ILIRIADA PORTAL


Join the forum, it's quick and easy

ILIRIADA PORTAL

Ora ėshtė Tue Oct 03, 2023 11:38 pm

GASTRONOMI

 • Temat
 • 20042009
  Me njė tul tė butė dhe tė ėmbėl, e paketuar nė lėkurėn e saj tė verdhė, banania ėshtė njė nga frutat mė tė mrekullueshėm dhe mė tė gjendshėm gjatė gjithė vitit.
  Bananet rriten deri nė 10 m lartėsi dhe i pėrkasin familjes sė lilit dhe orkidesė.
  Ky frut kremoz, i ėmbėl dhe i pasur ėshtė njė nga tė preferuarit pėr tė gjitha grupmoshat, nga bebet deri tė moshuarit.
  Benefitet
  Ofron mbrojtje pėr sistemin kardiovaskular nga fibrat dhe kaliumi
  Bananet janė shumė tė pasura me kalium, njė mineral ky nga mė tė rėndėsishmit pėr tė mbajtur presionin e gjakut nė nivele...

  nga ILIRI - Komentet: 2 - Shikime: 1481
 • 11012010
  GASTRONOMI Fruta3Nėse bėni kujdes ndaj ushqimeve qė konsumoni pėrqendrohuni tek ushqimet me kalori tė pakta dhe veti tė forta ushqyese. Sepse tė ngrėnit e pakėt gjatė njė diete nuk do tė thotė tė mos shijosh gjithė ushqimet pėr tė cilat ka nevojė dieta juaj.
  Nė njė lajm tė dhėnė nė adresėn Ehow.com paraqiten 10 ushqimet tė cilat mund t’ia shtoni dietės suaj pėr tė arritur njė rezultat sa mė tė mirė:

  Yndyrnat: vaji i ullirit i pėrdorur nė gjellė nė vend tė margarinės dhe gjalpit ndihmon nė plotėsimin e dietės me...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 1283
 • 18122009
  Ėshtė e njohur se mjalti dhe kanella (cimeti) shėron shume sėmundje. Sipas disa shkencėtareve thuhet se edhe pse mjalti ėshtė i ėmbėl, nėse merret ne sasi te duhur si ilaē, nuk i dėmton as pacientet diabetik. N.q.s dėshiron te humbni peshe pėrdoreni ketė mase: Ēdo dite ne mėngjes, gjyse ore para mėngjesit ne barkun e zbrazet dhe natėn para fjetjes, merr njė lug te vogėl mjaltė edhe gjysme luge kanellė edhe i hedh ne njė gotė me ujė te vluar. Nėse merret rregullisht kjo zvogėlon peshėn dhe te personat me te trashe.

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 2041
 • 12122009
  GASTRONOMI UlliriStudimet e ndryshme kanė treguar se vaji i ullirit luan rol tė rėndėsishėm nė mbrojtjen ndaj shumė sėmundjeve. Ulliri ėshtė pa dyshim njė bimė mjekėsore e mrekullueshme. Pėr ēdo pikė tė vajit tė ullirit i marrim mbi 30 pėrbėrės tė cilėt na mbrojnė nga sėmundjet e zemrės, mplakja e hershme dhe shumė sėmundje e tjera.
  Ai pėrmban acide yndyrore tė pangopura, mė sė tepėrmi acidit oleinik, i cili pėrmban 55-83 pėr qind tė acideve yndyrore tė pėrgjithshme, tė cilėt nė mėnyrė pozitive veprojnė nė metabolizmin e yndyrave nė mėlēi, rregullojnė...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 1549
 • 12122009
  GASTRONOMI 1Receta_11Perberesit:

  Pėr 4 palpetė:
  * 3 dcl ujė
  * 1 vezė
  * 3 lugė vaj
  * afro 7 lugė miell
  * 1 lugėz ēaji sheqer vanilje
  Tunden pėrbėrėsit dhe nė fėltere tefloni piqen palpetėt.
  Mbushja:
  * 150-200 gr dredhėza
  * lėng reēeli-dredhėzash
  * 1 qeskė ajkė pluhur (shllag)
  * akullore
  * 1 bri ēokollatė
  * 1 lugė vaj
  Procedura:
  Me kaush kuzhine, nė formė shiriti, 1/4 e palpates kufizohet me ajkė tė tundur sipas udhėzimit nė qeskė. Brendia e kufizuar mbushet me dredhėza...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 1059
 • 06122009
  Suplement

  GASTRONOMI Fruta-vSi tė pėrgatisni ēajra me fruta pėr tė kuruar sėmundjet e zemrės, tensionit, diabetit, sėmundjet e trurit shumė tė tjera. Pjesa e bimėve qė duhet zierė dhe sasia qė duhet pėrdorur. Ēfarė kėshillojė mjekėt popullorė dhe ushqimet e duhura. Nė numrin e sotėm nė njė suplement prej 5 faqesh do tė gjeni gjithēka pėr tė kuruar sėmundjet me receta tė thjeshta tė mjekėsisė popullore.


  Tė gjithė kemi preferencat tona pėr frutėn mė tė shijshme. Kjo edhe pa e ditur se brenda njė kokrre lajthie apo...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 1953
 • 29112009
  [url=http://www.iliriadaportal.com/javascript:fotografia('http://www.botasot.info/img/limoni (Small).jpg')]GASTRONOMI Limoni%20(Small)[/url]Shkencėtarėt australianė janė tė bindur se kanė zbuluar efektet e reja tė limonit-si mjet pėr kontraceptiv dhe 'vrasės' i virusit HIV qė shkakton

  Disa pika lėng limoni tė shtrydhur nė njė tampon higjienik apo nė pak fashė secila grua 'nė mėnyrė tė zakonshme' mund ta pėrdor si mjet jashtėzakonisht efikas kundėr shtatzėnisė sė padėshiruar por edhe preventivė dhe 'vrasje' efektive tė virusit HIV- nėse...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 3429
 • 16112009
  GASTRONOMI Domate1Specialistėt besojnė se njerėzit mund tė dobėsohen mė shumė duke ngrėnė domate, sesa tė mbajnė dieta vrasėse apo tė zhvillojnė ushtrime tė shpeshta aerobike.Duke iu referuar studiuesve tė universitetit “Reading”, The Daily Express thekson se konsumimi i frutave mundėson ngopjen, dhe pėr kėtė arsye zhduk dhe kurthet e nxitjes pėr tė ngrėnė tek njerėzit qė duan tė dobėsohen.

  Mendohet se tek domatja ka pėrbėrės tė shumtė qė ndryshojnė nivelin e hormoneve tė oreksit. Kjo pengon dhe gėrryerjen e stomakut nga uria.

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 1195
 • 23092009
  Elberta Spaho
  Kėshillat e mjekėve dhe produktet ushqimore qė forcojnė imunitetin
  Konsumimi i sa mė shumė produkteve qė rrisin imunitetin e organizmit ėshtė kėshilla kryesore, qė japin specialistėt e mjekėsisė bimore pėr tė parandaluar shfaqjen e sėmundjeve virale. Duke qenė se tashmė secili prej nesh ėshtė i rrezikuar nga virozat gripale mė tepėr se kurrė, parandalimi i vetėm i tyre pėrveē vaksinimit, mund tė bėhet vetėm nėpėrmjet marrjes sė produkteve bimore qė rrisin imunitetin, pasi nė njė organizėm tė shėndoshė rreziku pėr tu prekur nga viruset ėshtė shumė i vogėl....

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 1144
 • 14052009
  Qyteti belg Gent do tė bėhet vendi i parė nė botė, qė tė pakten njė herė nė javė do te jetė vegjetarian.
  Duke nisur nga kjo javė do tė percaktohet nje ditė e veēante ku nuk do te konsumohet mish, por vetėm produkte vegjetariane. Qėllimi ėshtė te njihet impakti negativ qė kane bagetitė per ambientin, pasi sipas OKB-sė ato shkaktojnė 1/5 e gazeve qė shkaktojnė ngrohjen globale.
  Zyrtaret dhe politikanet do tė jenė tė parėt qė do tė heqin dorė nga mishi per nje ditė. Shpresohet qe kjo nisme te ndihmojė pozitivisht ambientin dhe te ule obezitetin.
  Rreth 90 mijė, tė ashtuquajtura harta...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 1159
 • 28042009
  Nė tė vėrtetė, sipas studimeve, sėmundjet nuk shkaktohen vetėm nga viruset dhe bakteret. Ato nisin brenda trupit dhe mendjes sonė dhe shkaktohen nga mendimet e gabuara, jetesa e gabuar dhe ngrėnia e gabuar. Nė qoftė se do tė jetojmė nė mėnyrė natyrale, duke respektuar ligjet harmonike tė universit, ne nuk do tė sėmuremi, as fizikisht dhe as mendėrisht. Ushqimet duhet tė jenė ilaēet tuaja, thoshte dikur Hipokrati, dhe kishte plotėsisht tė drejtė. Sipas specialistėve, ushqimet ndahen nė dy grupe tė mėdha: ushqimet acide dhe ushqimet alkaline. Tė parat shkaktojnė shumė patologji dhe sėmundje, ndėrsa...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 1588
 • 19032009
  Anoreksia e bulimia, “kolera” moderne

  Modelet irreale tė televizorit dhe modės i bėjnė tė shkėpusin lidhjet me trupin.Patologjitė qė marrin mė shumė jetė adoleshentėsh, sesa sėmundjet e tjera.Anoreksia dhe bulimia janė dy sėmundjet qė shkaktojnė numrin mė tė madh tė viktimave mes vajzave nga mosha 12 deri nė 25 vjeēe. Kėto dy patologji janė shqetėsimet kryesore tė krijuara nga ērregullimet nė tė ngrėnė. Mani tė vogla lidhur me ushqimin mund tė ēojnė nė krijimin e shumė problemeve shėndetėsore, tė cilat mund tė mbeten pėr gjithė jetėn, ose tė transformohen dalėngadalė...

  nga ilda - Komentet: 0 - Shikime: 2353
 • 09032009
  Sekreti i jetėgjatėsisė sė orientalėve qė e pėrdorin prej 5000 vjetėsh

  Mė shumė se njė miliard njerėz ēdo ditė konsumojnė njė burim proteinash, qė tani po fillon tė zbulohet nė Perėndim, djathė soje (tofu), i prodhuar nga soja, njė nga ushqimet mė tė pasura e mė tė lira nė botė.

  Pėr mijėra vjet, popujt e vendeve tė Lindjes kanė ngrėnė sojė dhe kjo mund tė jetė njė nga sekretet e jetėgjatėsisė sė tyre, durimit e formės sė shkėlqyer tė lėkurės. Soja ėshtė quajtur nė mėnyra tė ndryshme "bima magjike", "diamantet e verdhė", "kokrra e mrekullisė",...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 1863
 • 26022009
  Zbulohet geni kontrollues i metabolizmit


  Nje gen i organizmit tone ka celesat e metabolizmit, cka do te thote se percakton me saktesi nje tipologji per problemet me tretjen.
  Me pak fjale, geni kontrollon menyren e tretjes, duke mos lejuar qe njerezit te behen obeze. Nga ana tjeter, njerezit qe kane me shume se nje gen te tille, jane te destinuar te jetojne me shume pak peshe, pavaresisht kalorive te shumta qe mund te merren gjate nje dite.
  “Geni qe te lejon te hash cfare te duash”, e titullon “Daily Telegraph” kete zbulim te bere nga Universiteti i...

  nga ilda - Komentet: 1 - Shikime: 900
 • 16022009
  "Njė mollė nė ditė nuk mjafton mė"
  Dimė qė ka veti freskuese dhe qetėsuese, ndėrsa ėshtė thesar i vėrtetė proteinash, sasie tė madhe uji, sheqernash tė llojeve tė ndryshme, kripėrash minerale dhe vitaminash. Konsiderohet si fruti qė u jep energji indeve dhe ndihmon pėr tė mbajtur fizikun nė formė tė mirė, pasi ėshtė shumė i pasur me fibra qė mbajnė tė ulėt nivelin e kolesterolit nė gjak. Ėshtė fruti mė i dashur pėr diabetikėt, ndėrsa na ndihmon tė largojmė stresin kur jemi tė lodhur. Parandalon sėmundjet kardiovaskulare dhe kancerin, falė prezencės sė madhe tė antioksiduesve. Por...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 2411
 • 08022009
  Aspirina ul rrezikun e kancerit ne stomak  Nje studim ka treguar se perdorimi i aspirines ul me 1/3 rrezikun e semundjes se kancerit ne stomak.

  Studimi i publikuar ne “The British Journal of Cancer” ka perfshire 300 mije njerez gjate shtate vjeteve, nje pjese e te cileve kane perdorur aspirine, ndersa pjesa tjeter jo. Personat qe kishin perdorur aspirine, rezultuan me te mbrojtur nga zhvillimi i kancerit ne pjesen e mesit dhe te fundit te stomakut.

  Dihet qe perdorimi i aspirines ul rrezikin e kancerit ne zorre, por mund te kete edhe efekte...

  nga ilda - Komentet: 0 - Shikime: 1170
 • 08022009
  Tė njohim vlerat e tyre nė dietat tona ushqimore, kur janė tė dobishme e kur janė tė dėmshme

  Yndyrat ushqimore nė pėrgjithėsi luajnė njė rol tė rėndėsishėm nė organizmin e njeriut. Ato janė pjesė e rėndėsishme dhe e domosdoshme e racionit ditor ushqimor. Kanė vlerė tė lartė energjike (kalorike). Njė gram yndyrė jep mesatarisht 9 kalori, d.m.th sa dyfishi i sheqernave dhe i proteinave. Yndyrat bėjnė pjesė nė ndėrtimin e indeve tė organizmit tė njeriut. Yndyrat janė tretėse dhe bartėse tė vitaminave A, D, E, K, shumė tė rėndėsishme pėr organizmin e njeriut. Yndyrat, por jo tė gjitha,...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 1805
 • 07022009
  Nga ēokollata te salcat, pasioni qė ka "infektuar" tryezat tona

  Nuk ka as shije, as ngjyrė e as aromė, por provokon ndjesi tė pakėndshme: speci djegės ėshtė njė substancė e ēuditshme. Edhe pse konsumojmė doza tė vogla, organizmi ynė reagon me vetėmbrojtje: sasia e djersės rritet, rrahjet e zemrės shtohen, gjuha zmbrapset dhe ndonjė herė mund tė dalin edhe lot nga sytė. Mė pas vjen parehatia nga dhimbja: gjaku mbushet me endorfinė, substancė kjo e prodhuar nga organizmi, qė i ngjan mė shumė morfinės.

  Speci djegės, qė dikur u rezervohej tė pasionuarve pas kuzhinės...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 1199
 • 03022009
  Nje diete e crregullt nuk na ben keq vetem ne por edhe ambientit.

  Per shkak te sasive te medha te metanit te emetuara ne atmosfere nga tretja e mbeturinave te pasura me sheqer, dieta e keqe “semur” edhe ambientin ku ne jetojme.
  Kete e ben te ditur nje raport i publikuar nga Shoqata Australiane per Shendetin qe nxit qeverine te ndermarre fushata sensibilizuese per te rinjte. Vendin e pare ushqimeve qe demtojne amrientin jane ato te hedhura ne plehra.
  Sipas kesaj shoqate, ne menyre indirekt ky faktor ndikon edhe ne ndryshimin e dukshem te klimes me tipar kryesor...

  nga ilda - Komentet: 0 - Shikime: 1067
 • 08012008
  Nuk besoj se jane te pakte ata qe kane shijuar gatime te ndryshme te huaja. Duke qene se banoj jasht Shqiperise kam rastin qe ta shijoj kuzhinen e huaj ēdo dite, megjithate preferoj gatimet tradicionale shqiptare qe fare mire mund ti fusiim ne familjen e kuzhines mesdhetare.
  Dihet tashme roli kurues dhe sherues qe ka guzhina mesdhetare te cilen ja japin perdorimi i vajit te ullirit, i erezave, zarzavateve etj.
  Nje veēanti tjeter qe ka guzhina jone si dhe ajo mesdhetare eshte shija. Guzhina jone eshte nje guzhine mjaft e shijshme. Disa nga gatimet tradicionale shqiptare si "tave kosi...

  nga ILIRI - Komentet: 10 - Shikime: 4251
 
 

Pėrdoruesit qė po shfletojnė forumin: Asnjė
Moderatorėt

Asnjė

Drejtat e ktij Forumit:

Ju nuk mund tė krijoni tema tė reja nė kėtė forum
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi

Legjenda
 • Mesazhe tė reja Mesazhe tė reja
 • Mesazhe tė reja [ Popular ] Mesazhe tė reja [ Popular ]
 • Mesazhe tė reja [ Locked ] Mesazhe tė reja [ Locked ]
 • Asnjė mesazh i ri Asnjė mesazh i ri
 • Asnjė mesazh i ri [ Popular ] Asnjė mesazh i ri [ Popular ]
 • Asnjė mesazh i ri [ Locked ] Asnjė mesazh i ri [ Locked ]
 • njoftimi: njoftimi:
 • Vėrejtje: Vėrejtje:
 • NIEWS,opinion,shtypi NIEWS,opinion,shtypi