ILIRIADA PORTAL


Join the forum, it's quick and easy

ILIRIADA PORTAL

Ora ėshtė Tue Oct 03, 2023 11:46 pm

JURIDIKSION

 • Temat
 • 30112020
  Me poshte do te gjeni te plote vendimin si dhe ligjin qe i referohet ky vendim.

  VENDIM
  Nr. 915, datė 4.11.2020
  PĖR PĖRCAKTIMIN E RREGULLAVE PĖR NJOFTIMIN E DETYRIMIT PĖR
  VETĖDEKLARIM TĖ ADRESĖS NGA SHTETASIT SHQIPTARĖ, QĖ JETOJNĖ
  JASHTĖ TERRITORIT TĖ REPUBLIKĖS SĖ SHQIPĖRISĖ, TĖ PROCEDURĖS SĖ
  PLOTĖSIMIT E TĖ DORĖZIMIT TĖ FORMULARIT TĖ VETĖDEKLARIMIT
  DHE TĖ DOKUMENTEVE SHOQĖRUESE TĖ TIJ, ADMINISTRIMIN E TYRE
  NGA AUTORITETET PĖRGJEGJĖSE, SI DHE TĖ SHĖRBIMEVE TĖ TJERA QĖ
  OFROJNĖ KĖTO AUTORITETE NDAJ SHTETASVE
  Nė mbėshtetje tė nenit 100 tė Kushtetutės...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 233
 • 10022020
  Tė gjithė emigrantėt shqiptarė qė kanė lindur fėmijė gjatė kohės qė ndodhen jashtė vendit dhe u duhet ta regjistrojnė atė tani mund ta kryejnė kėtė procedurė pa asnjė pagesė.


  Aplikimi pėr regjistrimin e fėmijės bėhet nė vetėm 3 hapa: aplikimin online nė portalin e-Albania, paraqitjen e dokumenteve personalisht ose pėrmes postės, si dhe verifikimi i ligjshmėrisė sė dokumentacionit nga nėpunėsi konsullor.

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 161
 • 04022020
  JURIDIKSION 1-2a69845e23
  JURIDIKSION 2-c8f1fba368
  JURIDIKSION 3-84682071a5
  JURIDIKSION 4-69f0380844
  JURIDIKSION 5-4a8f6bb517
  JURIDIKSION 6-5d83383602

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 232
 • 10082019
  JURIDIKSION Pasaporte-amerikane“Aplikova pėr bashkim familjar me gruan. Pas aprovimit tė peticionit pėr vizė, pata dėrguar tė gjitha dokumentat e nevojshėm si dhe pagesat pėr vizėn. Pas intervistės nė ambasadėn amerikane nė Tiranė, bashkėshortes i thanė qė peticioni pėr vizė i ishte revokuar dhe se ēėshtja do t’i rikthehej Shteteve tė Bashkuara. Asaj i dhanė dhe njė letėr qė thoshte se viza i ishte refuzuar nė bazė tė seksionit 221(g)...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 199
 • 07082019
  JURIDIKSION Visas_permits_1Perveē qytetareve te BE dhe atyre te Islandes, Norvegjise, Lihtenshtajn dhe Zvicrres, te cilet jane te detyruar vetem te rregjistrohen lokale Einwohnermeldeamt (zyra lokale e rregjistrimit),
  te gjithe te cilet duan te qendrojne ne Gjermani me gjate se tre muaj, duhet te aplikojne per zgjatjen e lejes se qendrimit.

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 439
 • 11062011
  Dihet qė pėrgjimet dhe spiunazhi duhet tė bėhen nė doza tė caktuara dhe nė dispozita tė caktuara, por kush i vendos kėtoInvestigatorėt mund tė vendosin pėrgjues nė makinaGjykata e Lartė e Italisė ka shkarkuar disa investigatorė privatė sepse vendosnin pėrgjues nė makina private, me qėllim investigimi. Nė bazė tė vendimit, fakti se nuk egzistonte asnjė normė pėrsa i pėrket privatėsisė qė rezervon fshehtėsinė e bisedave qė bėhen nė makinė.Mė shumė kontrolle pėr celularėt qė kontrollohen.Celularėt e spiunuar dolėn nė dukje sepse flitej pėr pėrgjime nga operatori telefonik. Qė nga ai moment, shumė...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 1140
 • 14082010
  Instituti i Sigurimeve Shoqerore publikon kriteret dhe dokumentacionin per te gjitha llojet Instituti i Sigurimeve Shoqerore publikon masat e pensionit te pleqerise per kategori te ndryshme te popullates. Sipas ketij instituti, gjithcka percaktohet me vendim te Keshillit te Ministrave dhe masa e pensionit varet edhe nga kontributet qe jane derdhur vit per vit. Megjithate, jane parashikuar lehtesi per disa kategori perfituesish. I plote Kushtet per pensionin e plote te pleqerise, jane te lidhura me numrin e viteve te punes dhe moshen. Keshtu, kete lloj pensioni mund ta perfitojne personat qe plotesojne...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 3749
 • 12012008
  OSBE: Gjykatat, “mėkate” pėr administrimin e provave dhe vendimeve
  Nga Bledar Lumani

  “Gjykatat e Apelit nuk argumentojnė dhe provojnė nė mėnyrė korrekte dhe tė plotė vendimet mbi llojin dhe masėn e dėnimit”. Ky ka qenė njė nga pėrfundimet e prezencės sė OSBE-sė nė Shqipėri, nė njė raport mbi punėn e gjykatave tė Apelit mbi vendimet penale. Nė raport theksohet se, rregullat proceduriale qė drejtojnė shqyrtimet nė apel shpesh nuk respektohen. “Kėto gjykata, gjithashtu, nuk e ushtrojnė rolin e tyre udhėzues kundrejt gjykatave mė tė ulėta. Nė disa nga rastet e shqyrtuara, gjykatat...

  nga ILIRI - Komentet: 1 - Shikime: 1268
 • 08082010
  JURIDIKSION Thumb_20100806034538_artikullRozeta Rapushi
  Te gjithe ata persona qe kerkojne te legalizojne trojet e tyre, ne zonat me perparesi turizmin, do te kene mundesi qe ta bejne kete duke nisur nga data 10 gusht. Agjencia e Legalizimit, Urbanizimit te Ndertimeve pa leje, (ALUIZNI), beri te ditur dje, se te gjithe keta persona nga data 10 gusht mund te plotesojne kerkesat, per te marre perfundimisht tapite per truallin e tyre. Sipas kesaj agjencie, qe nga kjo date nis procedura e plotesimit te kerkeses, per kalimin...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 934
 • 26122008
  Mazhoranca qeverisėse u shkon nė fund nismave tė saj ligjore

  Avokatėt u nėnshtrohen procedurave tė reja pėr marrjen e masės disiplinore

  Mazhoranca qeverisėse u dha fund diskutimeve mbi ligjin e Avokatisė duke e miratuar atė nė Kuvend. Kėshtu, shumica nė Kuvend miratoi me 75 vota pro njė ligj tė tillė, duke mos pritur qė kėtij votimi t’i bashkohej dhe grupi parlamentar i Partisė Socialiste, qė, siē pati deklaruar, ky grup bojkotoi seancėn parlamentare. Ndėrkohė kundėr ligjit u ngrit vetėm njė votė dhe dy tė tjera ishin abstenim. Ligji saktėson se avokatėt do t’i nėnshtrohen...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 1575
 • 16122008
  Nė mbėshtetje tė nenit 78 dhe 83 pika 1 tė Kushtetutės me propozimin e njė grupi deputetėsh,
  Kuvendi i Republikės sė Shqipėrisė vendosi:

  KREU I

  Neni 1
  Qėllimi i ligjit

  Ky ligj ka pėr qėllim tė kontrollojė pastėrtinė e figurės sė ēdo funksionari publik tė zgjedhur apo tė emėruar, lidhur me pjesėmarrjen e tyre nė strukturat politikėbėrėse dhe zbatuese tė dhunės sė diktaturės sė proletariatit, si edhe nė strukturat e ish-Sigurimit tė Shtetit, pėr periudhėn 29 nėntor 1944 deri mė 8 dhjetor 1990.
  Neni 2
  Objekti i ligjit

  Objekti i kėtij...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 1 - Shikime: 1506
 • 10112008
  Kush ėshtė nė prag tė pensionit tė invaliditetit duhet tė plotėsojė disa dokumente tė caktuara, pėrpara se tė pėrfitojė pensionin. Sipas rregullores sė re tė ISSH-sė, personat qė janė nė prag pleqėrie duhet tė plotėsojnė njė vit pėrpara kėrkesėn pėr tė dalė nė pension. Sė bashku me formularin, ata duhet tė dorėzojnė dhe disa dokumente tė tjerė si certifikatat e gjendjes civile: tė lindjes, familjare, tė martesės, fletė-drejtimi pėr nė KMCAP, epikriza dhe dokumentet mjekėsore, sipas diagnozės pėr tė cilėn kėrkohet pension invaliditeti. Tė gjitha kėto dokumente sė bashku mė kėrkesėn duhet tė dorėzohen...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 2363
 • 03102008
  BLEDAR HOTI

  Gjykata Kushtetuese rrėzon kėrkesėn e Shoqatės sė Gjyqtarėve pėr pezullimin e ligjit “Pėr organizimin e Konferencės Gjyqėsore”. Nga dy kėrkesa tė paraqitura nga kjo shoqatė, 9 gjyqtarėt e Kushtetueses e kanė cilėsuar si tė pabazuar kėrkesėn pėr pezullimin e ligjit, derisa tė shprehej pėr kushtetutshmėrinė e tij. Pėrfaqėsuesi i Shoqatės Kombėtare tė Gjyqtarėve (SHKGJ) Klodian Rado, sė bashku me avokat Vangjel Kostėn, e cilėsuan si mjaft tė rėndėsishme pezullimin e zbatimit tė ligjit, gjersa tė merrej njė vendim pėrfundimtar pėr ligjin pėr mėnyrėn e funksionimit tė Konferencės...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 1545
 • 10062008
  Ja si bėhet rregjistrimi fillestar i pronės
  JURIDIKSION 0 Kur Regjistrimi Fillestar pėrfundon dhe ka forcė ligjore, edhe informacioni qė pėrmbajnė KKP dhe HTR konsiderohet i ligjshėm
  JURIDIKSION 0
  Autori i Lajmit: red.
  Sistemi i Rregjistrimit tė Pasurive tė Paluajtshme vepron sipas ligjit nr.7843 dt. 13.7.1994...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 4586
 • 17052008
  Tė ardhurat qė kėrkohen pėr bashkimin familjar nė Greqi


  Ndryshimi i disa neneve pėr ligjin e emigracionit nė Greqi ka bėrė qė tė pėrcaktohen dhe kriteret e reja pėr tė ardhurat vjetore dhe kushtėzimet financiare pėr tė kryer bashkimin familjar. Nė rastin kur shtetasit e vendeve tė treta qė kėrkojnė hyrjen dhe qėndrimin nė vendin e pjesėtarėve tė familjes sė tyre pėr bashkim familjar, nė bazė tė nenit 53 tė Ligjit 3386/2005, kėrkohet tė dėshmojnė se disponojnė tė ardhura personale vjetore tė qėndrueshme dhe tė vazhdueshme,...

  nga i persekutuari - Komentet: 0 - Shikime: 1872
 • 14122007
  Kohet e fundit gjithnje e me shume po flitet per reformen juridike ne shqiperi. Nje nga pyetjet eshte se; "ku do te godase reforma"?
  Me te drejte ngrihet kjo pyetje po te keemi parasysh se deri me sot reformat jane pare si nje ndryshim emrash dhe jo reformim i procedurave, ligjeve, akteve, apo ngritje strukturash te reja brenda ketyre institucione sipas rastit dhe siē i kerkon koha. Shkurt deri tani ēdo perpjekje per te bere reforma sidomos ne drejtesi ka deshtuar.
  Kjo jo vetem per faktin se reformat jane perqendruar tek emrat, por sepse...

  nga ILIRI - Komentet: 5 - Shikime: 1285
 • 09022008
  KLD shkarkon 14 kryegjyqtarė, tani mandati katėr vjet

  Nga Bledar Lumani

  Katėr vjet pėr drejtuesit e gjykatave. Kėshilli i Lartė i Drejtėsisė ka vendosur gjatė njė mbledhjeje ditėn e djeshme qė tė kufizojė nė katėr vjet mandatin e krerėve tė gjykatave. Si pasojė e kėtij ndryshimi janė shkarkuar 14 kryegjyqtarė, 10 tė gjykatave tė Shkallės sė Parė dhe 4 tė Apelit, tė cilėt tashmė e kanė plotėsuar mandatin e tyre 4-vjeēar nė krye tė gjykatave pėrkatėse.


  Kufizimi i mandatit


  Nė mbledhjen e ditės sė djeshme, zhvilluar nė Kėshillin...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 1635
 • 29012008
  Rama largon njerezit e Sollakut


  E Marte, 29 Janar 2008

  Presidenti Bamir Topi dekreton levizjet ne Prokurorine e Pergjithshme, duke shperndare "besniket" e ish-kryeprokurorit Theodhori Sollaku. Reformes nuk i ka shpetuar as Drejtori i Marredhenieve me Jashte, Ardian Visha, i cili eshte transferuar si prokuror i thjeshte ne Gjirokaster. Dje, kreu i shtetit ka firmosur kerkesen per transferime e emerime te 14 zyrtareve te organit te akuzes, duke i shperndare nga Prokuroria e Pergjithshme, ne rrethet e vendit. Nderkohe qe po dje eshte shkarkuar...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 1340
 • 22012008
  Ilirian Agolli
  Zėri i Amerikės
  21-01-2008
  Gjykatat shqiptare kanė filluar qė tė japin dėnime alternative pėr fajtorėt e mitur, ndonėse kėto dėnime janė ende nė njė numėr shumė tė vogėl.
  Pjesa dėrrmuese e gjyqtarėve vazhdojnė tė dėnojnė njėlloj si tė rriturit ashtu edhe fėmijėt. UNICEF ka marrė pėrsipėr tė ndihmojė autoritetet shqiptare nė pėrshtatjen e ligjeve vendase me konventat ndėrkombetare, dhe nga ana tjetėr po kujdeset pėr disa tė mitur qė janė dėnuar me punė nė dobi tė komuitetit.
  Erjoni ėshtė vetėm 17 vjec tani qė ka marė nga gjykata njė dėnim disamujor pėr vjedhje...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 1239
 
 

Pėrdoruesit qė po shfletojnė forumin: Asnjė
Moderatorėt

Asnjė

Drejtat e ktij Forumit:

Ju nuk mund tė krijoni tema tė reja nė kėtė forum
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi

Legjenda
 • Mesazhe tė reja Mesazhe tė reja
 • Mesazhe tė reja [ Popular ] Mesazhe tė reja [ Popular ]
 • Mesazhe tė reja [ Locked ] Mesazhe tė reja [ Locked ]
 • Asnjė mesazh i ri Asnjė mesazh i ri
 • Asnjė mesazh i ri [ Popular ] Asnjė mesazh i ri [ Popular ]
 • Asnjė mesazh i ri [ Locked ] Asnjė mesazh i ri [ Locked ]
 • njoftimi: njoftimi:
 • Vėrejtje: Vėrejtje:
 • NIEWS,opinion,shtypi NIEWS,opinion,shtypi