ILIRIADA PORTAL


Join the forum, it's quick and easy

ILIRIADA PORTAL

Ora ėshtė Tue Oct 03, 2023 11:25 pm

NDERKOMBETARE

 • Temat
 • 18022020
  NDERKOMBETARE 45928486_303Autor Christopher Nehring

  Mė 2013, Edward Snowdeni zbuloi shtrirjen e pėrgjimit global tė komunikimit nga shėrbimet e fshehta amerikane. Por qė 40 vjet mė parė, kundėrzbulimi gjerman BND dhe CIA kishin filluar njė fushatė mbarėbotėrore pėrgjimi.

  Nė vitin 1970, pėrfaqėsuesit e BND-sė dhe tė CIA-s nėnshkruan njė kontratė tepėr tė fshehtė nė Mynih, qė i bėri ata partnerė nė njė operacion qė...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 350
 • 10022020
  NDERKOMBETARE 168CA4F5-ED03-4B38-B31D-4F4914764634_w1023_r1_sPartia e qendrės sė djathtė e kancelares Angela Merkel, u zhyt mė thellė nė krizė tė hėnėn kur trashėgimtarja e saj shpalli se nuk do tė konkurrojė pėr postin e kancelares, pas dėshtimit nė zgjedhjet rajonale.
  Annegret Kramp-Karrenbauer, njoftoi udhėheqjen e Bashkimit Kristian-Demokrat (CDU) se do tė fillojė procesin e organizimit tė garės pėr udhėheqjen e partisė gjatė verės. Gjermania do...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 217
 • 01022020
  NDERKOMBETARE F4C98673-DAAF-4CF7-A9A9-0BEB60FA7D38_w1023_r1_s

  Katherine Gypson
  Senati me shumicė republikane hodhi poshtė tė premten njė propozim tė demokratėve pėr tė thirrur dėshmitarė tė rinj nė gjyqin qė synon shkarkimin e Presidentit Donald Trump. Tė hėnėn do tė mbahen argumentet pėrmbyllėse tė gjyqit nė Senat, qė do tė pasohen nga njė votim tė mėrkurėn, gjatė tė cilit Presidenti Trump pritet tė lirohet...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 150
 • 30012020
  NDERKOMBETARE 79E3B32F-23B8-4A4A-9014-98D4760BA039_w1023_r1_sE enjtja ėshtė dita e fundit kur senatorėt amerikanė do t’u bėjnė pyetje ekipit tė avokatėve mbrojtės tė Presidentit dhe ligjvėnėsve demokratė nė rolin e prokurorėve nė ēėshtjen pėr shkarkimin e tij, ndėrkohė qė ende nuk ėshtė vendosur nėse do tė lejohen dėshmitarė.
  Se sa shpejt mbyllet procesi do tė varet nga fakti nėse shumica republikane do ta miratojė kėrkesėn e demokratėve pėr tė dėgjuiar...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 143
 • 29012020
  NDERKOMBETARE 79E3B32F-23B8-4A4A-9014-98D4760BA039_w1023_r1_s


  Katherine Gypson

  Avokatėt e Presidentit Trump mbyllėn seancėn e tyre tė mbrojtjes tė martėn, duke u thėnė 100 senatorėve se Presidenti nuk bėri asgjė tė gabuar nė bisedėne tij me udhėheqėsin e Ukrainės.


  Me pėrfundimin...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 145
 • 26012020
  NDERKOMBETARE 50441634_303
  Sallė me krematorė nė Krematoriumin II nė Birkenau  Firma gjermane nė Erfurt „Topf&Söhne“ ofroi krematorė pėr kampin e pėrqėndrimit nė Auschvitc, duke e bėrė me kėtė tė mundur Holokaustin. Pas lufte ndjeheshin tė gjithė viktima, por njė stėrnip lufton kundėr harresės.  Auschvitc-Birkenau, Buchenvald, Dachau, Mauthausen. Kudo, ku shkelėn...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 253
 • 15012020
  NDERKOMBETARE 19560533_303
  Qeveria e Rusisė, nė krye me kryeministrit Dmitri Medvedev ka dhėnė dorėheqja nga posti i saj. Presidenti Putin i ka ofruar kryeministrit tė deritanishėm njė post tjetėr.
  Kryeministri i Rusisė Dmitri Medvedeve ka dhėnė dorėheqje nga posti i tij. Medvedev tha se ai dhe qeveria duan t'ia hapin rrugėn presidentit Vladimir Putin...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 149
 • 15012020
  NDERKOMBETARE 42868805_303
  Qyteti i sė ardhmes nga seriali i DW-sė "Projekti pėr tė Ardhmen"Dėmet ndaj mjedisit, sisteme sociale tė mbingarkuara, mungesė banesash. Strukturat nė mbarė botėn po dalin nga limitet e tyre ekonomikė, ekologjikė e shoqėrorė. A ka alternativa? Cilat janė utopitė e reja konstruktive?

  Viti 2020 nė tė kaluarėn pėr shumė njerėz...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 146
 • 08012020
  NDERKOMBETARE 7AC001CF-0FB5-4923-A15D-B6F06FBD0005_w1023_r1_sPresidenti i SHBA Donald Trump po i drejtohet vendit me njė fjalim pas aktit tė Iranit, i cili hodhi mė shumė se njė duzinė raketash balistike nė tė paktėn dy baza ajrore irakiane qė strehojnė trupa amerikane.
  Besohet se Irani qėllimisht u pėrpoq tė shmangė viktimat ushtarake amerikane nė sulmet e tij me raketa ndaj bazave, sipas burimeve tė qeverisė amerikane dhe atyre evropiane.

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 162
 • 06012020
  NDERKOMBETARE 16F8A3BC-147C-44F7-BE86-ACF7D2EA4C1C_w1023_r1_sTurma masive u mblodhėn tė hėnėn nė Teheran pėr tė nderuar gjeneralin e lartė Qassem Soleimani, ndėrsa personi qė do ta zėvendėsojė atė premtoi se do tė hakmerrej pėr goditjen ajrore qė shkaktoi vdekjen e tij dhe Presidenti amerikan Donald Trump kėrcėnoi se do tė godiste objektet kulurore iraniane, nėse Irani hakmerret.
  Presidenti Trump foli me gazetarėt nė avionin presidencial tė dielėn...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 148
 • 03012020
  NDERKOMBETARE D5E78882-0F84-472C-9AC7-03DE68270A06_w1023_r1_s


  In this June 30, 2018 photo, released by an official website of the office of the Iranian supreme leader, Gen. Qassem Soleimani, center, who heads the elite Quds Force of Iran's Revolutionary Guard attends a graduation ceremony of a group of the guard's o
  Departamenti...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 157
 • 03012020
  NDERKOMBETARE 16916847_303Ruajtja e kufirit, zgjerimi i BE, Brexit - kėto janė temat kryesore, ku ka pėr t'u pėrqėndruar presidenca kroate gjatė gjashtėmujorit tė parė tė vitit 2020. Secila prej tyre ka grackat e veta.  Nuk mungojnė nė vend tonet hiperbolike pėr presidencėn e radhės qė merr anėtarja mė e re e BE-sė, Kroacia. Vendi ndodhet "para sfidės mė tė madhe nė historinė moderne", ky ėshtė tenori nė media dhe...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 164
 • 28122019
  NDERKOMBETARE 51716292_303Presidenti i SHBA dėshiron qė para zgjedhjeve tė arrijė suksese nė politikėn e jashtme. Por jo vetėm marrėdhėniet me rivalėt, Kina e Rusia, janė tė vėshtira. Impeachment do ta prokupojė atė edhe mė 2020.
  Nė politikėn e jashtme viti 2020 pritet tė jetė njė vit i ngjeshur pėr SHBA. Trump dėshiron t'i arrijė sukseset para zgjedhjeve, pėr tė fituar votuesit e pavendosur. Kėtu po sjellim njė vėshtrim tė disa prej partnerėve (dhe...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 1 - Shikime: 164
 • 28122019
  NDERKOMBETARE 1C2C995D-48B1-4733-BB93-E1B4386A3215_w1023_r1_sMė shumė se njė javė nga dita kur Dhoma e Pėrfaqėsuesve miratoi ngritjen zyrtarisht tė akuzave qė synojnė shkarkimin e Presidentin Donald Trump, procesi i gjykimit nė Senat mbetet i bllokuar. Zoti Trump akuzohet pėr abuzim me detyrėn dhe pengimit tė hetimeve qė po kryente Kongresi mbi kėtė ēėshtje.
  Udhėheqėsi i shumicės nė Senat Mitch McConnell ka thėnė se ai dėshiron ta nisė procesin gjyqėsor...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 153
 • 02122019
  NDERKOMBETARE 50890698_303

  Ursula von der Leyen merr zyrtarisht sot postin e Presidentes sė Komisionit tė BE. Jean-Claude Juncker largohet. Po cili ėshtė bilanci i punės sė tij?

  "Nuk po largohem i pikėlluar, as tepėr i lumtur, por me ndjenjėn se jam pėrpjekur aq sa kam mundur", deklaroi Jean-Claude Juncker nė fjalimin e tij...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 180
 • 01122019
  NDERKOMBETARE 46344460_303"Alternativa pėr Gjermaninė" mblidhet nė fundjavė nė Braunschweig pėr Kongresin Federal tė partisė. Mė vėmendje priten vendimet tė rėndėsishme pėr partinė. Disa duan tė heqin qafe fantazmat, qė i kanė thirrur vetė.


  Disa javė mė parė, kryesia federale e partisė populiste tė djathtė "Alternativa pėr Gjermaninė" (AfD) miratoi njė dokument strategjik pėr tė tėrhequr shtresa tė reja tė votuesve. Sepse sukseset me mbi 20 pėrqind tė votave, nė zgjedhjet e fundit...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 167
 • 11102019
  NDERKOMBETARE 50731882_303Me tėrheqjen e tyre nga Siria e veriut, SHBA tradhėtojnė aleatin mė besnik nė luftėn kundėr Shtetit Islamik. Pėr situatėn e ardhshme tė sigurisė nė Evropė kjo mund tė rezultojė gabim i rėndė, thotė Matthias von Hein.

  "Pa miq, pėrveē maleve". Lajmet e fundit nga Uashingtoni duket se konfirmojnė kėtė proverb tė vjetėr kurd. SHBA bėnė tė ditur se nuk do ta pengojnė mė njė pushtim turk tė zonave kurde nė veri tė Sirisė....

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 170
 • 21092019
  NDERKOMBETARE 50508232_303Fridays for Future po pushton botėn. Nė Gjermani qeveria e koalicionit ra dakord tė premten pėr njė paketė masash nė mbrojtje tė klimės. Por shumė pas kėrkesave qė vėrtet duhet tė bėhen realitet, mendon Martin Muno.

  Qė ky planet ėshtė baza e jetės sonė, e qė ne nuk kemi njė tė dytė rezervė, ka qenė slogan politik i aktivistėve tė mjedisit. Sot kjo ėshtė e pranuar nga tė gjithė, e pėrsėritur mijėra herė nga shkencėtarėt...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 165
 • 20092019
  NDERKOMBETARE 50212106_303

  Qeveria gjermane kėrkon t'i japė udhė njė pakete ligjore pėr mbrojtjen e klimės. Por a mjafton ajo pėr arritjen e objektivave tė vitit 2030? Pėr skeptikėt kjo paketė ėshtė pak, e duhej tė ishte ofruar shumė mė parė.

  Drita e llambave tė argjendta rrezaton me njė energji tė jashtėzakonshme, deri nė 10.000 herė mė shumė se sa drita e diellit mbi Tokė, temperaturat deri nė 3000 grad celcius i bėjnė tė shkrihen...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 185
 • 02092019
  NDERKOMBETARE 47526835_303
  Grindjet kryesore tė Bashkimit Europian pėr momentin shtrihen nė aksin lindje-perėndim. Pėr t'u habitur qė nė ēėshtjen e Brexit kuptohen mirė tė gjithė, por kjo ka arsyet e saj, shkruan Norbert Mappes-Niediek.  "Nėse mė duhet tė bėj luftė, atėherė tė lutem kundėr njė koalicioni", citohet tė ketė thėnė Napoleoni. Vėrtet qė Europa ishte e bashkuar kundėr Francės, por fuqitė europiane tė atėhershme mund...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 231
 
 

Pėrdoruesit qė po shfletojnė forumin: Asnjė
Moderatorėt

Asnjė

Drejtat e ktij Forumit:

Ju nuk mund tė krijoni tema tė reja nė kėtė forum
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi

Legjenda
 • Mesazhe tė reja Mesazhe tė reja
 • Mesazhe tė reja [ Popular ] Mesazhe tė reja [ Popular ]
 • Mesazhe tė reja [ Locked ] Mesazhe tė reja [ Locked ]
 • Asnjė mesazh i ri Asnjė mesazh i ri
 • Asnjė mesazh i ri [ Popular ] Asnjė mesazh i ri [ Popular ]
 • Asnjė mesazh i ri [ Locked ] Asnjė mesazh i ri [ Locked ]
 • njoftimi: njoftimi:
 • Vėrejtje: Vėrejtje:
 • NIEWS,opinion,shtypi NIEWS,opinion,shtypi