ILIRIADA PORTAL


Join the forum, it's quick and easy

ILIRIADA PORTAL

Ora ėshtė Tue Oct 03, 2023 11:03 pm

FILOZOFI

 • Temat
 • 24012012
  Mexhid YVEJSI, Gjakovė

  Shėn Maria apo Hz.Merjemja nė Bibėl dhe Kur’an

  Hyrje

  Ėshtė nė botė njė grua me njė jetėgjatėsi dymijėvjeēare, e cila bashkon popuj tė ndryshėm nga tė gjitha racat, bashkon zemra njerėzore midis besimtarėve nė jetėn tokėsore.
  Tė krishterėt e quajnė Maria, hebrejtė Mirijem apo Merjem, kurse muslimanėt Merjeme. Asaj i janė kushtuar mbi 200 mijė libra, i janė kushtuar rreth 10.000 kisha-shenjtore nė botė, prej tė cilave gjysma ndodhen nė Evropė. Rreth saj, ndėr shekuj, janė krijuar shumė mite, legjenda, por devotshmėrinė ndaj Shėn Marisė...

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 1043
 • 19012012
  E vėrteta dhe mashtrimi


  Imam Hasan El Basriu (r.a.) ka thėnė:

  "E lexojmė nė nėntėdhjetė (90) vende nė Kur’an se furnizimin e pėrcakton Allahu dhe e siguron pėr krijesat e Tij, dhe nė njė vend e lexojmė se shejtani ju premton varfėrinė.
  Ne dyshojmė nė tė vėrtetėn qė pėrmendet 90 herė, dhe besojmė nė mashtrimin, qė pėrmendet vetėm njė herė !!!

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 974
 • 18012012
  TRI KĖSHILLA NGA SELMAN FARSIU (r.a.)

  Erdhi njė njėri te Selman Farsiu (r.a.) pėr tė kėrkuar kėshillė.  Ai u pėrgjigj :  -Mos fol !  -E pamundur njeriu sa ėshtė gjallė tė mos flasė – tha njeriu.  -Nėse flet, thuaje vetėm tė vėrtetėn ose hesht – i tha Selmani.  -Mė kėshillo edhe mė tej – tha njeriu.  -Mos u hidhėro – kėshilloj Selmani.  -Por e pamundur ėshtė qė njeriu tė mos hidhėrohet ndonjėherė – ta njeriu.

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 800
 • 19122011
  Botime tė reja: Sejjid Husein Nasri

  ”Filosofia Islame nga zanafilla e saj deri sot:

  Filosofia nė tokėn e profetėsisė”.  Titulli i origjinalit:


  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 852
 • 18122011
  SEMINARI NDĖRKOMBĖTAR

  ”FILOZOFIA, ETIKA DHE SFIDAT E NJERIUT SOT”

  Ditėn e shtunė, me 17 dhjetor 2011, nė Tiranė u zhvilluan punimet e Seminarit Ndėrkombėtar me temėn bosht:
  ”FILOZOFIA, ETIKA DHE SFIDAT E NJERIUT SOT”
  Ky seminar u organizua nga Fondacioni ”RUMI”, kurse punimet u zhvilluan nė ambientet e Hotel "Tirana International", nė sallėn "Balshaj", duke filluar nė orėn 9:30.
  Pėr realizimin e kėsaj ngjarje me rėndėsi nė fushėn e filozofisė dhe shkencės, morrėn pjesė dijetarė, studiues, mendimtarė tė shquar, si dhe tė ftuar nderi nga Shqipėria,...

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 794
 • 21012010
  FILOZOFI PitagoraPitagora u lind nė ishullin grek Samos, midis 592 dhe 572 para erės sonė. Qė i vogėl shfaqi shumė dhunti tė vecanta qė mė vonė do tė krijojnė njė legjendė, qė e do tė jetė i biri i Apollonit. Por edhe vetė emri i tij do tė thotė ‘’ ai qė u deklarua nga Pitia (profetja)’’.
  Nė moshė tė re merr pjesė nė Lojrat Olimpike ku dhe bėhet kampion nė mundjen e lirė. Mė pas do tė udhėtojė nė Egjipt ku dhe do tė initacionohet nė misteret e Memfidės dhe Heliupolit. Nė vazhdim do tė shkojė nė Finike dhe nė Halde ku dhe do tė mėsojė astronominė...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 1093
 • 31032009
  Iluminizmi

  Iluminizmi ka qenė njė lėvizje e borgjezisė evropiane nė periudhėn e pėrgatitjes dhe tė kryerjes sė revolucioneve tė shek. XVIII-XIX. Ai drejtohej kundėr rendit feudal dhe kulturės sė tij, kundėr obskurantizmit mesjetar e tė gjitha formave tė ideologjisė sė prapambetur dhe pėrpiqej pėr pėrhapjen e arsimit e tė diturisė. Jehona e kėtij iluminizmi tė vendeve evropiane, ashtu si ajo e ideve tė mėdha tė Revolucionit francez tė 1789-s dhe tė revolucioneve tė 1848-s qė tronditėn Evropėn, u ndie edhe nė Shqipėrinė e atėhershme, u pasqyrua nė ideologjinė dhe nė programin e Rilindjes...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 1 - Shikime: 5565
 • 25022009
  Janė shumė gjėra qė na nevojiten nė kėto momente. Me tė vėrtetė, jemi tė varfėr brenda kėtij bollėku dhe rehatllėku qė na ofron njė teknologji qė ndodhet nėn shėrbimin e nevojave tė vėrteta dhe tė supozuara tė njeriut
  FILOZOFI Sh_b
  Janė shumė gjėra qė na nevojiten nė kėto momente. Me tė vėrtetė, jemi tė varfėr brenda kėtij bollėku dhe rehatllėku qė na ofron njė teknologji qė ndodhet nėn shėrbimin e nevojave tė vėrteta dhe tė supozuara tė njeriut. Por, vėrtetojmė se sa mė shumė kemi, aq mė shumė nevojitemi dhe kjo pėrbėn njė rreth vicioz qė ėshtė...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 1600
 • 02072008
  Dhjetė idetė qė ndryshuan botėn
  Nga Platoni, Koperniku e deri te gjeniali Ainsht

  Pa gjenitė e epokave tė ndryshme, bota sot do tė kishte njė tjetėr "fytyrė"

  Platoni besonte se secili prej nesh synon tė jetė njė qenie njerėzore e realizuar dhe se filozofia ėshtė shkenca qė na ndihmon tė gjejmė mėnyrėn e kėtij realizimi. Nė kohėn e tij filozofia ishte njė disiplinė e re. Njė nga idetė mė radikale tė Platonit ishte barazia mes realizimit dhe lumturisė njerėzore, me atė qė ai e cilėsonte...

  nga ILIRI - Komentet: 1 - Shikime: 1434
 • 29052008
  Femrat drejtuese ??? ? Me te keqija se meshkujt


  Shpjegimi i psikologeve

  Ne kembim te humbjes se reputacionit te femrave apo te falimentimit te punes se tyre, psikologet thone se per femrat ekziston gjithmone nje lloj pakti me te keqen, e thene ndryshe, iu duhet te bejne edhe gjera, te cilat nuk iu kishin shkuar kurre me pare nder mend gjate jetes se tyre.

  Nje femer, ne dukje e keqe, e perfshire nga lodhja dhe mundimi per te bere karriere me cdo kusht, si edhe ankthi per detyren e re qe do t'i caktojne. Femra te tilla, te cilat kthehen ne "shtriga"...

  nga ILLYRIA - Komentet: 6 - Shikime: 1499
 • 30062008
  Kuptimi filozofik i LIRISĖ dhe realizimi i saj si proces
  FILOZOFI LIRIA1111111111Jeta ėshtė njė rrjedhojė e pėrjetimit ekzistencial qė i nėnshtrohet procesit evolutiv tė transformimit tė pandėrprerė kah e pėrsosura e pėrhershme. Shprehja e tėrėsisė sė kėtij procesi...

  nga Jona - Komentet: 0 - Shikime: 1373
 • 29052008
  Do tė pėrpiqem tė sjell njė fond modest nga fjalitė e shkurtėra qė paraqiten si vezullim. Ndaj i titullova : Vezullim mendimesh ! Bashkangjiten nė kėtė vazhdė !

  nga ILLYRIA - Komentet: 139 - Shikime: 3176
 • 10122007
  NIETSCHE, Wilhelm


  Biografia dhe veprat e Nietzsches

  Friedrich Wilhem Nietzsche ėshtė njė nga filozofėt mė tė mėdhenj gjerman tė shek. tė 19. Ai ka qenė njė kritik i bindur i Krishtėrimit, idealist gjerman i Feminizmit dhe modernizmit nė pėrgjithėsi. Ai konsiderohet si njė mjeshtėr i vėrtetė i aforizmave filozofike tė krijuara nė formė eksperimentale. Pėr kėtė arsye, ai ėshtė urryer, adhuruar, keq-interpretuar dhe ndoshta mbetet edhe sot e kėsaj dite filozofi mė i vėshtirė pėr t’u kuptuar.

  nga Bora - Komentet: 3 - Shikime: 4310
 • 21062008

  Filozofike


  Filozofia (prej fjalėve greke philos - shok, mik dhe sophia - dituri, qė mund tė shqipėrohen "dashuri pėr diturinė") ėshtė kuptuar nė mėnyra tė ndryshme nga filozofė tė ndryshėm gjatė historisė. Nė pėrgjithėsi, filozofia ka si synim kuptimin dhe shpjegimin e ēėshtjeve mė themelore tė njerėzisė, si pėr shėmbull: realiteti, dituria, kuptimi, vlera, e qėna dhe e vėrteta.
  Filozofia ėshtė lėmi...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 0 - Shikime: 1083
 • 21062008
  FILOZOFI & Elita Boterore
  Nje gazetar filantrop me thote se vetmia eshte e keqe per njeriun; dhe, per te mbeshtetur tezen
  e tij, ai citon, ashtu si gjithe ata qe nuk besojne lehte, fjale te Eterve te Kishes. Une e di qe
  Demoni i frekuenton me deshire vendet e shkreta dhe qe Fryma e vrasjes dhe e shthurjes
  perflaket mrekullisht te vetmite. Por, do te ishte e mundur qe kjo vetmi te qe e rrezikshme
  vetem per shpirtin e ngeshem e te percartur qe e mbush me pasionet dhe kimerat e tij.
  Sigurisht qe nje llafazan, kenaqesia me e...

  nga Iliriada Portal - Komentet: 4 - Shikime: 2432
 • 21062008
  Rusoi: Njė romantik nė Evropėn e arsyes

  Rusoi e zhvilloi karierėn e tij gjatė iluminizmit franēez, nė epokėm e arsyes, e cila ne Francėn e shekullit tė tetėmbėdhjetė dominohej nga Volteri (1694-1778), Monteskie (1689-1755), Didero (1713-1784), Kadorcet (1730-1794), Holbah dhe tė tjerė, tė cilėt njiheshin si filozofėt e asaj kohe.

  Kėta burra ishin zėrat disidentė tė kohės, tė cilėt ndryshuan mėnyrat tradicionale tė mendimit pėr fenė, qeverinė dhe moralin. Duke besuar se arsyetimi njerėzor ėshtė drejtuesi mė i sigurt i fatit...

  nga ILIRI - Komentet: 4 - Shikime: 3729
 • 14062008
  Thenia e Teutes me intrigoi per te hapur kte teme te re. Jemi mesuar te perserisim thenie figurash te njohura por edhe me autor anonim.
  Po ju vete a keni diēka tuajen. Nje thenie filozofike qe ju ka ardhur ne mend apo e keni shprehur ne rrethana te caktuara autore te te ciles jeni ju vete?
  Per ta ilustruar po vendos thenien e Teutes per lotet e gruas.

  "Ne ēdo pike loti te gruas fshihen te pathena, peshen e te cilave vetem forca e saj arrin ta mbaj ne zemer." (Teuta)

  nga ILIRI - Komentet: 1 - Shikime: 1148
 • 29052008
  Buzėt e mirėsisė sė sinqertė nuk mund tė jenė prej mjaltit

  nga ILLYRIA - Komentet: 48 - Shikime: 6308
 • 29052008
  C'fare eshte skepticizmi sipas jush dhe a jeni dakort me mendimin baze te skepticizmit: Ne c'do gje mund te dyshohet, pervec asaj qe duket?

  nga ILLYRIA - Komentet: 2 - Shikime: 2895
 • 29052008
  MENDONI QE KA LUMTURI SIC E PERSHKRUAN FAUSTI,APO NUK EKZISTON SIC SHKRUAN REMARKU OSE EMINGUEJ ??? ??? ?


  https://i.servimg.com/u/f42/12/32/55/85/lumtur10.jpg
  ...aty ku njeriu mendon se ka arritur Lumturine dhe gjithcka shkon perfekt atehere kane filluar dhe vuajtjet e tij, pasi fillon monotonia dhe humbja e Sensit per jeten...

  ...Lumturia nuk eshte dicka absolute qe mund ta perkufizosh e ta fusesh ne nje kuti. Lumturia eshte me teper nje ndienje relative, te cilen...

  nga ILLYRIA - Komentet: 0 - Shikime: 1260
 
 

Pėrdoruesit qė po shfletojnė forumin: Asnjė
Moderatorėt

Asnjė

Drejtat e ktij Forumit:

Ju nuk mund tė krijoni tema tė reja nė kėtė forum
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi

Legjenda
 • Mesazhe tė reja Mesazhe tė reja
 • Mesazhe tė reja [ Popular ] Mesazhe tė reja [ Popular ]
 • Mesazhe tė reja [ Locked ] Mesazhe tė reja [ Locked ]
 • Asnjė mesazh i ri Asnjė mesazh i ri
 • Asnjė mesazh i ri [ Popular ] Asnjė mesazh i ri [ Popular ]
 • Asnjė mesazh i ri [ Locked ] Asnjė mesazh i ri [ Locked ]
 • njoftimi: njoftimi:
 • Vėrejtje: Vėrejtje:
 • NIEWS,opinion,shtypi NIEWS,opinion,shtypi