ILIRIADA PORTAL


Join the forum, it's quick and easy

ILIRIADA PORTAL
ILIRIADA PORTAL
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

“HEC - Skavica do te ndertohet nga (PUSHT)- SHTETI!!

Shko poshtė

22062020

Mesazh 

“HEC - Skavica do te ndertohet nga (PUSHT)- SHTETI!! Empty “HEC - Skavica do te ndertohet nga (PUSHT)- SHTETI!!
“HEC - Skavica do te ndertohet nga (PUSHT)- SHTETI!! 101058612_1144690265865866_4308577815432790016_n.jpg?_nc_cat=105&_nc_sid=8024bb&_nc_oc=AQky10so2dQYqf-62GncEFLJVJ8f_jxuuqxIDZTamnX_qXHXIJqo9om7Y0f8GWLFU07ELXCIfU2VtkGNwF0V187N&_nc_ht=scontent.fbru2-1“HEC - Skavica do te ndertohet nga (PUSHT)- SHTETI!! Forme e prere. Pas prishjes se TKSH nuk ka kush e pengon me. Apo ka??? 
Mire “Politikisht,..stradegjidikisht,..., eko/sistem/nomikisht,...”,etj....; po DIBRAN-iksht? Dibrance apo Malesoreshe, apo dhe...MALOKESHE??? Do e leme? Zgjohuni Dibran. “I Madhi Lart/Fare” e mori vendimin. Po ne, do te marim ndonje vendim, ashtu dibranqe apo Elez Isufshe ?? Ku jane 9-Malet e Dibres, Malci e Topallti, 7-Teqet e 3 -Oxhaqet,... etj. Zgjohu Diber!
-“Nga ana politike, pėr vetė rėndėsinė strategjike, HEC Skavica kėrkon njė konsensus tė plotė midis forcave politike kryesore, pasi flasim pėr njė vendim me efekte shekullore nė ekosistem, ekonomi dhe shoqėri. Pėr motive tė tilla janė bėrė dhe do tė bėhen shumė luftėra, kėshtu qė njė vendim kaq strategjik politik kombėtar nuk mund tė merret nga dy mėsuesa (vizatimi dhe anglishte), stimuluar nga avujt e alkolit tė verėrave 50 mijė euroshe dhe nga shoqėria galante nė hotelet luksoze tė Stambollit!
Mungesa e seriozitetit dhe e profesionalizmit tė Kryeministrit Rama nė zhvillimin ekonomik tė Shqipėrisė ėshtė shumė e qartė, qė nga politikat ekonomike ekstreme anarshiste e neoliberale, qė nuk kanė pikė lidhje me politikat socialdemokrate apo me zhvillimin e qėndrueshėm afatgjatė. Por, Skavica ėshtė qershia mbi tortė e vizionit dhe mėnyrės sė qeverisjes sė Edi Ramės, sepse tregon paaftėsine totale nė planifikimin strategjik kombėtar, nė inxhinieri dhe nė ndėrtimin e shtetit. Tregon shterpėsinė e vizionit tė tij ekonomik, si dhe ėshtė vazhdimėsinė e metodave tė tij korruptive dhe naive tė thithjes sė investimeve tė huaja, qė deri mė sot i kanė rezultuar krejtėsisht jo produktive (pasi ka zero investime).
Nė se do tė qe thjeshtė korrupsion, si pjesa mė e madhe e metodave tė tij qeverisėse klienteliste e konēesionare (edhe mė ekstreme se qeveritė e mėparshme), nuk do tė ishte ndonjė gjė e re, pasi ai vetėm kėtė metodologji di prej 15 vitesh. Por shkatėrrimi i asetit mė strategjik tė ekonomisė kombėtare, shkatėrrimi i punės mė tė madhe inxhinierike tė bėrė pėr dekada tė tėra, HEC Skavica, ėshtė njė vijė ndarėse, qė ka pasoja tė pariparueshme kombėtare pėr breza tė tėrė, tė cilėn edhe ai vetė me ministrat e tij, nuk arrijnė ta kuptojnė pėr shkak tė formimit, edukimit dhe moralit tė cunguar.
Pėrfytyroni: Edi Rama “Laboratorin Hidraulik” (qė e ka ēdo shtet) do ta kthejė nė “Qendėr Arti” (ndėrkohė qė nė njė pjesė njė miku i tij i ngushtė deputet “socialist” ka ndėrtuar njė pallat). Ndėrsa modelimet e shkarkimit tė ujrave inxhinierėt e KESH-it po mundohen t’i realizojnė nė qiell tė hapur tek “Bregu i Lumit”!
Edi Rama me “aferėn Skavica” s’ėshtė thjesht njė kryegrabitės i burimeve natyrore, siē ėshtė bėrė traditė politike kėtu, por ai ka kaluar vijėn e kuqe tė interesit strategjik kombėtar. Strategjikisht shkatėrrimi i rezervės mė tė rėndėsishme ujore tė Shqipėrisė ėshtė tradhėtia e madhe kombėtare njėsoj si falja e Shėn Naumit Jugosllavisė apo tentativa pėr dhėnien e detit Greqisė”.
Nga Geri Selenica
avatar
Iliriada Portal

Numri i postimeve : 4607
Reputation : 58
Points : 36435
Registration date : 08/12/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: reddit
- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi