ILIRIADA PORTAL


Join the forum, it's quick and easy

ILIRIADA PORTAL
ILIRIADA PORTAL
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pa Edi Ramėn nė burg, nuk rikthehet demokracia

Shko poshtė

17052020

Mesazh 

Pa Edi Ramėn nė burg, nuk rikthehet demokracia Empty Pa Edi Ramėn nė burg, nuk rikthehet demokracia
Pa Edi Ramėn nė burg, nuk rikthehet demokracia Auto_b151589716700Krimi i ndodhur nė ditėn e fundit tė gjendjes sė jashtėzakonshme, ka vetėm njė autor, atė qė si personazhet e romaneve mė tė ēmendura tė kėtij zhanri e planifikoi krimin e tij prej 22 vjetėsh.
Pavarėsisht se nė kėtė histori kanė hyrė dhe kanė dalė shumė figura tė njohura, nga Violeta Manushi tek Pandi Majko, nga Robert Ndrenika te Maks Velo, nga Aurel Plasari tek shėrbyes tė pėshtirė si Agron Hysenlliu e Erion Veliaj, autori dhe projektuesi i masakrės mbetet vetėm njė.
Por sado perfid, i sofistikuar dhe gjatė gjithė dy dekadave i veshur me mbrojtjen e pushtetit, Edi Rama ka lėnė gjurmė nė krimin e tij. Sot mjafton njė enumeracion i tyre pėr tė tė kuptuar se ai ėshtė i pandehuri ekselent qė nuk mund ti shpėtojė dot prangave.

Historia fillon nė vitin 1998 kur ai u bė ministėr kulture. Ndėrkohė qė nė publik mbante aureolėn e revolucionarit qė shtirej sikur tallej me aktorėt e socrealizmit, ai nuk qe veēse zyrtari banal qė firmoste kontrata tė paligjshme. Mes shumė e shumė mėkateve qė do tė rridhnin mė pas, ēdo prokuror i pavarur qė do tė bėjė drejtėsi, mund tė hapė sot kontratėn e ministrit me ēorape tė kuqe dhe ēitjane me pronarėt e Bingo Ylli.
Skandaloze. Ndėrsa ministrit tė kulturės ligji i lejon tė vendosė firmėn vetėm pėr sipėrfaqe qė nuk i kalojnė 500 metrat, ai i jep bingos plot 570 metra tė Teatrit Kombėtar. Si e bėn kėtė? Duke falsifikuar letrat dhe duke zvogėluar hapėsirėn. Cili ėshtė dėmi? Nga 74 milionė lekė nė vit qė duhet tė pėrfitonte teatri, kontrata e re i jep vetėm 4 milionė. Tė tjerat shkojnė nė xhepat e pėrfituesve.
Nuk dihet nėse ky krim fillestar ka determinuar tė gjithė tė tjerat. Nuk dihet as nėse fshehja e tij, ka pėrcaktuar mė pas betejėn estetike pėr godinėn qė deri sot Europa Nostra e konsideronte si njė ndėr 7 perlat mė tė rrezikuara tė kontinentit. ė
Ėshtė vėshtirė tė thuhet nėse ankthit tė grabitėsit vitet i shtuan edhe patologjinė e pa kuruar ndaj tė gjithė atyre qė pėr arsye krejt tė ndryshme donin ta mbanin nė kėmbė kėtė monument kulture. Ndofta tė gjithė faktorėt u bėnė bashkė dhe sapo pati mundėsinė kur u rikthye nė pushtet, Edi Rama e vuri nė axhendėn e tij shembjen e Teatrit.
Sipas dėshmisė qė ka dhėnė vetė arkitetkti danez Bjarke Ingels, Rama e ka thirrur atė diku nga mesi i vitit 2016- pėr t'i kėrkuar njė projekt pėr teatrin e ri. Natyrisht, pėr tė arritur kėtu, ai duhet tė kryente mė parė njė veprim tinzar, nxjerrjen nga harta e zonės sė mbrojtur tė kėsaj godine.
Por manipulimet nuk mbarojnė kėtu. Publikut iu shit, madje kėshtu ėshtė e shkruar edhe nė dokumentet zyrtare, sikur ideja e shembjes dhe ngritjes sė godinės sė re ishte njė ofertė e pakėrkuar e kompanisė Fusha.
Pra mashtrimi tjetėr me ligjin: Fusha qė e ka dorėzuar kėrkesėn e tij nė shkurt 2018 po pėrdorej vetėm si koperturė pėr tė gėnjyer Kėshillin Bashkiak dhe parlamentin, pasi Rama i kishte nisur tratativat qė nė 2016.
Por, rastet ku ēdo prokuror mund tė hetojė vazhdojnė. Meqenėse Fusha duhet tė ndėrtonte dhe kulla nė njė tokė shtetėrore, projekti ngecte. Pėr ‘dhurimin’ e asaj toke duhet tė votonte me dy tė tretat, Kėshilli Bashkiak.
Rilindja nuk e arrinte dot kėtė numėr votuesish, prandaj u pėrdhos kushtetuta, iu rrėmbyen kompetencat pushtetit lokal, dhe u vendos qė rrėmbimi tė bėhej me ligj special nga kuvendi. I njėjti ligj qė u votua nga socialistėt dhe qė Meta e ēoi nė Kushtetuesen e pangritur ende.
Edhe ligji vetė, megjithėse sot i pavlerė, pati shkelje tė mėdha pėr dhėnien e njė prone shtetėrore pa garė, e cila u fshikullua edhe nga Komisioni Europian.
Nėse njė prokuror do tė hetojė atij nuk ka si mos i bėjė pėrshtypje se nė krim u pėrfshinė menjėherė gjithė strukturat shtetėrore. Sapo Fusha dorėzoi propozimin, ministria e Kulturės e shpalli atė tė pėrkryer. Nė tė njėjtėn kohė, brenda dy javėve, instituti sharlatan i ndėrtimit prodhoi raportin se ndėrtesa mund tė shembej me tėrmetin mė tė parė (ranė dy tė fortė qė atėherė).
Po tė shikohet kontrata e Fushės me shtetin ajo pėrbėn njė subjekt mė vete pėr burg. Leja pėr kulla qė iu dha atij, parashikonte njė kooficent shfrytėzimi tė jashtė ligjshėm pėr Tiranėn, dhe njė intensitet ndėrtimi pėrtej atij qė lejon plani rregullues i miratuar nga vetė Veliaj.
Kėtij projekti i doli boja aq keq, sa edhe ata qė e gatuan nė kulisa u detyruan tė tėrhiqen, por duke kėmbėngulur sėrish tek qėllimi final. U gjet sebepi sikur Fusha nuk kishte para, pėr kėrkesat qė pretendonin artistėt dhe u vendos qė teatrin ta shembte-ndėrtonte vetė bashkia. Megjithėse mashtrimet se shteti nuk kishte para, u rrėzuan, megjithėse, kjo nuk e bėnte mė tė detyrueshme ngritjen e tė riut nė tokėn e tė vjetrit, projekti nuk ndryshoi. Por sėrish duke zgjedhur njė rrugė kriminale. Veliaj, i tredhur nga Rama organizoi njė votim klandestin nė kėshillin bashkiak, pa respektuar afatin 5 ditor, duke shmangur diskutimet dhe duke falsifikuar dokumentet, dhe vendosi ti ēojė ruspat teatrit.
Natyrisht, kėto janė aspektet mė ulėritėse tė kėtij krimi qė ngėrthen brenda vetes edhe dhjetėra tė tjerė mė tė vegjėl.
Por, mjafton situata kur ai u krye, nė njė natė tė shtune, nėn gjendje tė jashtėzakonshme, me njė dhunė tė paparė policore, pa pyetur pėr dy ēėshtje tė depozituara nė gjykatėn e pa ngritur kushtetuese, pėr ta bėrė atė njė krim tė zi, perfekt.
Si i tillė, ai ėshtė shumė mė tepėr se shembja e njė godine historike pėr qėllime korruptive. Ai pėrbėn autopsinė e njė demokracie tė vdekur nė ēdo qelizė tė saj. Ai simbolizon njėkohėsisht edhe pushtetin diktatorial tė njėshit, edhe servilizmin e pėshtirė tė lolove tė oborrit (aktorė, inxhinjerė, gazetarė), edhe shtetin pa gjykata, edhe policinė e dhunshme dhe brutale, edhe sistemin e lidhjes sė shkurtėr tė autokratit me oligarkėt, edhe rėnien e ēdo institucioni demokratik qė nga parlamenti deri tek Kėshilli bashkiak. Pra kjo histori ėshtė simboli mė i mirė shtetit monist nėn tė cilin po vuajmė.
Nė kėtė kuptim, ndėshkimi i kėtij krimi me shumė gjurmė ėshtė njė domosdoshmėri. Opozita qė ka dalė sot nė rrugė dhe qė bėn thirrje nė rrėnojat e teatrit pėr mosbindje cilvile, duhet tė betohet sot aty, jo pėr largimin e Edi Ramės, por pėr ndėshkimin e tij. Sepse ēdo ndryshim politik i pa shoqėruar pa dėnimin e autorėve tė kėsaj masakre do tė ishte njė farsė. Ne kurrė nuk do tė bindemi se ka ndryshuar diēka, nėse ky krim harrohet.
Kjo duhet bėrė me ēdo ēmim, qoftė dhe duke shkelur mbi SPAK-un gjoja amerikan, qoftė edhe me koston se, bashkė mė tė akuzuarin kryesor, mund tė digjen si dėme kolaterale, plot shkelės tė tjerė tė ligjit.  Sepse ky ėshtė krimi ‘par exellence’, i cili na jep mundėsinė, qė duke ndėshkuar personin ta bėjmė kėtė edhe me sistemin 20 vjeēar qė ai pėrfaqėsoi. Se paku Edi Rama, me shembjen e teatrit na e ofroi kėtė mundėsi, qė me njė proces tė vetėm tė dėnojmė sė bashku dhe atė ē’ka ai pėrfaqėsoi. Tjetra ėshtė nė dorėn tonė.

© SYRI.net
/Lapsi.al
avatar
Iliriada Portal

Numri i postimeve : 4602
Reputation : 58
Points : 32710
Registration date : 08/12/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: redditgoogle

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi