ILIRIADA PORTAL

15 ushqime pėr tė djegur yndyrnat e tepėrta

Shko poshtė

10062010

Mesazh 

15 ushqime pėr tė djegur yndyrnat e tepėrta
Nėse deri mė sot nuk keni pasur sukses nė provimin e shumė llojeve tė ndryshme tė dietave pėr t’u dobėsuar, pse nuk provoni njėherė rrugėt dhe ushqimet natyrale?
Megjithėse nuk ekziston ndonjė rrugė magjike pėr t’u dobėsuar, ju mund tė konsumoni 15 produktet ushqimore tė publikuara nė revistėn Reader’s Digest tė cilat rrisin potencialin e djegies sė yndyrnave tė trupit tuaj.

Qumėsht, kos dhe djathė me pak yndyrė: sekreti i tyre i pėrbashkėt qėndron tek kalciumi. Sipas njė artikulli tė publikuar nė revistėn Nutrition Reviews pasi janė rishikuar mė shumė se 90 studime ėshtė gjetur njė lidhje e fortė nė mes marrjes sė kalciumit dhe pėrmirėsimit tė organizmit.

Elb, grurė: sekreti i tyre janė fibrat. Sipas njė studimi tė publikuar nė revistėn American Journal of Clinical Nutrition, nėse nė darkė nė vend tė njė pjate me oriz do tė hanit njė pjatė tė shijshme me grurė, mund tė shpėtoni nga yndyrnat nė zonėn e barkut.

Ēaji jeshil: katesina qė pėrmban pėrshpejton metabolizmin dhe sasinė e yndyrnave tė djegura nga mėlēia. Pėr tė pasur rezultate tė mira pini 4-6 gota ēaj jeshil nė ditė dhe bėni tė paktėn 3 orė ushtrime nė javė.

Veza: me ndihmėn e proteinave qė pėrmban ju ndihmon tė dobėsoheni. Sė pari trupi juaj pėrdor mė shumė energji pėr tė copėtuar ushqimet proteinike. Pėrveē kėsaj proteina pėrforcon muskujt sepse muskujt djegin mė shumė yndyrna . Si pėrfundim proteinat ju ngopin mė shumė se karbohidratet.

Arra, bajame: yndyrnat , fibrat dhe proteinat qė pėrmbajnė rrisin imunitetin e insulinės nė trup dhe ndihmojnė nė dobėsim. Arra ėshtė njė nga burimet mė tė mira tė acidit omega-3. Ndėrsa bajamja luan njė rol ekstra nė strukturėn e kockave.

Peshku: sipas njė studimi tė bėrė nga Universiteti Newcastle, theksohet se acidet yndyrorė omega-3 qė gjenden tek peshku salmon pakėsojnė masat e yndyrnave. Ndėrsa studimet e tjera tregojnė se acidet omega-3 ju japin ndjesinė e ngopjes dhe 2 orė pasi keni ngrėnė peshk tė skuqur do tė ndiheni akoma tė ngopur. Tė paktėn dy herė nė javė duhet tė konsumoni peshk salmon, peshk ton konserve, skumėr ose nėse keni mundėsi ta gjeni peshk Ringa i cili gjendet nė detėrat veriorė.

Molla, dardha, specat pėr mbushje: kėta produkte pėrmbajnė flavonoide, kimikate natyrale qė gjenden tek produktet bimore, tė cilat kanė veēorinė e djegies sė yndyrnave. Sipas njė studimi tė publikuar nė revistėn American Journal of Clinical Nutrition gratė tė cilat konsumojnė shumė flavonoide kanė rėnie tė dukshme tė indekseve tė trupit. Ndėrsa nga eksperimentet e realizuara tek kafshėt u provua qė flavonoidet rrisin djegien e kalorive dhe pėrshpejtojnė qarkullimin e yndyrnave nė trup.

Farė liri: me ndihmėn e lignanit qė pėrmban mundėson njė masė indeksi dhe mė pak yndyrna nė trup tek gratė nė periudhėn pas menopauzės. Ju mund t’ia shtoni nga njė lugė farė liri ēdo ditė nė mėngjes drithėrave, kosit ose sallatės.

Uthulla: shkencėtarėt pohojnė se uthulla vė nė lėvizje genet produktivė tė cilėt ndihmojnė nė copėzimin e yndyrnave nė trup. Pini ēdo ditė nga njė lugė gjelle uthull tė holluar me qumėsht ose me sodė.
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 26591
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

15 ushqime pėr tė djegur yndyrnat e tepėrta :: Komentet

Mesazh prej Sun Feb 06, 2011 3:12 pm nga danndreka

Dr danndreka
pash pėr kuriozitet kėte tem,mė bėri pėrshtypje dhėnia e disa kėshillave pėr rėnien nė pesh.duke qenė se ket fush e njoh desha tė sugjeroj se pėr 1gr yndyr prodhohet 9.8 kkalori,pėr 1gr glucide qė pėrmbajn drithrat dhe shum lloj perime e zarzavate prodhohet 4.5 kkalori dhe pėr njė 1gr proteina prodhahet 4.5 kkalori.1 kokėr mollė mesatare qė han, njeriut i duhet tė eci normalisht si nė shetitje nė bulevard 1000 m pėr tė djekur ate qė hėngri.Me ushqime tė ndryshme pėr tė tretur dhjamin ,mbi peshen,jan bėr pėrpjekje tė vazhdueshme,por rezultatet kan qen jo premtuese.Nė eksperimentin pėr rėnie nė peshė revista militari medicin Amerikane ka nxjerr konkluzione tė pa kundėrshtueshme se efektive ėshtė sforcimi fizik-puna- dhe ushqimet qė pėrmbajn klorofil duke mos kaluar mbi 1800 kkalori ditėn.jeta e rehatshme ,pa sforcime *gjimnastik,ose punė* ėshtė gjithnjė plakje e parakohshme, sėmundje tė rėnda nga mbi pesha dhe yndyrnat.Lėvizja dhe sforcimi fizik jan jet dhe shėndet.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi