ILIRIADA PORTAL


Join the forum, it's quick and easy

ILIRIADA PORTAL

Ora ėshtė Tue Oct 03, 2023 11:11 pm

DOSSIER

 • Temat
 • 10022020
  DOSSIER 16602729_10208234325487820_608028344416807261_n
  Jeta dhe vepra e saj, bėmat, vuajtjet, qėndrimi, bukuria, pamposhtmėria janė njė pėrvojė e vyer, njė pasuri e paēmuar morale pėr tė gjithė, rrezatim virtytesh, kulture e rėndėsishme, njė apel i pėrhershėm pėr tė qenė tė denjė pėr jetėn, tė dobishėm pėr vendin…

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 292
 • 29012020
  [size=11]DOSSIER Safe_image.php?d=AQAGucJkEhtHp11W&w=540&h=282&url=https%3A%2F%2Fkujto.al%2Fwp-content%2Fuploads%2F2020%2F01%2Fqemal-elezi[size=13]I arrestuar nė moshėn 17-vjeēare, si pjesė e grupit tė tė rinjve antikomunistė shkodranė, pėr tė kaluar dhjetė vite tė mundimshme nė burgjet e diktaturės[/size]
  [/size]

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 243
 • 13012020
  DOSSIER Safe_image.php?d=AQAmqMHHrMXmsPbi&w=476&h=249&url=https%3A%2F%2Fkujto.al%2Fwp-content%2Fuploads%2F2020%2F01%2FPoste-data-13-janar-2020Njė figurė e rėndėsishme politike, me formim tė rrallė akademik pėr ato vite, por edhe...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 153
 • 28122019
  DOSSIER Safe_image.php?d=AQCRqTLkhj3TnLft&w=476&h=249&url=https%3A%2F%2Fkujto.al%2Fwp-content%2Fuploads%2F2019%2F12%2FPoste-data-24-dhjetor
  “I shkulėn dhėmbėt, e torturuan derisa e ēmendėn, dhe nė fund, trupin ia hodhėn nė njė gropė…”
  Njė...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 165
 • 02092019
  DOSSIER Auto_Screenshot_101567440610

  Njė 20 vjeēare nė duart e hetuesve dhe policėve, qė provuan ēdo formė torture ndaj saj, por pa ia arritur qėllimit. Bianka nuk i nxori kurrė fjalėt qė ata kėrkonin...


  Edhe pse mė pak nė numėr sesa burrat, gratė nuk kanė munguar nė hetuesitė, sheshet e pushkatimit, burgjet dhe kampet e punės sė detyruar...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 174
 • 24082019
  DOSSIER 3_5-1
  Rrahje me dru, shpim i mishit me tel tė djegur, futja e kripės nė mish, lėnia nė ujė tė ftohtė, lėnia pa bukė deri nė vdekje, varje me kokėposhtė, shtrėngimi i gjinjve me pinca, maēoku nė tumane, mbushja e gojės me kripė , futja e jashtqitjes nė gojė…
  Kjo listė e hartuar nga  Instituti i Studimeve...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 161
 • 18032009
  AFRIM IMAJ

  “Nėndetėset do tė vinin nga Jugosllavia. Do tė lundronin fshehtas nė Drinin e Zi dhe do zbarkonin nė Vaun e Dejės. Aty do vėrshonte armata serbe. Nė fillim mbi Shkodėr e Dibėr, pastaj nė Tiranė. Do sulmohej Komitetit Qendror dhe…”I njohur nga njė rreth i ngushtė njerėzish, rrėfimi i ēuditshėm me profilin e njė anekdote, i konsumuar si dėshmi nė njė proces tė vitit '71, rreket tė zbulojė planin e njė kryengritje tė armatosur tė mbetur nė tentativė. Bajram Bitri, burri nga Kastrioti, dėshmitari special nė gjyqin e majorit dhe shkrimtarit Bajram Kovaēi kėmbėnguli deri nė fund...

  nga ILIRI - Komentet: 2 - Shikime: 1942
 • 28112010
  Pavarėsisht rezervave pėr kėtė shifėr jo fort tė qartė, studiuesi i fushės, profesor Proletar Hasani, pohon se historia e robėrve gjermanė qė u deportuan nga vendi ynė pas luftės, ėshtė komplekse dhe me disa aspekte tė panjohura. Nė raportin e tij me referenca nga arkivat dhe dėshmitė autentike pėr historinė dhe fatin e robėrve tė ushtrive tė huaja nė Shqipėrinė e fillimviteve ‘40, zbulon dhe njė fakt interesant: Ndėrkohė qė pėr robėrit italianė ka njė dosje tė pasur me dokumente e fakte zyrtare, pėr ata gjermanė informacioni ėshtė i kufizuar e fragmentar, sė paku nė arkivat shqiptare. Sipas historianit...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 1129
 • 12112010
  Dokumenti zyrtar, qė hedh dritė mbi shkakun e incidentit nė kanalin e Korfuzi, tė nėnshkruar nga kreu i marinės luftarake tė Britanisė sė Madhe, mban datėn 13 nėntor 1946. Tė gjitha sa konfirmohen nė tė, u referohen pėrfundimeve tė njė operacioni ushtarak, koduar me emrin domethėnės “Hakmarrja”, pėrgatitur nė nivel tė lartė tė flotės britanike, nė Admiraliat e nė Shtabin e Mesdheut nė Maltė, me ekspertė tė tė gjitha fushave e llojeve tė armėve. Duke zbardhur dinamikėn e kėtij inkursioni ushtarak nė bregdetin shqiptar, tė pėrgatitur nga shtatmadhorėt e Londrės, profesor Milo zbulon nė librin e tij...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 1029
 • 04072010
  Dokumenti, pėrmbajtja e tė cilit ėshtė mė poshtė, pėr herė tė parė jep njė panoramė tė plotė tė ngjarjeve qė pėrfshinė Tiranėn mė 2 korrik 1990, apo siē njihet ndryshe, futja nė ambasadat e huaja. Dokumenti i hartuar nga Qemal Lame, ish-kreu i Hetuesisė sė Pėrgjithshme, i ėshtė dėrguar Sekretarit tė Komitetit Qendror tė PPSH-sė, Hekuran Isai, i cili ishte njėkohėsisht edhe ministėr i Punėve tė Brendshme. Nė kėtė dokument bėhet njė pėrshkrim i ngjarjeve orė pas ore, pėrmenden tė gjitha incidentet te ambasadat, thyerjet e mureve tė tyre me kamionė, pėrplasjet me policinė, tė plagosurit, incidentet...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 1442
 • 25112009
  Spiro Dede, ish-sekretar i Komitetit Qendror tė Partisė sė Punės dhe njėkohėsisht ish-nėnkryetar i Partisė Socialiste, ka sqaruar dje pėr Panorama rolin e Ramiz Alisė, Nexhmije Hoxhės si dhe momentet se si u zgjodh Fatos Nano Kryetar i PS-sė. Dede ėshtė shprehur se intervistėn e botuar nė librin e gazetares sė njohur, Luljeta Progni, e ka dhėnė pėr temė diplome dhe jo pėr botim.Zoti Spiro, pėr ē’arsye keni shprehur shqetėsim e mosmiratim pėr njė intervistė nė emrin tuaj, tė pėrfshirė nė librin e gazetares Progni, pjesėn e parė tė sė cilės nė numrin e sotėm e ka botuar edhe “Panorama”?
  Gjithēka...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 1691
 • 20112009

   Shqipėria ėshtė i vetmi nga vendet ish-komuniste ku nuk ėshtė shkruar njė libėr qė tė tregojė historinė e Sigurimit tė Shtetit dhe ta analizojė veprimtarinė e tij.

   Nga z.Kastriot Myftaraj

   Policia sekrete e kohės sė komunizmit vazhdon ende ta ruajė me sukses sekretin e punėve tė veta, edhe 14 vite pasi supozohet se ėshtė shpėrbėrė. Kjo nuk ėshtė njė gjė e rastit, madje ėshtė njė provė e fuqisė qė ka pasur Sigurimi i Shtetit mbi shoqėrinė shqiptare. Sigurimi i Shtetit shqiptar ka qenė me siguri policia mė sekrete nė historinė e policive...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 1737
 • 15112009

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 1890
 • 10112009
  Katherine Rosman

  Njė dokumentar qė hedh dritė mbi hebrenjtė e shpėtuar nga shqiptarėt


  Dėshmia e njė gruaje qė kur ishte 13-vjeēe mbėrriti nga Austria nė pallatin e mbretit


  DOSSIER FritziGjyshja Fritzi, deri tani e famshme pėr gatimin e peshkut po bėn debutimin e saj tė parė kinematografik, nė moshėn 85-vjeēare. Fritzi Owens, nėna e njerkut tė tim shoqi shfaqet nė “God’s House (Shtėpia e zotit)”, njė dokumentar mbi misionin e fotografit Norman...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 1191
 • 05112009
  GRANIT ZELA  Nė pėrvjetorin e Armės sė Artilerisė, pėrherė kur bėhet “apeli” i nderit, krenarisė dhe dinjitetit, nuk mungon gjithashtu edhe njė emėr: emri i Kapitenit Lazar Bojaxhiu

  Arma e Artilerisė sė Ushtrisė Kombėtare Shqiptare ka njė traditė tė hershme. Pėrpjekjet e para lidhen me Shkollėn e parė tė Artilerisė qė themeloi Ali Pashė Tepelena afėr Janinės para dy shekujsh. Arma e Artilerisė pati nė radhėt e saj shumė emra tė njohur dhe njėri ndėr ta ishte dhe vėllai i Nėnė Terezės, Lazar Bojaxhiu.

  Lazar Bojaxhiu lindi mė...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 1211
 • 14102009
  Thellėsisht borxhlie ndaj ndihmės jugosllave, PKSH ju nėnshtrua fatit tė saj : ajo kopjoi verbėrisht strukturat partijake tė " motrės " sė saj tė madhe ndėrkohė qė udhėheqėsit shqiptarė bėnin tė pamundurėn pėr t’u tejkaluar nė lavde ndaj idolit tė tyre Tito


  E krijuar gjatė muajve mars – prill 1919, Partia Komuniste Jugosllave - Partia Socialiste Puntore sipas emrit tė saj tė origjinės – njohu shumė shpejt orėn e vet tė lavdisė. Kjo forcė politike prej 60.000 antarėsh u pranua menjėherė nga Internacionalja Komuniste dhe rrėmbeu bashkinė e Beogradit gjatė zgjedhjeve lokale...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 1208
 • 04082009
  Afrim Imaj

  “E prisnim vizitė historike, por nuk rezultoi e tillė. Sjelljet e dyzuara tė mysafirit nga Moska, na zunė nė befasi qė nė kontaktin e parė. Na duhej tė bėnim tė pamundurėn pėr t’i fshehur opinionit situat-ėn e trishtė, por nuk na shkoi mbarė deri nė fund…
  Sidoqoftė, bisedimet e udhėheqėsit tė Bashkimit Sovjetik nė vendin tonė nė verėn e vitit ‘59, nuk ēuditėn vetėm shqiptarėt” Agim Popės, njeriut qė pėrktheu bisedimet e Hrushovit me Enverin nė Tiranė nė verėn e ‘59-ės, i ėshtė dashur t’u rikthehet disa herė misterit dhe tė papriturave tė ngjarjes sė bujshme. Nė morinė...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 1169
 • 27042009
  Mesazhet e para pėr rivendosjen e marrėdhėnieve me vendet perėndimore gjatė luftės sė ftohtė kanė ardhur nga Boni.
  Franc Jozef Shtraus, Kryeministri i Bavarisė, ka qenė nga tė parėt liderė tė Evropės Perėndimore qė ka vizituar Shqipėrinė qė nė gjallje tė Enverit. Pėr herė tė parė ėshtė gjendur nė vendin tonė nė verėn e vitit ‘84. I interesuar pėr vendosjen e marrėdhėnieve diplomatike midis Shqipėrisė dhe Gjermanisė Federale, ėshtė ballafaquar qysh nė fillim nė barrierat ideologjike tė zyrtarėve tė Tiranės. Pavarėsisht se nė kontaktet e para nuk mundi tė sigurojė mirėkuptimin e vendasve, Shtraus...

  nga ILIRI - Komentet: 1 - Shikime: 1309
 • 16042009
  Rrėfimi i ish-zėvendėsministrit tė Brendshėm pėr lulėzimin e trafikut tė cigareve nga viti 1962. Shumėkombėshet amerikane zgjodhėn vendin komunist si pikė tranziti, dhe, pas vitit 1991, Malin e Zi.

  Qe e papritur pėr tė, kur ditėt e para tė punės sė re mori vesh se nė sektorin ekonomik, ai kishte edhe njė veprimtari sekrete, qė lidhej me tranzitimin e duhanit, nga qendra e kontinentit drejt Italisė, ku edhe gjendej tregu mė i madh i afėrt pėr konsumimin e tij. Siē e informuan, kjo linjė nuk ishte e re.
  Qe ngritur nė vitet 1962-1963. Idenė e kėsaj gjetjeje...

  nga ILIRI - Komentet: 7 - Shikime: 1732
 • 21042009
  Kastriot Dervishi

  Plumba politikės!" Mė librin e fundit tė Kastriot Dervishit, Drejtorit tė Arkivit tė Ministrisė sė Brendshme, pasqyrohen njė seri vrasjesh tė njerėzve tė politikės. Vrasja e Nako Spiros, tė cilėn e pėrzgjodhėm pėr ta botuar tė plotė nė numrin e sotėm tė gazetės "Panorama", ėshtė ndėr tė parat vrasje misterioze tė diktaturės komuniste, qė u etiketua me cilėsimin "vetėvrasje". I kryqėzuar nga Enver Hoxha si antisllav se guxoi tė deklaronte, qė Shqipėria mund ta ndėrtonte ekonominė e vet edhe pa ndihmėn e Jugosllavisė sė Titos, Nako Spiru zgjodhi...

  nga ILIRI - Komentet: 2 - Shikime: 1482
 
 

Pėrdoruesit qė po shfletojnė forumin: Asnjė
Moderatorėt

Asnjė

Drejtat e ktij Forumit:

Ju nuk mund tė krijoni tema tė reja nė kėtė forum
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi

Legjenda
 • Mesazhe tė reja Mesazhe tė reja
 • Mesazhe tė reja [ Popular ] Mesazhe tė reja [ Popular ]
 • Mesazhe tė reja [ Locked ] Mesazhe tė reja [ Locked ]
 • Asnjė mesazh i ri Asnjė mesazh i ri
 • Asnjė mesazh i ri [ Popular ] Asnjė mesazh i ri [ Popular ]
 • Asnjė mesazh i ri [ Locked ] Asnjė mesazh i ri [ Locked ]
 • njoftimi: njoftimi:
 • Vėrejtje: Vėrejtje:
 • NIEWS,opinion,shtypi NIEWS,opinion,shtypi