme, "tha Hamza pėr radion 17 BBC Radio 5.
      " Mė ėshtė thėnė se vėrtetė ka shpresė dhe paqe nė njerėzi  ... dhe unė e  pranova mrekullisht," shtoi ai.

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 519
 
 

Pėrdoruesit qė po shfletojnė forumin: Asnjė
Moderatorėt

Asnjė

Drejtat e ktij Forumit:

Ju nuk mund tė krijoni tema tė reja nė kėtė forum
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi

Legjenda
 • Mesazhe tė reja Mesazhe tė reja
 • Mesazhe tė reja [ Popular ] Mesazhe tė reja [ Popular ]
 • Mesazhe tė reja [ Locked ] Mesazhe tė reja [ Locked ]
 • Asnjė mesazh i ri Asnjė mesazh i ri
 • Asnjė mesazh i ri [ Popular ] Asnjė mesazh i ri [ Popular ]
 • Asnjė mesazh i ri [ Locked ] Asnjė mesazh i ri [ Locked ]
 • njoftimi: njoftimi:
 • Vėrejtje: Vėrejtje:
 • NIEWS,opinion,shtypi NIEWS,opinion,shtypi