ILIRIADA PORTAL


Join the forum, it's quick and easy

ILIRIADA PORTAL
ILIRIADA PORTAL
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ivanaj: Kercimi im ne feste, ceshtje private

Shko poshtė

29012009

Mesazh 

Ivanaj: Kercimi im ne feste, ceshtje private Empty Ivanaj: Kercimi im ne feste, ceshtje private




Ivanaj: Kercimi im ne feste, ceshtje private


Dje nė njė konferencė me tė gjithė aktorėt kryesorė tė sistemit shėndetėsor, pėrfaqėsues tė Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė, zėvendėsministri i Shėndetėsisė, Arben Ivanaj, ka prezantuar draftin “Pėr shėndetin publik”. “Ėshtė njė pjesė shumė e rėndėsishme e kuadrit legjislativ pėr shėndetėsinė, pėr sa i takon reformės nė shėndetėsi. Ligji i Shėndetėsisė, ligji pėr shėndetin publik dhe financimin e shėndetėsisė, janė bazat ku mbėshtetet reforma. Kjo do tė thotė se nėpėrmjet kėtij projektligji synohet mbrojtja e shėndetit, promovimi i jetesės sė shėndetshme, mė shumė fonde pėr parandalimin e sėmundjeve pėrmes veprimeve tė organizuara”, tha dje zv/ministri Ivanaj. Sipas tij, ky ligj propozohet nė njė kohė kur ka nisur procesi pėr reformimin e sistemit shėndetėsor nė vendin tonė. Projektligji, synon tė jetė njė rregullator mes informimit, edukimit, parandalimit tė sėmundjeve, promovimi i higjienės, jetesės sė shėndetshme nė familje, shkollė dhe ambientet e punės. Nė njė ekonomi tregu ku shėrbimet shėndetėsore janė objekt i shitblerjes, shteti ndėrhyn pėrmes veprimeve tė organizuara pėr tė garantuar njė jetesė tė shėndetshme. Dje pas prezantimit tė projektligjit, zv/ministri i Shėndetėsisė, Arben Ivanaj, i ėshtė pėrgjigjur interesimit tė medias, duke sqaruar se kėrcimi qė ai ka bėrė pak kohė mė parė, mes kolegėsh, nė njė nga festat e punės ėshtė ēėshtje private e cila nuk bie ndesh me postin, detyrėn, apo mungesėn e seriozitetit nė punė. “Komenti i bėrė nga mediat pėr veprimet e mia nė festėn e kolegėve, ėshtė thjesht njė kėndvėshtrim dhe nuk ka lidhje me postin si zėvendėsministėr i Shėndetėsisė. Se si kėrcen njė zėvendėsministėr nė njė festė private ėshtė ēėshtje private, ndėrsa posti i zėvendėsministrit bazohet nė meritokraci”, tha numri dy i Shėndetėsisė, Arben Ivanaj. Sakaq, pėrfaqėsues tė Shėndetėsisė tė mbledhur pėr diskutimin e draftit, kanė komentuar se fija mes zhveshjes, kėrcimit, skandalit apo moralit, ndahet nga kėndvėshtrimi, botėkuptimi dhe kapaciteti personal i secilit individ tė shoqėrisė.

Burimi: Gazeta Shqip
avatar
ilda

Numri i postimeve : 3423
Reputation : 16
Points : 28742
Registration date : 19/09/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: reddit

Ivanaj: Kercimi im ne feste, ceshtje private :: Komentet

shqiptari

Mesazh Thu Jan 29, 2009 10:58 pm nga shqiptari

“Komenti i bėrė nga mediat pėr veprimet e mia nė festėn e kolegėve, ėshtė thjesht njė kėndvėshtrim dhe nuk ka lidhje me postin si zėvendėsministėr i Shėndetėsisė. Se si kėrcen njė zėvendėsministėr nė njė festė private ėshtė ēėshtje private, ndėrsa posti i zėvendėsministrit bazohet nė meritokraci”,
ashtu eshte.......

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi