ILIRIADA PORTAL


Join the forum, it's quick and easy

ILIRIADA PORTAL
ILIRIADA PORTAL
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tekste kengesh shqiptare

4 posters

Faqja 1 e 3 1, 2, 3  Next

Shko poshtė

Tekste kengesh shqiptare Empty Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga emigranti Thu Dec 13, 2007 12:14 pm


Jehona Sopi - Fustani i Bardhe Tekste kengesh shqiptare Jehona_sopi

Rrudha te reja thone te verteten
si te huaj u pershendetem, kot
aq vite ne, bashke fjetem
miq te perjetshem nuk mbetem.

po pelcasim ku, s’eshte e qepur mir
zemer mashkulli si beton
cka nuk shkriva un le ta shkrije ajo
shoqja jon
refreni - 2x
O tradhtar
vishja fustanin e bardhe
fustanin e bardhe vishja ti
mbi shpirtin e zi, mbi shpirtin e zi.
emigranti
emigranti

Numri i postimeve : 878
Reputation : 5
Points : 29323
Registration date : 08/12/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Tekste kengesh shqiptare Empty Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga emigranti Thu Dec 13, 2007 12:17 pm


Elvana Gjata - Ku jeton dashuria Tekste kengesh shqiptare Elvana_gjata


Zonje e dashur,
sot jam plakur, e as,
as 25 ende si kam
Zonje e huaj
gjuaj para jush krenarine
keto lote me rrine,
duhen me merzine,
kam pre kur e tija s’jam.
Ku jeton dashuria ime
dashuria jetes sime
ku jeton, ku jeton
Si kemishen e tij te vjeter
ai me zhveshi me vajzen tjeter,
tani jeton.
emigranti
emigranti

Numri i postimeve : 878
Reputation : 5
Points : 29323
Registration date : 08/12/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Tekste kengesh shqiptare Empty Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga Iliriada Portal Fri Dec 14, 2007 3:28 pm

Muharrem xhediku


Falmi syte e shkruar

S'di se perse
gjumi naten nuk me ze.
Ti dhe vetem ti,
gjithnji ne mendje me rri.

dhe eja pra ,
xhani mu dogj zjarr e flak.
ti dhe vetem ti,
gjithni ne mendje me rri.

Ate nat pranvere kur ty te pash,
zemren menjeher un ty ta dhash,
ty te kerkoj ngado qe shkoj
se ty perjet te dashuroj

ref

Te lutem falmi syt e shkruar
qe si prush jan tuj mpervlu
pas syve te tu jam dashuruar
e spo munem me duru

Qerpiku yt i rand
me fal gezim e lumturi,
shkelqimi synit tand
zemren ma mbush me amelsi.


sdi se perse
gjumi naten nuk me ze
.......

Iliriada Portal

Numri i postimeve : 4607
Reputation : 58
Points : 36435
Registration date : 08/12/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Tekste kengesh shqiptare Empty Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga Iliriada Portal Fri Dec 14, 2007 3:34 pm

Muharrem Xhediku
Engjellushes

A te kujtohet dite e majit,
kur ne shkuam ne piknik
rreze burimit afer malit
une te zgjodha ty per mike.

sa te qeshen syt e shkru
kur te thash
sa shum te du,
nje kujtim te paharru,
nga zemra vajz ta kam dhuru.

ref

Hajt te shkojme tek burimi i kulluar
te pushojme prane lisit te bleruar
lule maji plot aroma
tufa tufa do ti zgjedh
manushaqet me te njoma
veē per ty moj do ti mbledh

Me dafina lule fushe
nje kunor do te baj per ty
veē per ty moj engjellushe
sa ne zemer me ke hy.

Iliriada Portal

Numri i postimeve : 4607
Reputation : 58
Points : 36435
Registration date : 08/12/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Tekste kengesh shqiptare Empty Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga Iliriada Portal Fri Dec 14, 2007 3:42 pm

Muharrem Xhediku

Matura

Sa te marr dhe une maturen
o i dashur veē me prit.
Se ne skajet me te larta
do te takohemi nje dite.

ref

Une te prita por ti serdhe
shum te prita
ndaj ste pres

ti su skuqe
as u zverdhe
kur me dole e pabes

Jeta e fshatit
s'te pelqeu
ndaj nje tjeter dashurove
besen moj qe se tret dheu
vall ēe bere ku e ēove
besen moj qe se tret dheu
valle ēe bere ku e ēove

II

Ti se don zemren bujare
qe te pret i permallu
Po ta dija lozanjare
s'do te te kisha dashuru

ref
une te prita
po ti serdhe
.....
[/size]

Iliriada Portal

Numri i postimeve : 4607
Reputation : 58
Points : 36435
Registration date : 08/12/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Tekste kengesh shqiptare Empty Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga Iliriada Portal Fri Dec 14, 2007 3:48 pm

Muharrem xhediku

Trendafili dhe zogu

Gem me gem zogu fluturon
tek nje trandafil ai shkon qendron
Se kjo gonxhja ēel o per bukuri
porse zogut mjer hallin nuk ja di
se kjo gonxhja ēel o perbukuri
porse zogut t'mjer hallin nuk ja di.

ref
kno bilbil pra zou i veres
thuja kangas dhe nje her
thuja kanges dhe nje her
o ne kte pranver

Iliriada Portal

Numri i postimeve : 4607
Reputation : 58
Points : 36435
Registration date : 08/12/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Tekste kengesh shqiptare Empty Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga lola Sun Dec 16, 2007 3:04 pm

Alban Skenderaj

Vetem ty

Me mire te isha une nje shkemb
dhe dallget te rrihnin ne koken qe sme dhemb
Nese me mire do te ishte te kisha un nje mal
dielli me rreze te me griste kemishen e bardh


Edhe me mir do te ishte te kisha un nje peme
me fruta e gjethe te blerta qe kur te mos bien
me mire akoma do te ishte te kisha un nje kenge
tinguj e nota te mblidhja ne �do vend


Por un e di, e dashur kam nje detyrim
gjithmon me ty, ne lindje perendim
jo s`mund te jem as shkemb, as mal, as peme
thjesht nje njeri per ty un do te jem


Se ti je motiv i jetes time
ve� per ty do te jetoj
ti me ben te fle pa mendime
vetem ty un enderroj


Sikur te isha nje cope qielli i ftoht
ne zemren tende do vija un te lendroja
edhe nje yll te isha me diellin drit ne sy
driten time te gjithen do te ta falja ty
lola
lola

Numri i postimeve : 241
Reputation : 3
Points : 28894
Registration date : 13/12/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Tekste kengesh shqiptare Empty Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga Iliriada Portal Sun Dec 16, 2007 3:08 pm

Elvana Gjata & Ku jeton dashuria


Zonje e dashur sot jam plakur
e as as 25 ende si kam
Zonje e huaj sonte gjuaj
para jush krenarin�
k�ta lot me rrine duhen me merzine
kam frik� kur e tija s'jam

REF.Ku jeton dahshuria ime,dashuria e jet�s sime
ku jeton ,ku jeton
si kemishen e tij te vjet�r ai me zhveshi me vajzen tjet�r
e tani jeton
Fat i krisur dukem e grisur
por dua pran� deres se tij te shtrihem tani
le t;me shohin le t'me njohin
nga turpi i zi nuk vdes njeri
dua te jem pran� tij

REF.Ku jeton dashuria ime,dashuria e jet�s sime
ku jeton,ku jeton
si kemishen e tij te vjet�r ai me zhveshi me vajzen tjet�r
e tani jeton

Zonje e dashur dua te jem e matur
por buza me dridhet
se kam te leht�,here e pare kerkoj
kerkoj rrug�n e shpreses,numrin e baneses
i erdhi shpetimtarja ime sot,shpetimtarja sot
m� duhet ta takoj.

Iliriada Portal

Numri i postimeve : 4607
Reputation : 58
Points : 36435
Registration date : 08/12/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Tekste kengesh shqiptare Empty Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga Iliriada Portal Mon Jan 14, 2008 6:41 pm

Bojken Lako - Asgjė e largėt

S'kam asgjė tė largėt
Ditė tė reja do tė gjejmė
S'ka mė klithma bebesh
Besoje, besoje, besoje

Nuk ka ujė nė fusha
Vetėm njė fėmijė nė rrugė
Nuk ka mė vdekje
Njė kėmishė e zezė nė tel
Besoje, besoje, besoje.

(refreni)

Nuk ka asgjė tė largėt
ditė tė reja do tė gjejmė, do gjejmė
Nuk ka mė klithma bebesh
besoje, besoje, he-he, he-hej.

Nuk ka mė lutje
Vetėm njė dorė e shtrirė
S'ka mė stėrmundime
Vetėm njė gjurmė e lehtė
Besoje, e lehtė, besoje

Iliriada Portal

Numri i postimeve : 4607
Reputation : 58
Points : 36435
Registration date : 08/12/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Tekste kengesh shqiptare Empty Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga Iliriada Portal Mon Jan 14, 2008 6:44 pm

Ardit Gjebrea - Kur tė jesh mėrzitur shum

Kėtu s`do t`jem , do jem larguar
Ne tok i tretur si te tjerėt
Ne kafenene e preferuar
Nuk do me shohin me kamarieret.

Dhe nėpėr udhet ku kam ecur ,
S`do ndihet kolla ime e thate
Mbi varrin tim do tė rrije i heshtur
Njė qiparis , si murg i ngrate

Ti do trishtohesh atėherė
Se s`do me kesh ne dhome gjallė
Dhe kur ne xham te fryje ehe
Do qash me eren dalengadale

Po kur tė jesh , mėrzitur shumė
Ne raft te librave kerkome
Atje i fshehur do t`jem unė
Ne ndonjė fjale a ndonjė shkronje

Mjafton qe librin , pak ta heqesh
Dhe un do tė zbres , do tė vij pas teje
Ti si dikur me mall do tė qeshesh
Si njė blerim pas njė rrekeje

Iliriada Portal

Numri i postimeve : 4607
Reputation : 58
Points : 36435
Registration date : 08/12/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Tekste kengesh shqiptare Empty Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga lola Thu Jan 31, 2008 1:12 am

Martesa Jone

Qysh ne vegjli ne u deshtem
njeri-tjetrin perqafum
Zemrat tona kurre pa ja nda
perher njera-tjetren dashurun

Martesa jone eshte e lumtur
kur eshte gezimi dashuris
O zemer kendo pa pushuar
kenget e bukra t'lumturis

Si nje enderr madheshtrendit
ne sot me deshirum
zemrat tona kur pa ja nda
perher njera-tjetren e kerkun


Martesa jone eshte e lumtur
Kur eshte gezimi i dashuris
O zemer kendo pa pushuar
Kenget e bukura te lumturis
web:www.teksteshqip.com
lola
lola

Numri i postimeve : 241
Reputation : 3
Points : 28894
Registration date : 13/12/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Tekste kengesh shqiptare Empty Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga lola Thu Jan 31, 2008 1:13 am

Ti Qaje

Ti qaje…
Pranė meje ti si njė fėmijė
U gabove ti nė dashuri
Por jo jo unė nuk ta fal

Sonte natė e fundit me ty
Ndaj unė nga ty po largohem
Se s'e mbaj dot kėtė tradhėti

Por do tė jetoj...
Shumė i vrarė, i vetėm nė agoni
Larg teje, larg syve tė zi
Por jo jo unė tė pres

Sonte tė kujtoj me brengė e me trishtim
Shumė, shumė i vrarė ėshtė ky shpirti im
Ndaj mallkoj ditėt e dashurisė
web:www.teksteshqip.com
lola
lola

Numri i postimeve : 241
Reputation : 3
Points : 28894
Registration date : 13/12/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Tekste kengesh shqiptare Empty Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga lola Thu Jan 31, 2008 1:15 am

Jemi te huaj (Ledina ēelo)

Nė kėtė qytet, kam kohė qė s'jam parė,
e huaj jam, pėr kėtė nuk kam faj,
ish natė pa hėnė atėherė kur ne u ndamė,
dhe u harruam se koha s'tė fal.

Unė ika larg tė mos kthehem kurrė,
gjithcka tė harroj, tė t'harroj edhe ty,
tani mė lutesh, ke njė peng ti nė shpirt,
t'a kthejmė tė shkuarėn, oh sa ēudi,
e jotja unė tė jem pėrsėri.

Jo nuk tė dua,
ėshtė tepėr vonė tani, tepėr vonė,
jemi tė huaj, i dashur...vonė, zemra u ftoh,
zemra u ftoh.

Unė e pranoj njė puthje kėtė natė,
por gjithė magjinė qė ma fale ti,
kohėn s'e kthejmė dot pas, tė dy ne e dimė,
kujtimi mbetet vec si njė stoli.

Jo nuk tė dua,
ėshtė tepėr vonė tani, tepėr vonė,
jemi tė huaj, i dashur...vonė, zemra u ftoh.

Zjarri u shua,
nė shpirtin tim, thellė pėrgjithmonė,
tė ndjej tė huaj,
ėshtė tepėr vonė, zemra u ftoh.

Zemra u ftoh,
zemra u ftoh.

Ooooooooh...

Jo nuk tė dua,
ėshtė tepėr vonė tani, tepėr vonė,
jemi tė huaj, i dashur...vonė, zemra u ftoh.

Zjarri u shua,
nė shpirtin tim, thellė pėrgjithmonė,
tė ndjej tė huaj,
ėshtė tepėr vonė, zemra u ftoh.

Zemra u ftoh.

Jemi tė huaj,
i dashur vonė, zemra u ftoh.

Zjarri u shua,
nė shpirtin tim thellė pėrgjithmonė.

Tė ndjej tė huaj,
i dashur vonė, zemra u ftoh.
web:www.teksteshqip.com
lola
lola

Numri i postimeve : 241
Reputation : 3
Points : 28894
Registration date : 13/12/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Tekste kengesh shqiptare Empty Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga lola Thu Jan 31, 2008 1:18 am

Dashuria (Rovena Dilo)

Sa here te kam pritur
tek vendi qe ne dime
mes shiut rreke
kur era fryn stuhi
vete me mesove
se dashuria
ka diell dhe ne shi
vete me mesove
se dashuria
gjithe qiellin ka cati

Mes qershive mjalte
qendruam ne te dy
kokrrat qe nga lart
pikonin leng ne sy
e zgjatem duart
perkulem deget
por kokrra s'morem dot
ty te mos kisha
prane ne keto caste
e etur do te ndjehesha sot

Nje dite buze detit
me pyete si femi
valle dashuria
a deti ka me thellesi
Pastaj e dashur koken mbeshtete
pergjigje prisje kot
S'di ne c'thellesira
Humba e tera
por di se s'dilja dot
web:www.teksteshqip.com
lola
lola

Numri i postimeve : 241
Reputation : 3
Points : 28894
Registration date : 13/12/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Tekste kengesh shqiptare Empty Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga Iliriada Portal Thu May 08, 2008 3:05 pm

[size=18]
Muharrem Xhediku

Vajze engjellore

Vajze engjellore
Zemeren ma more
U ngjite lart po prap sguxon per me u kthy
Sa te dashurova
Sa te adhurova
Ne ēdo moment mendja me rrin vetem tek ti

Si munde te harrosh
Sa here me bane be
Si munde tmos kujtosh
besen qe lidhem ne

ref

Ti vete me the se lumturia
Sfitohet kurr jo me para
Kur eshte e paster dashuria
Hare dhe gzime ajo ka

Vertet i varfer un qellova
E noi stoli sta kam dhuru
Por me gjith shpirt te dashurova
Zemren veē ty ta kam dorzu
Kur bridhnim ne livadhe blčrt

II

Prap erdh pranvera
si motet tjera
manar i vogel koder m'koder blegeron
zoqt cicerojne
ēerdhe ndertojne
veē zemra ime nate e dite per ty mendon

Si munde te harrosh
sa here me bane be
si munde tmos kujtosh
besen qe lidhem ne

ref

Kur bridhnim ne livadhe te blerta
te qeshur te gzuar si femij
ti mthoshje me fjal te sinqerta
se un ta fala dashurine

Gezimin e jetes mua ma more
e ne harres mua me le
nga natyra dukesh engjellore
por ne zemer akull je.

Cuca Radomires

Cuca radomires faqet me nishana
Cuca radomires faqet me nishana
Tuj e korrun grunin oe
E ka zanun hana
Tuj e korrun grunin oe e ka zanun hana

Cuca radomires floket kaēurrela
Cuce e radomires floket kaēurrela
Ēi punojne shtizat oe tuj e mush bucela
Ēi puntje stilzat oe tuj e mush bucela

Cuca radomires tuj prashit nder ara
Cuca Radomires tuj prashit nder ara
Nuk ka asnji djal katundi qe ti dal perparra
Nuk ka asnji djal katundi qe ti dal perpara

Cuca e radomires Synin si shkendi-e
Cuca Radomires synin si shkendi-e
Lumi ai trim i zoti oe qe do e shtier ne shpi-e
Lum ai trim i zoti oe qe do e shtjer ne shpie-e

Iliriada Portal

Numri i postimeve : 4607
Reputation : 58
Points : 36435
Registration date : 08/12/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Tekste kengesh shqiptare Empty Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga Iliriada Portal Fri May 09, 2008 4:18 pm

Ne maje te larta

Ne maje t'larta
ku rriten shqipet
po kendonte nje baresh

Ne maje t'larta
ku rriten shqipet
po endonte nje baresh

Kanget ma t'bukra
ajo po kendonte
per trimin qe e dashuron

kanget ma tbukra
ajo po kendonte
per trimin qe e dashuron

Trimi bareshes
ne roje te atdheut
ruan vigjelon me guxim

trimi i bareshes
ne roje te atdheut
ruan vigjelon me guxim

Qe kam armiku
dhe zgjedh e huaj
ma t'mos e shkelin vendin tim

qe kam armiku
as zgjedh e huaj
ma t'mos e shkelin tim

Iliriada Portal

Numri i postimeve : 4607
Reputation : 58
Points : 36435
Registration date : 08/12/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Tekste kengesh shqiptare Empty Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga ILLYRIA Tue Jun 03, 2008 3:40 am

Shkurte Fejza-te dua Kosove

Te dua Kosove, po si te mos dua
sa shume lote u derdhen, permbi varre tua.
Kur nje dite e prite, tash e 500 vjete
ku me gjak tu rriten edhe femija ne djep
Je shume me e bukur moj Kosova nane
Trimat qe dhane jeten, thelle ne gji i mbane

Te dua Kosove, per kullat dhe malet
Dashunia e jote, nuk blihet por falet
dhe ashtu perhape, si rrezja ne voter
si buka dhe kripa, kur shtrohet ne sofer
Je shume me e bukur moj Kosova nane
Trimat qe dhane jeten, thelle ne gji i mbane

Je shume me e bukur moj Kosova nane
Trimat qe dhane jeten, thelle ne gji i mbane

ILLYRIA

Numri i postimeve : 1370
Age : 110
Reputation : 1
Points : 28041
Registration date : 29/05/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Tekste kengesh shqiptare Empty Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga ILLYRIA Tue Jun 03, 2008 3:40 am

Sabri Fejzullahu---Une te dua ashtu si je..

Me je larguar, s’di gje per ty
Me ke harruar, jetoj n’vetmi
Kam quar t’fala moj e pabese
T’falat s’mi ktheve e une po pres
Po tretem dhe lutem vetem per ty

Nese tjetri te braktis, e askund s’ke ku me shku
Fal te qofshin krejt gabimet, ec te une se shume te dua
Nese malli te kaplon pa me thirrur mos me le
Dije se ke nje njeri, qe te don ashtu si je

Kur ne u ndame, u humbe krejt
Kot te kerkova s’munda me t’gjete
Kam quar t’fala moj e pabese
T’falat s’mi ktheve e une po pres
Po tretem dhe lutem vetem per ty

Nese tjetri te braktis, e askund s’ke ku me shku
Fal te qofshin krejt gabimet, ec te une se shume te dua
Nese malli te kaplon pa me thirrur mos me le
Dije se ke nje njeri, qe te don ashtu si je

ILLYRIA

Numri i postimeve : 1370
Age : 110
Reputation : 1
Points : 28041
Registration date : 29/05/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Tekste kengesh shqiptare Empty Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga ILLYRIA Tue Jun 03, 2008 3:41 am

Sabri Fejzullahu---Une te dua ashtu si je..

Me je larguar, s’di gje per ty
Me ke harruar, jetoj n’vetmi
Kam quar t’fala moj e pabese
T’falat s’mi ktheve e une po pres
Po tretem dhe lutem vetem per ty

Nese tjetri te braktis, e askund s’ke ku me shku
Fal te qofshin krejt gabimet, ec te une se shume te dua
Nese malli te kaplon pa me thirrur mos me le
Dije se ke nje njeri, qe te don ashtu si je

Kur ne u ndame, u humbe krejt
Kot te kerkova s’munda me t’gjete
Kam quar t’fala moj e pabese
T’falat s’mi ktheve e une po pres
Po tretem dhe lutem vetem per ty

Nese tjetri te braktis, e askund s’ke ku me shku
Fal te qofshin krejt gabimet, ec te une se shume te dua
Nese malli te kaplon pa me thirrur mos me le
Dije se ke nje njeri, qe te don ashtu si je

ILLYRIA

Numri i postimeve : 1370
Age : 110
Reputation : 1
Points : 28041
Registration date : 29/05/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Tekste kengesh shqiptare Empty Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga ILLYRIA Tue Jun 03, 2008 3:42 am

Trix-Qaj per ty..

Tash kurte humba kot te kerkoj
se gjall me mbeti vetem kujtimi
sikur te shoh edhe nje here
sdo tme digjte me pergjerimi.

Kot qaj per ty
o moj shtegtare
qe prore ma kujton
tshkuaren rini.

Si flutur ike nje dite pranvere
per tme mbetur gjithmone pa kthim
e une s`te gjej dot ne endrra
ndaj vere ska me shpirti im

Kot qaj per ty
o moj shtegtare
qe prore ma kujton
tshkuaren rini

ILLYRIA

Numri i postimeve : 1370
Age : 110
Reputation : 1
Points : 28041
Registration date : 29/05/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Tekste kengesh shqiptare Empty Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga ILLYRIA Tue Jun 03, 2008 3:43 am

Ē’Eshte Dashuria Anita Take
Dua ta di o miqte e mi
C’eshte dashuria!
Eshte gezim, eshte hidherim
Qe te shqeteson

Zjarr apo mall
Ē’te jete vall!
Kush di te me thote
Pa dashuri, as une as ti
Nuk jetojme dot

Ref.
Nuk me thate jo jo
Gjer tani
S’e gjen dot jo jo
Asnjeri
Ndaj ju pyes perseri
Ē’eshte e embla dashuri

Zjarr apo mall
Ē’te jete valle?
Kush di te me thote
Pa dashuri as une as ti
Nuk jetojme dot
Po per cudi, qe asnjeri
Pyetjeve te mia
Nuk iu pergjigj, as mire as keq
C’eshte dashuria

Nuk e di…..kush e di….

ILLYRIA

Numri i postimeve : 1370
Age : 110
Reputation : 1
Points : 28041
Registration date : 29/05/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Tekste kengesh shqiptare Empty Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga ILLYRIA Tue Jun 03, 2008 3:43 am

SONI

Ndarja

Shpirti me thyhet kur shoh ate shikim
syte flasin vete per ndjenjen qe ke ne shpirt
lotet ne sy s'te jane thare
i fsheh per te mos i pare
erdhi koha per tu ndare
per tu ndare...
per tu ndare...

Shpirti me thyhet kur shoh ate shikim
syte flasin vete per ndjenjen qe ke ne shpirt
lotet ne sy s'te jane thare
i fsheh per te mos i pare
erdhi koha per tu ndare
per tu ndare...
per tu ndare...

Ref:
Duro zemer ti mos qaj
me jep force qe lotet dot ti mbaj
me puth me flit ngadale
sic di zemer vetem ti
ndarja eshte shume e rende
vret zemren dhe ha ndonje shpirt
me puth me flit ngadale
sic di zemer vetem ti
me puth me flit ngadale
siq di zemer vetem ti

ILLYRIA

Numri i postimeve : 1370
Age : 110
Reputation : 1
Points : 28041
Registration date : 29/05/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Tekste kengesh shqiptare Empty Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga ILLYRIA Tue Jun 03, 2008 3:44 am

Fisniket

Pleqeria

Erdhi rradha te kendoj kengen per ty
erdhi ai moment kur vargjet shkruhen
lote pikojn nga syte
une s'kam qene poete i mire
te shkruaj nuk kam dit
vetem kete refren per ty e ruajta
me zemer e kendoj

Ref:
Kur te vjen pleqeria
do t'jesh vetem ne shtepi
do te kujtohen fjalet te mia
s'dot jem prane lotet ti fshi...lotet ti fshi

Me kujtohet kur me thoshe
nuk ndahem nga ti
ku do qe te shkosh do t'jem prane teje
deri ne pleqeri
tani vetem kengen mbeti si kujtim per ne
edhe ky refren qe po e degjon
ku do qe te jesh

Ref:
Kur te vjen pleqeria
do t'jesh vetem ne shtepi
do te kujtohen fjalet te mia
s'dot jem prane lotet ti fshi...lotet ti fshi

ILLYRIA

Numri i postimeve : 1370
Age : 110
Reputation : 1
Points : 28041
Registration date : 29/05/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Tekste kengesh shqiptare Empty Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga ILLYRIA Tue Jun 03, 2008 3:46 am

Cikli i kreshnikeve
Fuqia e Mujit

Lum e lum per t’lumin Zot,
Nu’jem kane e Zoti na ka dhane!
Kurr ish’kane Muja djale i ri,
M’a kish cue baba n’rroge tu njizotni;

Coban lopesh zotnija e ka ba,
Per gjith dite bjeshket Muja tu’i kerkue;
Per gjith dite nder gurra t’u u freskue,
Per gjith dite nder mriza tuj pushue
Rruge as shtek pa njofte nuk ka lane

M’i con lopet gjithhere ku s’i’n kane
‘I nate lopet cobanit i paskan hupe
E tu shpija nu’ka mujte me dredhe
Buze nji shkambit m’u ndale asht ngushtue

Asht ule djali aty per me fjete
Paj dy djepa aty ki’n qillue;
E kan marre brimen e tuj kjajte
M’asht avite Muja me i shikjue
Po i pajton tuj i pekunde
E t’dy djepat ika vun ne gjume
Bardhe si drita dy Zana atehere kane ardhe
-Ty, qysh te thone – Mujon e kan pvete-
Zo’! c’te ka pru n’ket vend e shka t’ka trete!-

Muja atehere shka u ka thane
Rrogtar lopesh un kam qillue
Per gjith dite kto bjeshke i kam kerkue
Mue rreziku sot ka ardhe me me ndeshe
M’kan hupe lopet, e askund s’kam mujte me i gjete
Ktu m’xu nata e u ngja per me fjete
S’mylla sy prej vajit, qi kam ndie
Ishin kane tuj kajte keta dy fmi
Kurrkund carje fmia nu’m’kan lane

M’u kan dhimte e jam hudhe me i pajtue
I pajtova e sa grima n’gjume i kam vdue
Po Zo’! shka jeni me gjithe ket drite?-
-Zana jemi, Mujo, tuj shetite,
-Tuj u sjelle na njerzvet me u ndihmue,
Ti c’fare ndere, Mujo, po na lype?
Qi dy djepat na ike vu ne gjume?
A don force, Mujo, me qindrue?
A don lufte, Mujo, me luftue?

A don gja, Mujo, a don mall?
A don,dije, Mujo a don gjuhe?
Lyp shka te duesh Mujos te i kan thane
Kqyr Muji atehere c’ka qite e ka thane:
-Shpesh po m’ngucin cobanija
Shum inad cobajt si me kane

Paj me force me ja u kalue un due
Njana shoqes Zanat atehere i kan thane:
-Tamel gjiut Mujit per me i dhane
Tamel gjiut i kan dhane me pi
Me tri pika djalin m’a kan ngri
E ika fale Zoti kaq fuqi
Sa me e luejte shkambin ma t’madhin
-Kape gurin! - Zanat i kan thane
Njimi okesh e ma guri ish’kane

E ka kap gurin njimi okesh
Badihava peshue me duer e ka;
Der n’nye t’kames vec e n’mujt ma
Njana shoqes Zanat atehere i kane thane:
-Edhe do tamel Mujos me i a dhane
E ka marre tamlin Muji e e ka pi
E ka kape gurin me e peshue
Deri ne gju ai gurin e ka cue
E ka ugje prap n’toke e ka pushue

Kqyre Zana sa mire ka thane:
- Edhe pak gji Mujo me i a dhane
I ka dhane prap gji per me pi
Sa don Zoti t’i ka dhane fuqi
E e ka marre gurin me e peshue
Deri ne shoge (brez) gurin e ka cue
E kan pa Zanat e kan kqyre
Njana tjetres prap te i kan thane:
- Opet (perseri) Mujit gji lypet me i dhane

E ka marre Muji gji me pi
O! se c’po i ep edhe Zoti fuqi
Kenka ba si me kane drangue
Ka marre gurin me e peshue
N’cep te krahit Muji e ka vdue
Njimi okesh gurit i ka qindrue
Njena shoqes Zana c’ka i ka thane:
-Tjeter gji Mujit mos me i dhane:
Pse tjeter gji Mujit per me i dhane

E batis dyrnjan ana-m’ane,
Atehere Zanat Mujin po e zhgjertojne
Se sa t’vogel qi po flasin:
Permbi krye hana tuj i shikjue
Permbas shkambit hija tu’u zgjatue
Sa miqsisht me te kan kuvendue
Kqyre Zanat, Mujit, shka i kan thane:
-Probatin na, Mujo, duem me te xane:
Fol ti, Mujo tash qysh po thue?-

-Tu t’jem ngusht, Zanat, me m’ndihmue!-
E ka fale Zoti sabahin
Ferk e ferk Muji kanka cue
I ka gjet lopet e ne shpi ka shkue
N’fushe t’Jutbines Muji kur a ra
Bytym shoket e mbledhun i ka pa
Se me Mujin aty i’n kene msue
Me i a mujte Mujit tuj ladrue
Kqyre seri Muji shka ka ba:

I a ka nise me cobaj me ladrue
Send ma t’fortin me dore e ka kape
Pese konope perpjete i ka dhane
As kurrkush me fole nuk po flet
Se me thue kur po i bjen
Dekun n’toke gjinden po i qete
Prej zotnis – tha – Mujit asht largue
Prej zotnis – burri kur asht da
Ka dredhe n’shpi - tha – nanen per me e pa

*Tha – I a ka nise Muji tuj punue
*Tha – I a ka nise Muji tuj luftue!
E n’sa lufta Muji si po bjen
Ai gjith here me ndere si po del.

ILLYRIA

Numri i postimeve : 1370
Age : 110
Reputation : 1
Points : 28041
Registration date : 29/05/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Tekste kengesh shqiptare Empty Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga ILLYRIA Tue Jun 03, 2008 3:46 am

Vajtimi i Ajkunes

Drita a dale e drite s’po ban,
ka le dielli e nuk po nxeh:
ēa ka ba Gjeto Basho Muji;
Djalin n’dhe Muji e ka shti…
A dredhe Muji e ne shpi ka shkue,
nana e djalit po e pyet;
-Mujo, djalin ē’ma ka gjete?
N’Lugjet t’Verdha, a thue ka mbete?…
Qyqe vetem rrugen paska marre,
kane zane vend yjt’ vajin me e ndie!
Kur ka dale nder Lugjet t’Verdha,

atehere nana hanen ka mallkue:
-T’u shkimte (shofte) drita ty, o mori hane,
qe s’ma ēove ate nate nji fjale,
n’Lugje t’Verdha, shpejt me dale
bashke me hy n’nji varr me djale!…
Kur ka shkue te varri i djalit,
ka pa ahin treqind vjec,
ahi ishte rrema-rrema,
nji ma t’bukrin mbi varr po e shtin

Mire po pshtetet per dege t’ahit
pikon loti mbi varr te djalit
Kane lane kangen zogjte e malit,
kane lane kangen me veshtrue!
-Po a s’e din se kush ka ardhe,
qe nuk cohesh per m’u fale,
more i miri i nanes-o?
Amanet, o more bir,
dil nji here ksi burgut t’erret,

fol me nanen qe t’ka rrite
s’m’ke lane kurre kaq shume me prite!…
More Omer i nanes-o;
A thue gjokun me ta prue?
Dil nji here per me lodrue
bjer nder gurra me u freskue
kerko majat bashke me zana
se ty varrin ta ruen nana,
mori i miri i nanes-o!…

ILLYRIA

Numri i postimeve : 1370
Age : 110
Reputation : 1
Points : 28041
Registration date : 29/05/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Tekste kengesh shqiptare Empty Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga ILLYRIA Tue Jun 03, 2008 3:47 am

Martesa e Halilit

Fort po shndrit njaj diell e pak po nxeh!
C’po e merr fryma rrapin e Jutbines!
Bore e madhe paska ra:
Randojne ahet per me u thye
Kane cetinat vetem kreshtat
Ushtojne lugjet prej orteqesh
Prej orteqesh kah po bijne nder gropa
Kane ra vashat me gja ne lume

Kane gjete lumin ngri akull
Kane nise vashat me lype krojet
Kane gjete krojet tane ngri hej!
Ka dale Muji me kreshnike
A thue ndeshet me ndoj gja malit
Sa shpejt diellin ma zu reja!
Shpejt ma endi njei pelhure t’gjane e t’gjate
E ia ka veshun majat rreth e rrotull
Qe kur jane kap trimat-o te lumi

Kaq perzi i ka fryma e plajm e re
Askurrnji shoshojne trimat s’po e njohin
Ngrine trimat, u sharruen
Por n’breg t’lumit – kulla e Mujit
T’tane per darke Muji i ka ndale
Kqyr cka bani Gjeto Basho Muji
E ka vu nje barre dru t’vogel ne zjarr
Treqind vete prihere m’u nxeh…
Sa shpejt fryma burrave u ka ardhe

Sa shpejt gjaku trimave po u nxehet!
Kane marre llafin e po llafiten
Kane marre gazin e po gazmojne
Kane nise trimat Mujin, po pyesin
-N’vater tande, Muje, kemi qellue
mos na ki rande per nji fjale…
Qysh Halilin s’e martove?…
Jane martue krejt mosha e tij…
Djemt’e tyne n’loje te tane kane dale

A t’u dhimbsen paret per me i dhane?
A t’u dhimben dasmat per me i ba?
Tutna djalin dikush po na e rre
Shpesh e shpesh po bie n’Kotorre t’Reja
Rob te gjalle djalin po e zane
Le konakun, Muje, po ta fikin
Ma zi fisin, Muje, po na koritin…
-Faqebardhe, more shoke,ju qofshi
Se mire hallin po ma ditki, burra!…

Ju t’pavllazen shoke s’keni qellue
Kujt po i dhembe dasmat per vlla t’vet?
Ky edhe s’asht or burra cub flligshish
Mire e njihni se asht daji trimnish-
Atehere djali ka nise me fole
-Kah kam vlla e kah kam moter
vdeksha para n’u martofsha
se gjithe grate e Krahines ku jane
se gjithe vashat e Jutbines ku jane

bash si motra qe po m’duken
dheu m’ka mblue e fat s’i qita vedit
po s’e mora Tanushen e kralit
E une Tanushen vete e kam pa
Gja ma t’mire s’sheh njeri nen kete diell
Vetulla e saj e drejte si fiskaja
Shtegu i ballit si shtegu i malit
Kur merr hana me prendue
Syni i saj si kokrra e qershis

E ka qerpikun si krahu i dallendeyshes
Fytyra e saj si kuqet molla n’dege
Hunda e drejt-o si kalemi i Tushes
Goja evogel si lulja qe shperthen
Dhambet e bardhe si gurezit e lumit
Fill mbas shiut, kur po i shndrit dielli
Qafa e saj si qafa e pellumbit
Shtati i saj porsi shtat cetine
Mishi i dores posi rremi i shemshirit (lloj druri)

Por n’qafe m’paci mor Bjeshket e Nalta
Kurrrkund nji shteg qe nuk me late
Per me dale deri ne Krajli!-

Sa mire nama bjeshket m’i paska gjue!
Sa shpejt deti ka ndigjue!

E e ka cue nji fryme te forte
E e ka cue nje fryme te nxehte
Bijne orteqet neper gropa
Ushtojne malet si prej motit!
Por tri dite e ma s’ka zgjate
A shkri bora e ka ra n’lume
Por tri jave e ma s’ka zgjate
Cka e ka ba lumi ate te bardhe?
T’bardhet e bjeshkeve krejt e ka mbyte n’det

Cpo kendojne bilbilat n’mal
c’po lodrojne femija n’fushe
-Shpejt me dale te t’bani (stan ne bjeshke)
se ka shperthye ahi! –
Atehere djali Mujit i ka thene:
-Qetash gjokun , Muje, ti me ma dhane…
Atehere djali i ka kcye gjokut n’shpine:
-T’mire u pafshim! – Mujit i ka thane
Ka marre rrugen per krali

Dy here djalin kurkush s’e ka pa
Kalojne male e kalojne lugje
Kalojne breshte (pyll me bredha) e kalojne ashte (pyll me ahe)
Kalojne dite e kalojne net…
-C’ka ka hana qe s’po del?
Kane pyet bilbilat e malit
Pritni pak more zogjt e malit
Ju me kndue tjeter pune s’keni
Hana sonte ka ndodhe zane

Ka nji ndore (ne mbrojtje) me percjelle…-
Qatehere djali sa kish ra n’breg t’lumit
Ka lidhe gjokun brenda ne nji imshte (ahishte me drure te rinj)
Imshta ishte tane ahishte
Vete shatorret neper muzg te nates po i lyp
Kur ta mbrrite te cadra e kuqe…
Ka zane vend permbas nji lisi
Rranjet e lisit shpernda ne lume…
Sa urtisht djali qe po e msyn (sulmon)

Ma ka nxjerr thike ma te mprehten
Kamba-doras asht avite…
-Po ket fytyre ku e ka pa
qe po me gjet me te Halilit?-
Ma gjate djali s’ka durue:
-Po je a njeri qe ke bese?
-Te thafshin krahet more djale i ri
se fort thelle qe paske hy!…
Hajde brenda, kopil (djale i shkathet); - po i thote

Se ja vdesim te dy pernjihere
Ja te dy kemi shpetue!-
Atehere djali brenda ka hy
E ka marre vasha per dore
Shpejt e shpejt te nj’ode i prin…
I ka zgjedhe nji pale petka ma te mirat…
Krejt si cike djali po ngjan…
N’breg te detit, permbi shkamb
Dymbedhjete katesh kulla e nalte

Kurrkund shoqen nuk e kishte
Treqind hapash kulla e gjane
Te tana ballet guri te lemue
Anash krejt guri te latue
Latue shkambi prej mermeri
Aty gurrat me flladite
Aty kopshti me u mahite (per te kaluar kohen)
Aty velat me valzue (per te lundruar)
Me valzue per shpine te detit…

Me Halilin brenda kane hy…
Sa fort shpejt kralica gati asht ba!…
Kur ka pa sokol Halilin
A dredhe mbrapsht si dridhet gjarpni…
Edhe deren e ka shkrepe (ka hapur me force)
Fill te krali paska shkue…
-Te kane ardhe cubat e Jutbines
e ty kullat t’i kane zaptue
erzin marre, cikat cnjerezue! -

Krali shpejt qenka shtrengue
t’dy prej krahu krajli i ka kape…
n’burgje t’thella Halilin e ka ndrye
rrugen e madhe Tanushes ia ka dhane
Mire po e ndal Jovani (nje mik) e po e pyet:
-C’asht ky vaj Tanushe lum motra? – i thote-
Se kso britme kure nuk kemi ndi!
-Rob kane zane Halilin e Mujit
e mue rruget tata m’i ka dhane

ma per t’gjalle te shpia mos me kthye!…
Nji fjale Mujit te dera me ia cue
Me i ra mbrapa Halilit sa ma pare
Ndryshe djali n’tburgje t’u ka kalbe! –
E ka gjete nji njeri te beses
Menjihere Mujit naten ia ka nisun
N’nestret nadje djali asht kape te kulla
Nji ka nji punet ia kallzon Mujit
T’madhe burri paska nise me qeshe:

-A t’kam thane taraku (dem, mezat) i Kotorrit
se Kotorret kane me ta hanger kryet?…
Ka dale trimi ne beden te kulles
Me nji kushtrim ka thirre Jutbine e Krahine
-S’kam cka u them more aget e mi
vec me koriti sokol Halili
Me u shtrengue burra si te mundni
Se dita e vdekjes ma e veshtire nuk vjen! –
Kane ba ashtat trimat me ushtue

Kane ba lumin trimat mu turbullue
Kane ba gjoket trimat me fluturue
E t’jane kape te Kotorret e Reja…
Neper rane t’detit Muji i ka shpernda:
-Ver me goje mos guzoje kush me ba…
Se shume njerez qenkan mbledhe n’Kotorre!
Me kushtrim krali i ka thirre –
Midis logut asht nji djale i ri
Hekrat duersh bugagite (prangat) kambesh

Ai asht Halil aga i ri
Mbare Kotorret me ate po qeshin:
-A po e sheh Halil, vdekjen me sy?
Kurre ma ngushte, Halil, a thue ke qen?
Kuvend burrash djali paka shtrue…
-S’asht ngushte njeriu deri n’dite te vdekjes
-Fjalen e mbrame ne pac me e fole
se ty jeta m’at hu t’u ka sose!…
-Pese dekika (minuta) liri me me dhane:

Tjeter t’mire ne t’paret nuk na kane lane
Kurrnji nesh mos me vdeke ne shtrat
Por me shpate m’u pre tuj kendue…-
Edhe duert mire ia shpengojne
Ia kane dhane lahuten ne dore
Kurrkush djaloshin vesh s’e ka marre
Krejt po e kendon kangen ne gjue te pareve
Qaty Muji neper fushe ka dale
E e ka ba nji piskame te madhe

Jane shembe kullat gjer ne themele
U trand deti me hy brenda
Kane gjemue malet si per mot t’lig!
Kurrnji trimat nuk po e lane me ike
Lufte e rrepte aty qe po bahet
Me dhambe trimat duen shoshojne me shkye
Me dhambe gjoket duen shoshojne me e marre
Notojne kurmat thelle ne det
Notojne trupat neper gjak

Hic s’po lodhet Gjeto Basho Mujei
Sa thelle trimi me paska hy!…
Muji djalin e ka shpengue
A turre djali si i terbue
Gjalle me dore kralin e ka zane
Me shpin ne hu ditet i mbaroi
Qatehere burrat kane rroke unat (urat e zjarrit)
Shpejt qyteti ka marr zjarr
Ka marre zjarr krejt ne fund e ne maje

Sa fort Muji m’asht terbue!
Aspak dhimbe trimi s’po ka
As per kulla qe rrenohen
As per t’vdekun qe shkrumbohen!…
Tri here dielli ka prandue
Tri here hana ka ague
Kurrkund zjarri me pushue!

ILLYRIA

Numri i postimeve : 1370
Age : 110
Reputation : 1
Points : 28041
Registration date : 29/05/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Tekste kengesh shqiptare Empty Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga ILLYRIA Tue Jun 03, 2008 3:48 am

Labi----faji yt
Per ty ndoshta eshte kollaj, kur me thua se ske faje
Sepse ket e ke adet, te kalosh nje kohe te gjate
E te ndahesh per nje nate, kjo aspak ste vret

Me vjen keq por smuj me shty, kur e di si me ke thy
Hallall nuk ta boj ket jete, e perbuze zemren tem
Tjeter kush po te pelqen, tjetrin e ke gjet

Deri sa te jemi gjalle , emrin mos ma thirr
Qfar te zeza me ke ba, ti e di shum mir
Deri se te jemi gjalle, mos ti pafsha syt
Qe nuk jemi si me pare, eshte veq faji yt !

Deri sa te jemi gjalle , emrin mos ma thirr
Qfar te zeza me ke ba, ti e di shum mir
Deri se te jemi gjalle, mos ti pafsha syt
Qe nuk jemi si me pare, eshte veq faji yt !

Per ty ndoshta eshte kollaj, kur me thua se ske faje
Sepse ket e ke adet, te kalosh nje kohe te gjate
E te ndahesh per nje nate, kjo aspak ste vret

Me vjen keq por smuj me shty, kur e di si me ke thy
Hallall nuk ta boj ket jete, e perbuze zemren tem
Tjeter kush po te pelqen, tjetrin e ke gjet

Deri sa te jemi gjalle , emrin mos ma thirr
Qfar te zeza me ke ba, ti e di shum mir
Deri se te jemi gjalle, mos ti pafsha syt
Qe nuk jemi si me pare, eshte veq faji yt !

Deri sa te jemi gjalle , emrin mos ma thirr
Qfar te zeza me ke ba, ti e di shum mir
Deri se te jemi gjalle, mos ti pafsha syt
Qe nuk jemi si me pare, eshte veq faji yt !

ILLYRIA

Numri i postimeve : 1370
Age : 110
Reputation : 1
Points : 28041
Registration date : 29/05/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Tekste kengesh shqiptare Empty Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga ILLYRIA Tue Jun 03, 2008 3:49 am

Skillz ft. Flori - Do Te Marri Malli

Ref FLORI:
Do te marri malli, ty do te marri malli
tet perqafoj edhe nje her dot marri malli
dote marri malli, ty dote marri malli
Te Dua sdo ma thuash dikush do ta ndali /yeea

Vers1 Ledri:
so problem, cecilli send bjen ne vend
kush ka me kond rrahat, e kush mo sun flen
ka me kalu koh, kur ka met rra en mend
kur ndis me bo gabime, e kurr mo si kthen
me kqyr drejt, te une jekond nvendin e par
nvend meje, ka met ardh malli met morr
jom lerg teje, ama gjith ki mem pas afer
sjom tu rrejt kur bjen me flejt edhe mshe nonderr
teater nuk o kjo, ska kurkush kurgjo ndor
nese po, ather nuk eka rolin kryesor
mos luj me zjarr se se pin mendjen e kalli
besom zember ty - do te marri malli
-
mu kthy edhe ni here aty ku je kon athere
ditaren e jetes, zhdo shenim merre
keq- sumlen, ama shum keq mvjen
i du krejt macat ama sun ngaj si qen

Ref FLORI:
Do te marri malli, ty do te marri malli
tet perqafoj edhe nje her dot marri malli
dote marri malli, ty dote marri malli
Te Dua sdo ma thuash dikush do ta ndali / oo yeea yea yea

Vers2 Visari :
sod per sod neser neser, e dje ukond dje
spom ngje kur pot sho, pra spot njo kur pom mshe
e di mbrenda qa mshef, te lexoj qa mendon
ki me pas qef, mfal, po shum ka me kon von
tkom thon ne fillim mos u ngut me bo gabim
se real jom vet e realiteti ka met dal tregim
serial a film ska mo episoda une me ty
ska mo as repriza se edhe ato jon kry
ku jom e ka shkoj, me kond jom e qka boj
tintereson me dit po mfal sun tkallxoj
sum gjen kerka mbasi muabeti rra
si kur del dika pret mem pa, met vet pret ska
-
deri sa tmerr vesh se afer teje sjom
tmerr malli se afer teje sjom
e qka nese afer teje sjom?
tmerr malli se afer teje sjom

Ref FLORI:
Do te marri malli, ty do te marri malli
tet perqafoj edhe nje her dot marri malli
dote marri malli, ty dote marri malli
Te Dua sdo ma thuash dikush do ta ndali /yeea
-
Do te marri malli, ty do te marri malli
tet perqafoj edhe nje her dot marri malli
-
Do te marri malli, ty do te marri malli
tet perqafoj edhe nje her dot marri malli
dote marri malli, ty dote marri malli
Te Dua sdo ma thuash dikush do ta ndali /yeea

ILLYRIA

Numri i postimeve : 1370
Age : 110
Reputation : 1
Points : 28041
Registration date : 29/05/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Tekste kengesh shqiptare Empty Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga ILLYRIA Tue Jun 03, 2008 3:49 am

Sabri Fejzullahu

NUK JETOHET NE KUJTIME

Ne kto qaste me ikin fjalet
Dhe ky terr po me mbyt
S'kam askend t'ja qaj hallet
Dhe qdo fjale me mbet ne fyt

O kurre nuk dita q'eshte lumturi
Kurre ne jete se kam shiju
Tere kto vite dashurova
Mirepo kush s'me deshti mu

Se kupton askush kete dhimbje
Se nuk eshte ne lekuren e time
Se si shpirti po me shembet
Nuk jetohet ne kujtime

Se kupton, jo se kupton
Mijra nete te jesh i zgjuar
Kete veq une mund ta di
Dhe zemra ime e roberuar

Se gjithqka eshte kunder meje
Faj askujt si kam ne bote
Qdoher deshta miresine
Por fitova vetem lote

O kurre nuk dita c'eshte lumturi
Kurre ne jete se kam shiju
Tere kto vite dashurova
Mirepo kush s'me deshti mu

Se kupton askush kete dhimbje
Se nuk eshte ne lekuren e time
Se si shpirti po me shembet
Nuk jetohet ne kujtime

Se kupton, jo se kupton
Mijra nete te jesh i zgjuar
Kete veq une mund ta di
Dhe zemra ime e roberuar

ILLYRIA

Numri i postimeve : 1370
Age : 110
Reputation : 1
Points : 28041
Registration date : 29/05/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Tekste kengesh shqiptare Empty Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga ILLYRIA Tue Jun 03, 2008 3:50 am

UniKKatil - Kanuni Katilit

ey yo sod jomkond nkish, i thash 2-3 lutje//
i thash kti dostit ndalt ndihmom me vazhdu tutje//
e mrra ni pik shi, nform realiteti //
mtha ti djali mir pse lyp drit pi kiameti? //
jeta si ma kush, po ngajke shpejt //
ngaje tani njet fshtirr, per mos metu bo njejt //
po apet ka dallim, qfar ardhmerije kom //
edhe pse tqon stom, mandej tgjun tbon llom//
her do kur do ka me ndodh, veq ni dallim //
do prej tyne keshin e do shkojn pikllim //
ata qe hekin buzen gaz folin qa mendojn //
se edin qe fjalt e tyne pergjithmon egzistojn//
dost mos harro, nder terr kta mitila //
jon do trall qe qellojn katila //
qe kan mashum se ni qellim ne jet //
e veq ne ondrra tyne mujn me pa naj dit tqet//

Edi se, ka shum pengesa, shtirr o kujdesa//
jeta katilit ukond plot ngatrresa//
se sa tjom gjall un, nuk di mu ndal un //
si dukagjini e pruna e furra ni kanun//
x2

Naten flej ma mir kur kom hekur ngat //
se gjithmon dikush bon plan mem lon sakat//
spo thom qe jom urrtu se me mend hala hajvan//
kan inat qe refuzoj sende si politikan//
nime kom selom per kta npolitik //
kosoves i thojn non po e shohin si karrik//
e nese don me dit me kond jom, qe ngo//
rrall me teton e, shpesh me asnjo //
skom qa me bo, shoh gabime nkrejt //
shoh edhe drellina aty ku tduket drejt //
ironi krejt, ska njeri tshejt //
mytuni teton o qendrimi a ki vrejt? //
rreth rrollit tem, ni send muj me pa //
mesaxh per tpanjofshum mem shkel ki mu vrra//
mvjen keq e ngushlime pa faj npaq me shku//
po natyra jem sum len kujt mi besu//

Edi se, ka shum pengesa, fshtir o kujdesa//
jeta katilit ukond plot ngatresa//
se sat jom gjall un, nuk di mu ndal un //
si dukagjini e pruna e furra ni kanun //
x2

Durimin ekom shok, moti kto kaher //
edhe fjalen ruju ekom bo kogja haver//
abstrakt ikom shokt se konkret ka rrall//
shumica tgjujn kerozin met pa tu kall //
rregullat e mia kogja maer jonkam rrujn //
po apet sun e shoh bash zhdo kurth qe ma gjujn //
se jom sikur gjom, sshihet, ngulesh sikur zog //
ama une kom voglushin te mami nstrufullog//
ndoshta don zoti, jetoj e shoh burr //
po edhe nkofsha nbot tjeter apet se lo kurr//
pat fshtirr qetash po bi me ni kontradit//
nuk ma ndin per mu po per ty po du me prit//
si arrusha veres , si nana kur pretli //
ose si kosova qe pret panvarsi //
ska shqipe kom thon kom me lon ferrkem//
qe merre ni faqe, prej kanunit tem //

Edi qe, ka shum pengesa, fshtirr o kujdesa//
jeta katilit ukond plot ngatresa//
se sa tjom gjall un, nuk di mu ndal un//
si dukagjini e pruna e furra ni kanun//
x2

ILLYRIA

Numri i postimeve : 1370
Age : 110
Reputation : 1
Points : 28041
Registration date : 29/05/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Tekste kengesh shqiptare Empty Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga ILLYRIA Tue Jun 03, 2008 3:51 am

Larg urrejtje - Elsa Lila

Cdo dite qe zbardh,une penen marr
Shkruaj"Dashuro" ne shpirt
Se nga dashuria erdhem ne ket bote dhe ne
Sot e shoh ne mjergull, ne re

Ne syte e endrres ylber i shpreses
Vjen e me zbulon kaltersine
Si vjen rrotull toka
Perreth diellit rrezear
Edhe ne reth miqsise
Marrim drite prej saj.

Vjen si klithme zemre
Mos urre ne jete
Larg nga ne urrejtje,"Te urrej"
Vjen deshire zemre, dashuro ne jete
Sa m'u lodh kjo fjale ky shpirt.

Nese nje cast troket nga larg
Nje kujtim qe thote "Urre!"
Barken e harreses, merre ti
Dhe larg lundro.

Vala ia merr kenges,"Harro!"
Ne fund te detit gremis urrejtjen
Qe as varr t'mos kete ne ket jete
Urrejtja" fjale
Dua gdhendur te lexoj
"Dashuro dhe fal"

ILLYRIA

Numri i postimeve : 1370
Age : 110
Reputation : 1
Points : 28041
Registration date : 29/05/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Tekste kengesh shqiptare Empty Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga ILLYRIA Tue Jun 03, 2008 3:52 am

Per Nje Cast Me Ndali Zemra (Pirro Cako & Roven Dilo)

Pėr njė ēast mė ndali zemra, s'ishe ti,
Shpirtin sonte ma trazove pėrsėri
Mė kujtohet sa shumė prisja
Qė tė ndjeja erėn tėnde
Kthehu dhe njė herė tė tė shihja

Ėndrra gjumin ma kėputi e mė zgjoi
Mbi nėn kresė ta ndjeva frymėn, ku je ti
Puthjet ende janė tė nxehta
S'na i ftoh dot largėsia
Eja mos u fshih vetėm nė ėndrra

(refren)
Unė dhe ti
Lusnim natėn qė edhe pak tė zgjaste
Tė mos kish agim
Edhe dielli fare tė mos lindte
Vetėm unė dhe ti
Lusnim natėn qė pafund tė zgjaste
Tė mos kish mbarim
Edhe dielli atė ditė tė shuhej
Ndarje tė mos kish
Nėse mijėra kilometra sot na ndajnė
-----------------

Mos mė thuaj humbi dashuria
Mė tė madhe e bėn largėsia
Eja zemer netėt ti pėrcjellim si dikur

Dashuria nis me ty ,me ty mbaron
Je kuptimi qė merr dita sa fillon
Puthjet ende janė tė nxehta
S'na i ftoh dot largėsia
Eja, mos u fshih vetėm nė ėndrra

(Refreni)

Mos mė thuaj humbi dashuria
Mė tė madhe e bėn largėsia
Eja zemer netėt ti pėrcjellim si dikur

ILLYRIA

Numri i postimeve : 1370
Age : 110
Reputation : 1
Points : 28041
Registration date : 29/05/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Tekste kengesh shqiptare Empty Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga ILLYRIA Tue Jun 03, 2008 3:53 am

Kur te jesh merzitur shume - (Ardit Gjebrea)


Ketu s' do te jem, do jem larguar;
Ne toke i tretur si te tjeret,
Ne kafenene e preferuar
Nuk do me shohin kamarieret.

Dhe neper udhet ku kam ecur,
S'do ndihet kolla ime e thate,
Mbi varrin tim do te rrije i heshtur
Nje qiparis si murg i ngrate.

Ti do trishtohesh atehere,
Se s'do me kesh ne dhome gjalle,
Dhe, kur ne xham te fryje ere,
Do qash me eren dalengadale.

Po kur te jesh merzitur shume.
Ne raft te librave kerkome,
Atje do te jem i fshehur une,
Ne ndonje varg a ndonje shkronje

Mjafton qe librin pak ta heqesh
Dhe une do zbres, do vij pas teje;
Ti si dikur me mall do qeshesh,
Si nje blerim pas nje rrekeje.

ILLYRIA

Numri i postimeve : 1370
Age : 110
Reputation : 1
Points : 28041
Registration date : 29/05/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Tekste kengesh shqiptare Empty Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga ILLYRIA Tue Jun 03, 2008 3:53 am

Falja Njerit Dashurine - Pirro Cako Dhe Redon Makashi


Unė pėr ty i brodha rrugėt
pafund nė Tiranė,
kujt t'ia fal ti pėrkėdheljet
dhe puthjet ktė natė,
Dalėngadalė po shuhen dritat nė bulevard
Shirat nisėn prap
Zogjtė po ikin
dhe unė mbeta si njė endacak.

Sa cudi kur ti mė thua
nė zemėr tė kam,
unė e ndjej ti e bėn enkas
me shpresė kot mė mban
dhe pastaj sėrish largohesh
dhe sytė me ul, mallin tė ma shtosh
po aty mbyllem thellė nė vete
qytetit s'dal dot.

(Refreni)
Mos na bėj aq shumė tė vuaj
hape zemrėn dhe na thuaj
cilin do mė shumė nga ne
me brengėn e shpirtit mos na le
falja njėrit dashurin
kurse tjetrit dėshpėrimin
dhimbjen kush nuk e provoj
zemra ime ne ktė botė

Humbėm ne qė s'po tė shohim
dhe blirėt jane tharė
jo nuk varen bulevarded,
aty rreshtin qajnė,
I mungojne dite kėtij qyteti nė cdo skaj
dhe cdo second hyri dimri pėrsėri
dhe zemrat u ftohėn.

Refreni

Falja njėrit dashurin
kurse tjetrit dėshpėrimin
dhimbjen kush nuk e provoj
zemra ime nė ktė botė.

Dhimbjen kush nuk e provoj
nė ktė bote.

ILLYRIA

Numri i postimeve : 1370
Age : 110
Reputation : 1
Points : 28041
Registration date : 29/05/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Tekste kengesh shqiptare Empty Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga ILLYRIA Tue Jun 03, 2008 3:54 am

lir Shaqiri- nga albumi i tij "Kujdes lirinė"

Nusja e maleve

Na u ka nxi qielli e shtrrydhen retė
Nuse moj e bukur trėndafilė me flet
Ty nishani n'balle sa t'paska hije
Nuse moj e bukur me flamur mbi krye
O o o Moter moj me e mira nuse
lule moj, ma e bukura lule
shtati yt qendise me plumba
bukur e bukur ka dal nusja
Moter moj me e mira nuse
lule moj lulema e bukura lule
shtati yt qendise me plumba
bukur, e bukur nusja
ooo.. o oGjithe pranverat sot tek ti kane ardhė
Cel mori moter trimeri e ralle
Na i njomi buzte kjo pika e lotit
Nuse moj stolisur ne flake te barotit
O o o Moter moj me e mira nuse
lule moj, ma e bukura lule
shtati yt qendise me plumba
bukur e bukur ka dal nusja
Moter moj me e mira nuse
lule moj lulema e bukura lule
shtati yt qendise me plumba
bukur, e bukur nusja
ooo.. o o

Kane ardhe shoqet per me te pa,
kane ardhe shoqet per me te pa
Nuse tone kerkush se ka


O o o Moter moj me e mira nuse
lule moj, ma e bukura lule
shtati yt qendise me plumba
bukur e bukur ka dal nusja
Moter moj me e mira nuse
lule moj lulema e bukura lule
shtati yt qendise me plumba
bukur, e bukur nusja
ooo

ILLYRIA

Numri i postimeve : 1370
Age : 110
Reputation : 1
Points : 28041
Registration date : 29/05/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Tekste kengesh shqiptare Empty Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 3 1, 2, 3  Next

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi