ILIRIADA PORTAL


Join the forum, it's quick and easy

ILIRIADA PORTAL
ILIRIADA PORTAL
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SINAGOGA E LONDRĖS FTON PĖR IFTAR...

Shko poshtė

18072014

Mesazh 

SINAGOGA E LONDRĖS FTON PĖR IFTAR... Empty SINAGOGA E LONDRĖS FTON PĖR IFTAR...




Sinagoga e Londrės fton pėr iftar nė Ramazan 
  Ftesa u pa nga udhėheqėsit fetarė si njė letėr e paqes, tolerancės dhe bashkėjetesės.
Londėr  –
    Rast i parė i kėtij lloji, myslimanėt nė Veri Perėndim tė Londrės tė ftohen pėr iftar nė njė sinagogė hebreje,  pėr tė pėrhapur mesazhin e paqes, tolerancės dhe bashkėjetesės.
   Kjo ėshtė hera e parė nė njė sinagogė dhe kjo ėshtė njė pėrvojė e mrekullueshme, "tha Hamza pėr radion 17 BBC Radio 5.
    " Mė ėshtė thėnė se vėrtetė ka shpresė dhe paqe nė njerėzi  ... dhe unė e  pranova mrekullisht," shtoi ai.
     Hamza ėshtė njėri prej muslimanėve tė Londrės tė cilėt u ka  shėrbyer ushqimin e iftarit nė  Sinagogun Golders Green. 
     Ftesa u pa nga udhėheqėsit fetarė si njė letėr e paqes, tolerancės dhe bashkėjetesės.
   " Emri im Nabila dhe unė jam njė shkrimtar dhe kjo ėshtė hera e parė, nė tė vėrtetė, qė unė kam ardhur nė njė sinagogė dhe kjo ėshtė nė tė vėrtetė diēka e veēantė," tha njė tjetėr musliman pjesėmarrės nė iftar.
     Anglia ėshtė vendi i njė komuniteti musliman prej gati 2.7 milionė.
Ramazani, muaji i shenjtė nė kalendarin islamik, bie kėtė vit nė mes e diel, 29 Qer, dhe 28 korrik 2014.
    Nė muajin Ramazan, muslimanėt e rritur abstenojnė nga ushqimi, pija, duhani dhe marrėdhėniet seksuale nga agimi i diellit deri nė perėndim tė diellit.
      Tė sėmurėt dhe ata qė udhėtojnė janė tė liruar nga agjėrimi veēanėrisht, nėse kjo paraqet rreziqe shėndetėsore.
     Pėrreth botės, myslimanėt e respektojnė muajin e Ramazanit me njė rend tė ritualeve tradicionale, duke pėrfshirė mbledhjen e familjes nė kohėn e iftarit, mėsimet fetare, lutje tė veēanta nė mbrėmje dhe duke ndihmuar tė varfėrit.
Burim: OnIslam & News Agencies
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
avatar
MEXHID YVEJSI

Numri i postimeve : 399
Reputation : 0
Points : 30010
Registration date : 18/06/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: reddit
- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi